Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Заглавие: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 10:18


Здравейте, PCmania,

Сайтът беше хакнат вчера (без особени затруднения, ако се вярва на извършителите). Към момента не успях да намеря никакво официално изявление, стъпки, които да предприема като регистриран потребител, за да се предпазя от евентуални отрицателни последствия от това изтичане на информация от базата ви данни, или какво реално е изтекло.

Мога ли да получа някакъв коментар от отговорните за администрирането на сайта лица?

Също така, при поръчки от онлайн-магазина ви, данните за доставка, личната информация и т.н. в същата база-данни ли са съхранявани (компрометираната вчера)?


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 10:21


Мнението е изтрито поради нарушаване на т.5.1 от Правилата на форума.

Модератор

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 11:10


Serious Sam написа:
Късно е. Хакерите вече разполагат с ЕГН-то ти. Обърни се към МВР и го смени. Ние всички така направихме. :?



Преди да стигна до подобни крайности, предпочитам да се консултирам с КЗЛД и Регистъра на администраторите на лични данни. Ще изчакам да видя отговора на член на екипа на PCMania, все пак.


Профил

Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2011 19:16
Мнения: 931
В момента играе: С пъпа на баба ти
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 12:24


аотизам :roll:


Профил

Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 13:15


SpeakWithCats написа:
Serious Sam написа:
Късно е. Хакерите вече разполагат с ЕГН-то ти. Обърни се към МВР и го смени. Ние всички така направихме. :?



Преди да стигна до подобни крайности, предпочитам да се консултирам с КЗЛД и Регистъра на администраторите на лични данни. Ще изчакам да видя отговора на член на екипа на PCMania, все пак.



аххаххх ти каза член :rockon:


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Юни 2011 15:04
Мнения: 1738
Местоположение: София,Люлин
В момента играе: Във форума.
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 17:28


SpeakWithCats написа:
Преди да стигна до подобни крайности, предпочитам да се консултирам с КЗЛД и Регистъра на администраторите на лични данни. Ще изчакам да видя отговора на член на екипа на PCMania, все пак.

Ей, момче - много си прост! Току-що член на екипа ти каза да си смениш егн-то :D Ти отговор от президента ли очакваш?


Профил Skype

Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 19:17


The Wolf написа:
SpeakWithCats написа:
Преди да стигна до подобни крайности, предпочитам да се консултирам с КЗЛД и Регистъра на администраторите на лични данни. Ще изчакам да видя отговора на член на екипа на PCMania, все пак.

Ей, момче - много си прост! Току-що член на екипа ти каза да си смениш егн-то :D Ти отговор от президента ли очакваш?


Ей, момиче, последно като проверих, Serious Sam беше герой от видеоигра. Наречи ме прост, но ми е трудно да приема проявите на плоско чувство за хумор от страна на горди пролетарии за меродавно официално мнение на член на екипа, особено когато под въпрос е електронният ми пощенски адрес с прилежащата парола, и евентуално много личните данни, които съм използвал за пазаруване в е-магазина. Държа достатъчно много и на двете. След някоя и друга година, когато почнеш да ползваш първото за по-сериозни неща от Фейсбук регистрацията си и второто, за да управляваш парите, които печелиш, ще ме разбереш.

Както и да е, явно форумът се чете основно от аудитория, чиято зрялост и умствени способности силно съм надценил. Ще използвам по-директни канали за връзка с някой компетентен по въпроса.


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 19:25


Смятай колко ти е умствения капацитет, щом си се регнал с официалния си мейл :lol:


Бесте, аз само пиша от време на време някой-друг материал, ей тъй за едната фенщина, нищо повече. :)

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
19 Яну 2011 19:35
Мнения: 565
В момента играе: на компютъра
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 19:34


Serious Sam написа:
Смятай колко ти е умствения капацитет, щом си се регнал с официалния си мейл :lol:


Бесте, аз само пиша от време на време някой-друг материал, ей тъй за едната фенщина, нищо повече. :)



Пичът е в правото си, що да не се ресгистрира с "официалния си мейл". Как може да знае, че ще сайта ще подлежи на атаки? :notfair:


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 19:38


Е със същия успех можеш да кажеш, че всеки е в правото си да бъде жертва... :D

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
19 Яну 2011 19:35
Мнения: 565
В момента играе: на компютъра
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 19:44


Serious Sam написа:
Е със същия успех можеш да кажеш, че всеки е в правото си да бъде жертва... :D


:D и така може да се каже. Главният виновен са PC mania и техният супер неподдържан сайт.


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 19:46


Със същия успех, можеш да твърдиш, че главния виновник във френската трагедия са авторите на списанието. :)

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
19 Яну 2011 19:35
Мнения: 565
В момента играе: на компютъра
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 19:50


... не мога


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 20:00


Колкото до Говорещия с котки, ето тази тема се разисква въпроса по състоянието на сайта:

viewtopic.php?p=1270494#p1270494

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 20:04


Serious Sam написа:
Със същия успех, можеш да твърдиш, че главния виновник във френската трагедия са авторите на списанието. :)


Доста странна аналогия, най-малкото защото в случая във Франция страните са само две, и взаимоотношенията между тях - коренно различни от това, което имаме тук.

По моему жертва в настоящата ситуация е този, който е достатъчно пасивен да предприеме някакви действия (или чисто и просто не е наясно какви), и отчаяно се опитва да демонстрира как всичко е наред и някой, който НЕ смята като него, и държи определени хора да си вършат работата, е жертва, с ограничен умствен капацитет, и т.н.

На мен лично не ми допада никой от мейл-адресите ми (подчертавам, адрес, дори не говоря за паролата) да попада в чужди ръце поради грешка на трета страна, ерго реакцията ми тук. Паролата е само едната част, от която явно не успяваш да видиш по-далеч. Нещо повече, допускам, че също така небрежно и юнашки ползваш и фалшиви, или неофициални, както ги наричаш, данни за разплащане и фиктивен адрес за доставка, когато пазаруваш от е-магазина?

Както вече описах на друго място по този случай, свикнал съм, когато сайт, в който съм положил някакви свои данни, теоретически защитени от механизми на самия сайт, стане жертва на злонамерена манипулация, да има поне някакво официално изявление по въпроса, вместо всичко да изчезне скрито-покрито, както се случи тук, за да мога да предприема съответните мерки, вместо да си викам "какво толкова".

Това е моята информация и не желая да я получава никой друг, който сам да не съм избрал. Ако ти съумяваш да разсъждаваш по различен начин - чувствай се свободен да се смяташ за победител, вместо за жертва.


Профил

Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 20:07


Serious Sam написа:
Колкото до Говорещия с котки, ето тази тема се разисква въпроса по състоянието на сайта:

viewtopic.php?p=1270494#p1270494


Благодаря за линка, но не ме интересува самата дискусия между потребителите. Тази тема, която отворих, както може да се забележи в първия пост, беше адресирана към екипа на PCMania с цел да получа техен коментар по въпроса и да преценя как да действам за себе си след това.


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 20:19


Преди около десетина години започнах по-активно да ползвам интернет и тогава имах само един мейл. Много бързо обаче започнах да получавам писма от някакви неизвестни податели и от проверка на проверка мейла ми преливаше от непроверени и нови писма, които съдържаха предимно реклами, спам и какви ли още не гадости. Разбира се, понеже го ползвах за всичко, ми се налагаше да ровя и да трия непрекъснато тонове писма, за да отсея нужната от ненужната информация.

Бързо ми стана ясно откъде се пълни мейла ми с такива боклуци и започнах да се замислям за начина по който ползвам мрежата.

Допълнително към това тогава имаше и гейм списания, които обръщаха внимание освен на игрите, а и на онлайн "живота" с ценни съвети - така например научих за това, че още много хора "страдат" от моя проблем, че пощите за еднократна употреба са добър начин за решение на проблема и прочее неща.

После поотраснах малко, започнаха се срещите с институциите, разбрах, че ми трябва по-"представителен" имейл и така си създадох "официалния" мейл, който НЕ използвам за регистрации по хоби-сайтове, какъвто е PC Mania. Също така той няма връзка с останалите мейли, които имат за цел регистрация по подобни сайтове.

И така, с малко повече култура, самообразование и самовъзпитание през годините сега ми е през кура, че някой, някъде си ми е лийкнал неактуалната вече парола за профила ми в един хоби сайт, до който парите ми, ЕГН-то ми и другата ми лична информация нямат никакви допирни и пресечни точки.

Така че, аз се чувствам защитен, а това, че някой няма онлайн култура - не е проблем нито на сайта, нито на хакера, нито на ГДБОП и т.н. Следователно съм напълно свободен да го иронизирам с плосък хумор в собствената му тема колкото си искам.

Отговорността да си сложа кондом си е моя и аз си слагам.

И за да съм напълно онтопик - достатъчно е да си смениш паролата на профила в сайта и си отново защитен. locoman е човека към когото трябва да се обърнеш, за това ти дадох линк към неговия коментар.

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 20:36


Serious Sam написа:
Преди около десетина години започнах...

Така че, аз се чувствам защитен, а това, че някой няма онлайн култура - не е проблем нито на сайта, нито на хакера, нито на ГДБОП и т.н. Следователно съм напълно свободен да го иронизирам с плосък хумор в собствената му тема колкото си искам.

И за да съм напълно онтопик - достатъчно е да си смениш паролата на профила в сайта и си отново защитен. locoman е човека към когото трябва да се обърнеш, за това ти дадох линк към неговия коментар.


Благодаря за лекцията. Бих искал да кажа, че ще я имам предвид, но от времето, когато ProSoft излъчваха по телевизията реклами за продажба на компютри, съм усвоил достатъчно неща, за да не мога да си изкривя в случая езика и да кажа, че съм научил нещо ново. А ти си свободен да демонстрираш плосък хумор колкото си искаш, разбира се. Всеки общува колкото и на каквото ниво умее.

По повод това чий проблем е сигурността на мейла, който съм използвал тук, има едно ясно дефинирано правно понятие, което твърди точно обратното на твоето мнение. Ще те оставя сам да се досетиш кое е то. Фактът, че ГДБОП ме информираха, че знаят за случилото се, съвсем конкретизира този пункт.

Намерих коментара на locoman. Обръщам ти внимание, че по-горе някой взе дори някой като теб за част от екипа на PCMania. Докато този, който дава мнението, съществува само като псевдоним, без длъжността, която заема, без официално име, което да поеме отговорност за изложената информация (сравни с профила на Stealth, напр.),за мен има точно толкова стойност, колкото остроумния ти съвет да си сменя ЕГН.


Профил

Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 20:44


Аз пък не искам да влизам ораторски дискусии с автора на темата, затова само ще се опитам да бъда полезен с това :arrow: http://pcmania.bg/?go=contacts
Адрес, контакти и т.н. :idea:

___________________________________
Нещо остроумно

Sturm написа:
къв ханс бе...


Профил

Заглавие: Re: PCmania хакнат - какво да предприема
Публикувано на: 08 Яну 2015 20:54


Аз написа:
Аз пък не искам да влизам ораторски дискусии с автора на темата, затова само ще се опитам да бъда полезен с това :arrow: http://pcmania.bg/?go=contacts
Адрес, контакти и т.н. :idea:


Искрено благодаря за първия отговор, свързан директно с въпроса ми, вместо с избиване на лично чувство на несигурност. Вече се възползвах от контактите, след като добих представа за равнището на общуване из форума, и ще пренеса комуникацията на непосредствено ниво. Бездруго явно има не повече от четирима човека тук, които да се безпокоят от това какво реално представлява случилото се, вместо да демонстрират какви експерти по информационни технологии и социални взаимоотношения са.


Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com