Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
22 Ное 2006 18:05
Мнения: 4480
Местоположение: София
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 27 Апр 2021 20:12


denik написа:
Императора написа:
denik написа:
ми някой с кола със старт/стоп система да каже :


защо това има значение, сравнено със стандартното завъртѝ-ключе? O_o

Защото по стандартния метод не вярвам някой да пали и гасне постоянно (освен ако евентуално не е бил дядо ми с трабанта :lol: ).
Докато при старт/стопа на всеки шибан светофар ти гасне и хората с такива автомобили със сигурност имат повече информация за износването на двигателя или стартера. Разбира се, има го и момента, че при някои автомобили можеш да си я изключиш системата...

Баща ми е с точно такъв автомобил, предполагам и следващата моя кола ще е такава. Уж го водели по-еко и не знам какво.

___________________________________
тежки нокаути


Профил

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10923
Местоположение: София
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 27 Апр 2021 20:16


Аз имам няколко приятели с такива коли, но все става въпрос за возила на до 5г. и е рано да се каже.
Аз лично никога не съм си оставял колата да работи, за да не я гася/паля твърде често.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 28 Апр 2021 08:55


Не знам доколко е planned obsolescence при двигателите, но е факт, че през последните години двигателите стават много по-малки като обем, с по-малко цилиндри, а вадят същата (ако не и по-висока) мощност като тези от преди 15-тина години.
Може би е и въпрос на икономичност и развиване на технологиите, но ако моята 20-годишна кола има обем на двигателя 1.6 литра с 4 цилиндъра и вади 100 к.с., то днес стандарта за същия клас автомобил е около 1-1.1 литра с 3 цилиндъра, които отново вадят 100-тина к.с.

И идва въпроса дали по-малкото двигателче съответно не се износва твърде бързо, когато му е нужно да създава толкова голяма мощност

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10923
Местоположение: София
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 28 Апр 2021 09:56


Това с намаляването на обема на двигателя е чисто и просто като пясък в очите на еколозите и не води до нищо положително. Изстискват повече коне от по-малообемни двигатели, слагат му етикет еко, но всъщност действителността е друга. Ако вдигнеш 120 с дизелова кола, която е 2.0 ще си по-икономичен отколкото с напомпана пак дизелова кола 1.4 При тия малолитражки разходът отива до небето в момента, в който се качиш на магистралата. През другото време са сравнително икономични, но наистина имат по-къс живот, защото се опитват с електроника да компенсират немощния двигател. Примерно хибридите са ок единствено и само в задръствания. Ако караш с над 40, все едно си с обикновен бензинов двигател. Като се качиш на магистралата пък става ужас, защото двигателя е малолитражен И заради батерията резервоарът е по-малък.
Мой приятел си взе кола като моята(форд мондео), но по-новото поколение. Аз съм с дизелче 2.0, а той е с от тия новите 1.5 бензинова с доста повече коне от моята. Колата е голяма и очакваш от нея да е оптимална на дълъг път и сравнително оптимална в града. Ами разходът му на извънградско е два пъти по-висок от моя. Да, два пъти по-висок. Други приятели с rav4 хибрид - пак разходът извънградско е два пъти по-висок от моя.
Ако някаква малка фиестичка е с тоя 1.5 двигател и тия коне, сигурно ще е изтребител и малкото кг ще помагат да е ок и извън града. Ама обикновено на такива колички им слагат 1.1 литрови щуротии и пак е същата работа.

Та ако някой планувва да излиза от града, просто да не си взима малолитражка. Вероятно над 70% от километрите на моята кола са извън града и аз не бих се метнал на такова чудо никога.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Аватар
Регистриран на:
22 Ное 2006 18:05
Мнения: 4480
Местоположение: София
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 28 Апр 2021 10:11


Аз не съм сигурен колко точно литра ми е резервоара, ама един курс Хасково-София ми е една четвърт точно.

За градско няма смисъл да го смятам колко ми е тъй като рядко ми се налага да шофирам в града.

___________________________________
тежки нокаути


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 28 Апр 2021 15:10


Колко гориш по магистралата? Ако е ~6/100, значи би трябвало да е около 55-60 литра

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
22 Ное 2006 18:05
Мнения: 4480
Местоположение: София
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 28 Апр 2021 15:43


denik написа:
Колко гориш по магистралата? Ако е ~6/100, значи би трябвало да е около 55-60 литра


Ами казах една четвърт. Но май нямам функция на компютъра на колата да ми излезе като съобщение.

___________________________________
тежки нокаути


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2307
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 28 Апр 2021 18:33


Аз съм чел че много мощност от малък двигател това означава по-чуплив и по-лаком двигател. Те затова американските коли са 4 литрови V8-ци със 200 коня - прости и надежни двигатели не особено по-различни от тези правени преди 50 години. За разхода не ги ебе щото цените им са същите като нашите, ама не за литър ами за галон.

Те и затова американците имат някакъв такъв лаф че ако колата ти гори по малко от 10/100 тогава я продавай докато още работи.


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 28 Апр 2021 21:30


The Arrow написа:
denik написа:
Колко гориш по магистралата? Ако е ~6/100, значи би трябвало да е около 55-60 литра


Ами казах една четвърт. Но май нямам функция на компютъра на колата да ми излезе като съобщение.

Ако ти е любопитно, лесно можеш да си сметнеш разхода. Пълниш до горе, караш го тоя маршрут и после пак пълниш до горе това, което е било изразходвано. Така можеш да видиш колко литра си изгорил за тия ~220 км и вече оттам нататък лесно можеш да си направиш сметката

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
22 Ное 2006 18:05
Мнения: 4480
Местоположение: София
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 28 Апр 2021 21:45


denik написа:
The Arrow написа:
denik написа:
Колко гориш по магистралата? Ако е ~6/100, значи би трябвало да е около 55-60 литра


Ами казах една четвърт. Но май нямам функция на компютъра на колата да ми излезе като съобщение.

Ако ти е любопитно, лесно можеш да си сметнеш разхода. Пълниш до горе, караш го тоя маршрут и после пак пълниш до горе това, което е било изразходвано. Така можеш да видиш колко литра си изгорил за тия ~220 км и вече оттам нататък лесно можеш да си направиш сметката


Ясно, ще го направя това уикенда и ще видя.

___________________________________
тежки нокаути


Профил

Аватар
Регистриран на:
31 Май 2010 19:52
Мнения: 1382
Местоположение: бегето
В момента играе: PTSD simulator
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 29 Апр 2021 13:30


Тъй де, не гледаш ли какво пише на колонката като зареждаш колата :lol:

___________________________________
Горд психопат, социопат, олигофрен, аутист, сериен убиец, евреин, темерут. (няма градация)
PISO MOJADO, DIRTBAG!


Профил

Аватар
Регистриран на:
22 Ное 2006 18:05
Мнения: 4480
Местоположение: София
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 29 Апр 2021 13:47


Gen.Toast написа:
Тъй де, не гледаш ли какво пише на колонката като зареждаш колата :lol:

Никога, защото оставям колата, бензинджията почва да я пълни, а аз отивам на касата да плащам. Може би на касовите бележки пише литрите, трябва да видя :lol:

Но едно зареждане догоре, от обикновения дизел, ми е 120 лева средно.

___________________________________
тежки нокаути


Профил

Шефа на Кенефа
Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2003 14:14
Мнения: 7898
Местоположение: Троянски манастир
В момента играе: на троянска чушка
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 29 Апр 2021 16:08


Кефи ме как напълно непоколебимо си говорите глупости за старт-стопa, като проста проверка показва че е стандарт за индустрията от 10-15 години. През което време не е като всички производители задружно да са седяли с главите в гъзовете, тая технология се развива неимоверно бързо, и дори да е имало сериозни опасения в началото, не бих се напъвал в момента - тая система прави сигурно под 1/50 от препалванията които прави един хибрид, а вече и дърти хибриди колкото искаш. И все пак, мен ме дразни като знам че ще спра за секунда докато глупака пред мен се поизнесе да трябва да изгасна и да запаля та понякога я спирам, а в тежка жега и или студ колата буквално не си дава зор да гасне, щот знае че нема смисъл. Ей в днешното време обаче ако вися на светофар, нямам нищо против да го правя на угасен двигател. А износването идва от студено стартиране, на загряла кола не е голяма драма. Освен това колите със старт-стоп ползват други акумулатори и масла, ама че не са по-евтини е друга тема...

Впрочем, не е като технологичното развитие да не важи за двигателите, което обяснява защо от 2.0 минах на 1.5, увеличавайки мощността и намаляйки разхода, особено извънградско, с 30%. С една машина 2.7 TDI до която също имам достъп дори няма да правя сметката. Не ми се спори. :roll:

Кат си говорим обаче за износване и planned obsolescence, че и борбата с емисиите част от която е старт-стопа, искам да споделя отвращението си от модерния подход към автосервизирането, който е почти модуларен. Никой не ебава да отремонтира повреди, те в големите сервизи не останаха механици, само монтажисти, всичко се подменя с капсулована нова част с 20-те компонента покрай нея които никой адекватен не би сменил преди време. Да не говорим че дори автодиагностиките са блокирани от нуждата диагностѝка да поддържа сървърна връзка с OEM-а, че да направи каквото и да е с компютъра, което още повече започва да убива малките сервизи. Всичко това е в комплект с факта, че по-новите коли са бъкани с допълнителни електроники и компоненти, които подлежат на скапване, кат например тъпата ми помпа за AdBlue (разбирай урея) която се скапа, но пък се сменя със 'се резервоар, компютър, абе и капачка, всичко, срещу скромните 1700 лв само за частта. Ако пък нещо се замислиш да изчакаш, да потърсиш дали има начин - не, колата те предупреждава че ще ти блокира стартера след 1100км, щото без да впръскваш шибаната разредена мочка всъщност не отговаряш на емисионните стандарти. :x

___________________________________
a.k.a. ЧУПЕН ЧАЙНИК


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6129
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 29 Апр 2021 16:35


The Arrow написа:
Gen.Toast написа:
Тъй де, не гледаш ли какво пише на колонката като зареждаш колата :lol:

Никога, защото оставям колата, бензинджията почва да я пълни, а аз отивам на касата да плащам. Може би на касовите бележки пише литрите, трябва да видя :lol:

Но едно зареждане догоре, от обикновения дизел, ми е 120 лева средно.


Да, на касовата бележка на "Количество" ти пише точно колко литра си налял.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 03 Май 2021 10:34


Вече започнаха да се появяват автомобили, при които дори не можеш да отвориш капака :lol: Е, в момента това са основно суперколи, но няма да се учудя ако в идните 20-тина години това се превърне в стандарт. Малко като с капаците за батерията на телефоните :lol:

Има го и момента, че след 20 години новите автомобили ще са основно електрички и ти няма какво толкова да бараш по тях освен най-базовите консумативи. Авто механиците ще изчезнат и ще бъдат заменени от електроинженери (като имате деца, пращайте ги да учат такова :lol: )

п.с. Вчера обикаляхме на разходка из разни села около Червен Бряг. След няколкочасова разходка на мръсната жега ( <3 ), капнали и уморени, паля колата и тръгвам асап, че да се проветри вътре от жегата. Само че в бързината забравих фаровете (което ми се случва меега рядко попр.) и на следващия завой бам една селска патрулка :lol: И си отнесох първия фиш в живота :lol: (досега имам 1-2 нарушения от камери само, като едното е мега абсурдно, защото преди 2 години бях аварирал по бул. България - нещо губих мощност, и се изнесох в бус лентата на аварийки и камерата ме е снимала там :lol: )

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2307
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 03 Май 2021 11:15


Аз покрай празниците си отивам в Сливен и си викам тъкмо при познатия майстор ще си правя колата - смяна на масла и филтри, предницата пак се разхлопа и дръжката на вратата ми остана в ръцете. Курец отвсякъде обаче - само аптеките и супермаркетите работят днес. Трябва да търся и бояджия/тенекеджия да го питам каква ще е глобата да оправи щетите от майсторското ми шофиране по софийските улици. Тая седмица май нищо няма да успея да направя :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10923
Местоположение: София
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 03 Май 2021 11:52


Миналата седмица пътувах в чужбина и на връщане в БГ ме зарадваха с 2 фиша за превишена скорост на едно и също място в София. Едното от септември, другото от декември. Там няма камери, не е имало и полиция, която да ме снима, защото щях да го запомня. Става въпрос за бул. Сливница на изкачването между Лидъл и Макдоналдс в посока от центъра към люлин. Най-странното е, че и двата фиша са от 2020та година, а от тогава до миналата седмица бях излизал 10на пъти в чужбина и не ми бяха казали нищо за фишове :D Нарушенията бяха за по 70лв (ако ги платиш в срок) и в двата случая съм карал с 71-73км/ч при разрешени 50. От тогава минавам от там с 50-60 и се чувствам като спрял, в сравнение с другите фучащи коли :?

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Шефа на Кенефа
Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2003 14:14
Мнения: 7898
Местоположение: Троянски манастир
В момента играе: на троянска чушка
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 03 Май 2021 14:10


Наистина не разбирам защо вместо фишовете за без светлини не ги вкарате тия пари в релета, с които пак ще забравите да въртите лостове, но няма да ви пука. :lol:
Буквално ги има в алиекспрес за 3лв и с малко сръчност можете сами да си ги инсталирате, за да спестите огромната сума от 50 лв която искат по сервизите за това, което пак съвсем си струва. Ся, възмущението ми идва и от това, че по празниците бях с кола, която няма дневни светлини и се налагаше да се сещам за нещо, което отдавна не бях - дори и на старата ми 18 годишна кола. Имах късмет че не срещнах селски патрулки. :lol:

Оф, това с глобите и на мен ми е в главата, очевидно имам невръчени според сайта, а тази година сигурно ще се пътува в чужбина, та ще имат шанс да ми скапят настроението. Но не се изненадвам, че ги мързи да проверяват - същата работа е и при рутинните спирания, само веднъж имах удоволствието да ме проверят и беше отдавна, но отне на надъханото полицайче цели 5 минути да преписва данни в компютъра и да чака резултати, с което не бих очаквал редовните тумбаци в униформи да им се занимава.

___________________________________
a.k.a. ЧУПЕН ЧАЙНИК


Профил ICQ

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 03 Май 2021 16:49


Ами на повечето нови модели смартфони не можеш да отваряш капака и не мога да се съглася, че хората ги избягват. Това са ти всичките айфони, самсунги, хуауеи и т.н. Тази тенденция е от няколко години (и мен лично много ме дразни)

За бус лентата съм напълно съгласен, че е българска работа. Бях в движение, но не можех да вдигна повече от 10-15 км/ч, изнесох се в нея, за да не преча на останалия трафик и минах под камерата, която следи за преминаващи автомобили там. Но снимката ми от камерата не хваща този контекст - тя вижда автомобил в нарушение. И честно нямам идея какво пише в ЗДП в такъв случай, но най-вероятно е някаква простотия (демек нищо)

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
31 Май 2010 19:52
Мнения: 1382
Местоположение: бегето
В момента играе: PTSD simulator
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 06 Май 2021 20:31


Най-накрая имах възможност да измия колата и видях всички нови и прекрасни драскотини.
После отидох до Кърджали и все едно не съм я мил.

За пръв път ми се случва да измия колата и непосредствено след това да не завали :D

___________________________________
Горд психопат, социопат, олигофрен, аутист, сериен убиец, евреин, темерут. (няма градация)
PISO MOJADO, DIRTBAG!


Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com