Цензура спря Би Би Си в Русия
Собствениците на московското "Болшое радио" предупредили водещата в света британска радиосатнция Би Би Си, че от днес нейната програма на руски език вече няма да се транслира от станцията.
Собствениците на московското радио, собственост на финансовата компания "Финам", са съобщили на представителите на руската служба на BBC, че според изискванията на руските лицензионни органи, те трябва или да снемат от ефир програмата на чуждестранната радиостанция, или програмата на станцията въобще да бъде прекратена.
Това се налага от приетите преди година рестриктивни текстове по отношение на медиите.
"Болшое радио" е последният партньор на руската програма на Би Би Си. През последните девет месеца две други радия-партньори на международната медия прекратиха да излъчват нейната програма.
Руската прокуратура, използвайки пропуските в закона, дори вече започна кампания срещу единствените медии, които са останали извън контрола на Кремъл - интернет базираните новинарски сайтове и блогове, коментира Ройтерс,
Засилването на натиска над остатъците на свободното слово съвпадна със създаването на мега цензор за медиите. Освен това разтегливото коментиране на закона позволява под отговорност да бъдат привличани интернет новинарските сайтове, а не реалните автори на коментарите.
Досега блоговете останаха единствената трибуна на свободното слово в Русия.
Новият цензор се нарича Федерална служба за надзор в сферата на масовите комуникации, съобщенията и опазване на културното наследство. Тя е създадена от обединението на Службата за защитата на паметниците на културата (Россохранкултура) и от телекомуникационния регулатор (Россвязнадзор).
Новата служба ще има изключително влияние както върху телекомуникациите, така и на медийния пазар. Тя ще разполага с около 4000 души персонал и близо 100 териториални офиса. Освен това мегаслужбата запазва пълномощията на Россвязнадзор да отнема лицензи и да преустановява излъчването на телевизии и радиостанции и на Россохранкултура да закрива медии, които излъчват или разпространяват материали, несъвместими с културните традиции на Русия или с водената от Кремъл политика. През 2006 г. тези органи са отправили 400 предупреждения към различни редакции за извършени от тях нарушения на действащото законодателство.
Експерти посочват, че новата мегаструктура ще има права да преустановява работата на интернет провайдъри заради поддържаните от тях сайтове с критични за Кремъл материали. "Комерсант" прогнозира, че новата структура ще бъде натоварена и със събирането на личните данни на руснаците.
След като голяма част от големите руски издания преминаха под контрола на верни на Кремъл олигарси, много представители на опозицията се насочиха към глобалната мрежа като единствена трибуна за дебат. Говорителят на новия мега медиен регулатор Евгени Стрелчик отрече отправените обвинения за цензура изтъквайки, че много от сайтовете не са регистрирани законосъобразно.
Виж оригиналната статия в News bg