Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
01 Яну 2004 12:51
Мнения: 62
Местоположение: Numenore
Заглавие: Хардуер за начинаещи, напреднали и професионалисти!
Публикувано на: 29 Дек 2005 09:23


Правя темата с молбата всеки. който разбира нещо от хардуерното устройство на компютъра и на други компоненти на хардуера да напише по нещо и да не се отърве с линк. Ако може и да сложи снимки с или без описания. Всеки да може да разбере функцийте на всеки хардуерен компонент, къде му е мястото в MotherBoard-а. Просто всичко! Надявам се да сте ме разбрали! :D

___________________________________
One ring to rule them all. One ring to find them. One ring to bring them all and in the darkness bind them.
m3mBeR Fr0m th3 Tolkien Club


Профил ICQ WWW

Аватар
Регистриран на:
05 Окт 2002 21:26
Мнения: 83
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 10:22


Edit:Писна ми! Няма да видите статията ми вече явно на някои не им пука за нищо!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
28 Авг 2005 10:52
Мнения: 60
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 11:14


Цитат:
Видео карта.Служи за обработване на видео и графика.При тях има два стандарта вече застаряващия AGP и новия и по-надежден PCI-Ex(тази карата е със стандарта PCI-Ex)
Само да те поправя - стандартите не са два, а три. Най-стария (на 7 и повече години) е PCI (моето видео е такова :lol: :roll: ). От съвременните карти (да бе..:Р) последния модел с такъв слот е GeForce 2 MX. По-нови такива модели на nVidia не знам (за АTI не знам нищо :Р)


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Яну 2004 12:51
Мнения: 62
Местоположение: Numenore
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 11:14


Ако знаеш по-вече напиши. Искам да стане много разширена тема!

___________________________________
One ring to rule them all. One ring to find them. One ring to bring them all and in the darkness bind them.
m3mBeR Fr0m th3 Tolkien Club


Профил ICQ WWW

Аватар
Регистриран на:
05 Окт 2002 21:26
Мнения: 83
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 11:16


EDIT


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
17 Дек 2005 10:15
Мнения: 1313
Местоположение: Да ви изпея песен ли искате?
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 11:16


Не разбирам много от хардуер, но мисля, че има и sdr ram
Един френд е с такава :/

___________________________________
> http://last.fm/user/amcdj


Профил ICQ Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
28 Авг 2005 10:52
Мнения: 60
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 11:21


i_am_not_here написа:
Не разбирам много от хардуер, но мисля, че има и sdr ram
Един френд е с такава :/
Да ти кажа.. това е дооооста старо и не ми се вярва :Р На колко години е PC-то му?

@Arathorn спокс има интерес :Р Темата ще се напълни - гарантирам


Профил

Аватар
Регистриран на:
09 Дек 2004 19:36
Мнения: 311
Местоположение: София
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 12:01


Като гледам си пропуснал да спомениш и за клока.та процесора може да се клокне,демек да му се вдигне тактовата честота,с повдигане на множителя(ако е тоключен) или с цялостно вдигане на шината.Ако се вдига шината обаче дъното трябва да има AGP/PCi Lock да не стане некой гаф.Видео Картата също може да се клокне и модне,при нВидиа има програма рива ТУнер,а при АТИ има АТИ Тоолс.Но тва вече е софтуерно.Софтуерно могат да се отключат и софтуерно заключени пайпове.

Малко за процесорите.Имат L1 и L2 кеш.L2 кеша е важния в случайи варира от 64К при Дюроните до 512К при Бартоните.Има разлини ядра-Бартон,Морган,Клоухаммър и тн...,при интел по същия начин-Нортууд и тн.,там обаче се залага на по-висок множител,за сметка на по-ниска шина.за сведение тактовата честота на процесора се определя като се умножи множителя по шината.Примерно селерон Нортууд 2.4ГхЗ работи на 24 мвожител по 100 шина.АмД Бартон 2500+ работи на 11 множител 11 по шина 166 и тн...

___________________________________
Яко подписи...х


Профил ICQ Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
05 Окт 2002 21:26
Мнения: 83
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 12:12


EDIT


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
30 Авг 2005 20:44
Мнения: 141
Местоположение: Наоколо
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 14:10


Много добра тема браво!Важна естествено.После ще пусна нещо ивтересно ако мога.

___________________________________
"Revenge is a dish best served cold"


Профил

Аватар
Регистриран на:
17 Дек 2005 10:15
Мнения: 1313
Местоположение: Да ви изпея песен ли искате?
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 14:20


Pileto повдигна темата, нека някой напише повече
Става въпрос за овърлока
Нека някой, който го е правил да сподели всичко стъпка по стъпка
Не копирайте от чужди сайтове информация
Тази тема ще е доста полезна и е хубаво, че е важна
Аз съм малко скаран с хардуера, но мисля, че благодарение на вас това може да се промени!

___________________________________
> http://last.fm/user/amcdj


Профил ICQ Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
23 Окт 2004 14:30
Мнения: 416
Местоположение: София
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 14:27


Ето ви линк към една страхотна тема на колегата RIP, която макар и малко позабравена, съдържа доста информация, която би била от полза на някои съфорумци :wink:

___________________________________
+++


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Яну 2005 21:34
Мнения: 566
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 18:47


Ако имате САТА хард диск и решите да почистите компа от прахоляк много внимавайте да не откачите кабела му щото е мног леко закачен и като вклучите компа си е много гадно шото седи черне екран а монитора не се вклучва не можете да исклучите компа от бутона му и трябва да дърпате шалтера направо :roll: :evil:

___________________________________
Go hard or go home.


Профил

Аватар
Регистриран на:
31 Дек 2002 13:36
Мнения: 81
Местоположение: in my HOUSE!
Заглавие:
Публикувано на: 29 Дек 2005 23:42


Еееееееееееее!!!Разгеле!!!Най-накрая някой да направи такава тема.Имам голямо желание да науча хардуера "по надълбоко" ,а не само така повърхностно!Браво за темата дюд!Stealth евала и на тебе, че я направи важна! ;)

___________________________________


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Яну 2004 12:51
Мнения: 62
Местоположение: Numenore
Заглавие:
Публикувано на: 30 Дек 2005 09:51


Pileto написа:
Като гледам си пропуснал да спомениш и за клока.та процесора може да се клокне,демек да му се вдигне тактовата честота,с повдигане на множителя(ако е тоключен) или с цялостно вдигане на шината.Ако се вдига шината обаче дъното трябва да има AGP/PCi Lock да не стане некой гаф.Видео Картата също може да се клокне и модне,при нВидиа има програма рива ТУнер,а при АТИ има АТИ Тоолс.Но тва вече е софтуерно.Софтуерно могат да се отключат и софтуерно заключени пайпове.

Малко за процесорите.Имат L1 и L2 кеш.L2 кеша е важния в случайи варира от 64К при Дюроните до 512К при Бартоните.Има разлини ядра-Бартон,Морган,Клоухаммър и тн...,при интел по същия начин-Нортууд и тн.,там обаче се залага на по-висок множител,за сметка на по-ниска шина.за сведение тактовата честота на процесора се определя като се умножи множителя по шината.Примерно селерон Нортууд 2.4ГхЗ работи на 24 мвожител по 100 шина.АмД Бартон 2500+ работи на 11 множител 11 по шина 166 и тн...


Много хубаво, че знаеш толкова много за хардуера, ама брато, какво от това като никой(почти никой де олях се) не може да разбере. Направих темата с намерението от начинаещи(които почти нищо не разбират) да научат доста и да могат да се оправят с хардуера до професионалисти в тази област, за да могат да затвардят знанията си или ако нещо са забравили и дори да научат нещо ново! Искам на всекиго да е интересно да чете темата (независимо от знанията си) за да стане на ти с хардуера. Ще помоля всеки да напише каквото знае ама всички да го разберат. Ще помоля и някой, който му се занимава с това или дори не да направи като малък ХАРДУЕРЕН Речник с колкото се може термини. Искам темата да стане много обширна. Много благодаря! 8) 8) 8)

___________________________________
One ring to rule them all. One ring to find them. One ring to bring them all and in the darkness bind them.
m3mBeR Fr0m th3 Tolkien Club


Профил ICQ WWW

Аватар
Регистриран на:
17 Апр 2005 15:35
Мнения: 37
Местоположение: През лятото
Заглавие:
Публикувано на: 30 Дек 2005 10:37


Ето малко линкове и от мене:
Как да оверклокнем nVidia видео карти
Информация за модване на ATI видео карти
Сори,че е толкова малко :oops: после ще потърся още,надявам се това да ви свърши работа :wink:
едит: Хъх,сори,няма повече линкове да пускам,просто смятах,че ще е полезно :? Просто не смятам,че аз ще го напиша по-изчерпателно (това за nVidia (имам предвид с шотове и линкове и т.н.) а за АТИ не знам).И не мисля,че може да се обясни по-добре.Уотевър...

___________________________________
Цитат:
Темата е офтопик

a.k.a. `sp33d`


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Окт 2002 21:26
Мнения: 83
Заглавие:
Публикувано на: 30 Дек 2005 10:44


EDIT


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
05 Яну 2005 21:34
Мнения: 566
Заглавие:
Публикувано на: 30 Дек 2005 12:27


Глей ти бахти охладителите -100гр мании :shock: :shock: :shock: :shock: Иначе темата много ми харесва и от доста време чакам такоз нещо Лимп прадължавай само така :wink:

___________________________________
Go hard or go home.


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Окт 2002 21:26
Мнения: 83
Заглавие:
Публикувано на: 30 Дек 2005 12:31


EDIT


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
01 Яну 2004 12:51
Мнения: 62
Местоположение: Numenore
Заглавие:
Публикувано на: 30 Дек 2005 12:47


Много ти благодя LIMP. Като гледам си единствения, който прави нещо свестно с темата. Продължавай така! 8) 8) 8)

___________________________________
One ring to rule them all. One ring to find them. One ring to bring them all and in the darkness bind them.
m3mBeR Fr0m th3 Tolkien Club


Профил ICQ WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com