Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
16 Апр 2009 20:02
Мнения: 39
Местоположение: Видин
Заглавие: Неизвестна посока
Публикувано на: 21 Апр 2011 15:00


Реших да потренирам писането си. Този разказ обещавам, че ще бъде завършен. Приемам всякакъв вид критики. Ще преглеждам за правописни и стилистични грешки, ако вие забележите, уведомете ме.

Неприятният инцидент

Седях на дивана, в къщи и допивах сутрешното си кафе. Истината е, че се намирах в известен застой. С бавна скорост се развиваше всеки един от дните ми и това продължаваше вече няколко месеца. Все се надявах да стане нещо, което да си заслужава и да грабне вниманието ми, но нищо не се случваше. Включих телевизора, с очакване половината земно кълбо да е отишло подяволите, но вместо това, хора говореха за кариерата си и как са направили купчина пари от разни организации, как обичат да помагат на бедните, старите, болните, лудите... точно в този момент, просто натискам червения бутон на дистанционното и слагам край на тази простотия. Облягам се със спокойна въздишка и оглеждам обстановката наоколо. Напълно нормална квартира, която изяждаше голяма част от скромните ми доходи. Печка, хладилник, масичка с удобен диван, на който стоях и бездействах. Всъщност чертаех плановете си за деня. Погледнах часовника си и установих, че е осем и половина, имах доста свободно време, но реших, че е по-добре да свърша работата си рано, отколкото да бързам после. Не обичам да бързам. Станах, облякох някаква тениска, дънки, коженото ми яке, пъхнах документите, парите и цигарите и се спуснах по стъпалата на входа. Винаги съм се чудел, защо кооперацията, която обитавам не разполага с пощенски кутии. Писмата бяха разхърляни навсякъде, вероятно никой не ги четеше, но не това е проблемът.
- Добър ден – поздрави ме съседът.
- Здрасти – отвърнах аз.
Този мой комшия си беше странна птица. Живееше сам, не знаех името му, надали и той знаеше моето. Просто формалност, която беше излишна. Вечерно време го чувах да си говори с някого, стените са тънки, знаете ги тези кооперации, където чуваш драскането на кучетата по пода, виковете на женени двойки, плачът на децата им, шумът на прахосмукачката и какво ли още не. Но по моя преценка, този тип си говореше съвсем сам. Дори съм убеден, че водеше диалог между себе си, като имитираше гласът на предполагаем негов приятел, но не се интересувах да проуча истината. Не ми пукаше. Просто продължих по пътя си и излезнах на главната улица, където беше автобусната спирка. Няколко автобусни линии, щяха да ме откарат до желаното място. Бях се запътил към университета, където преподавах. Да, аз съм преподавател, с нискостояща титла. Преподавах история на хлапета, които не се интересуваха от бръщолевенията ми. Знаех, че имам лекции, към 11:00, които щяха да продължат няколко часа. Седнах и зачаках някои от тези автобуси. Отново се сетих за монотонното ми ежедневие. Човек можеше да се побърка по този начин, бях чел за подобни случай. Огледах се наоколо, мъж на средна възраст, разлистваше вестник и седеше до мен, млада дама си купуваше козметика от забутано магазинче, таксиметров шофьор изпреварваше колона от коли, с надут клаксон, нищо необичайно. Докато чаках запалих цигара „Кемъл” и издишах голямо кълбо от дим. Продължих да размишлявам върху случващото се.
8:50 часа, автобус номер 7, приближаваше към поредната си спирка, където чаках. Спря, вратите се отвориха, никой не слезе. Просто се качих, и огледах за свободни места. Такива на пръв поглед нямаше, но неочаквано възрастна баба, премести старите си кокали на мястото до прозореца и ме покани с думите:
- Заповядайте, има едно свободно място – каза бабата, с усмивка, от която си пролича нередовните й посещения при зъболекаря.
Нямах особено голям избор, а не исках да се возя прав, все пак си плащах за билет, което значеше, че трябва да прекарам удобно краткото си пътуване. Kимнах в знак на благодарност, без да казвам нищо. Седнах и понаблюдавах поведението на шофьора, обичах да го правя. Забелязвал съм, че независимо колко пъти, когато два автобуса се срещаха, водачите винаги вдигаха ръка, в знак на поздрав. Също така повечето пушеха в автобуса, изолирани в своята предпазна кабинка. Вероятно е хубаво да си шофьор на автобус и съм почти убеден, че ако аз бях един от тях, щях да си пуша не само цигари, докато шофирам. През останалата част от возенето си, се занимавах с изследване на останалите пътници. Просто убивах времето, но също така се забавлявах да гледам мизерното им съществуване.
9:20, авобусът закова спирачки. Тук трябваше да сляза. Отново вратите се отвориха по сигнал от „пилотът” и аз слязох. Сградата на университета, в който преподавах не беше нищо особено. Просто още едно учебно заведение, в нашата държава, което е поело по сигурен път към пропастта. Все още си личаха хубавите форми на отделните крила, стъпалата, които ги свързваха, но боята, прозорците и останалата част от интериора имаше занемарен вид. Какво пък толкова, на мен ми харесваше. Не беше от онези натруфени училища в западните държави. Сякаш хората там ги правеха като архитектурна забележителност, вместо като училище.
Насочих се към портала, покрай мен минаваха множество студенти – момичета, момчета, които се предполагаше, че получават сигурен хляб в ръцете си и един ден инвестицията им ще се върне. Да, много добре знам, защото и аз бях като тях. Може би все още съм онзи мечтател, но сега всичко е различно. Когато стигнах до централния вход и отворих вратата, за да вляза в сградата, чух глас:
- Господине, може ли да покажете своя пропуск за влизане – каза портиерката, чиято длъжност бе да проверява и регулира потокът от хора, които влизаха и излизаха.
- Разбира се – отвърнах аз и бръкнах в левия джоб на якето си.
Не открих нищо, документите ми липсваха, а също и джобните ми. Усетих притока на ярост и адреналин. Някой ме беше ограбил! Единствено кутията с цигари, стоеше във вътрешния ми джоб, което до известна степен ме успокояваше. Как е възможна подобна диващина?!
– Вижте – продължих, като се опитвах да бъда спокоен – изглежда съм забравил своите документи, ще съм ви благодарен, ако проявите разбиране и ме пуснете вътре – обърнах се към дебелата жена, скрита зад голямото стъкло.
- Съжалявам господине, но без да покажете пропуск, не можем да ви допуснем, такива са правилата – продължи безизразно лелката, без да се замисли върхи молбата ми.
- Добре, но аз съм преподавател в университета и съм забравил документите си – дали да не я пратя там където заслужава, мисля си – Просто се обадете и проверете, ще се убедите, че е така – правя последни опити да я разубедя.
- Съжалявам – повтаря тя.
Вероятно е нова тук, трябва да е, щом спазва толкова стриктно шибаните правила, а междувременно виждам как група студенти влизат, без дори да бъдат проверени. Усещах огромен заговор срещу мен, денят ми се очертаваше да бъде от онези скапани дни, които накрая те изморяват и не ти остава нищо друго, освен да се предадеш пред обстоятелствата. „Трябва да разнищя положението”, мисля си, да разбера какво се е случило с документите ми и да си ги върна обратно. Часът е 9:35. Разполагах с час и половина, преди началото на занятията.


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
20 Авг 2009 21:20
Мнения: 768
В момента играе: нищо, мързи ме
Заглавие: Re: Неизвестна посока
Публикувано на: 21 Апр 2011 15:46


Интересно... Харесва ми стила ти. Продължавай да пишеш :)

___________________________________
:O


Профил

Аватар
Регистриран на:
16 Апр 2009 20:02
Мнения: 39
Местоположение: Видин
Заглавие: Re: Неизвестна посока
Публикувано на: 24 Апр 2011 19:54


Никакъв шибан интерес...


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
01 Авг 2008 21:21
Мнения: 3766
Местоположение: Чупим кръста ти.
В момента играе: На стражари и апаши. И покер.
Заглавие: Re: Неизвестна посока
Публикувано на: 25 Апр 2011 14:23


Грешиш. Чета всяко постнато нещо, просто рядко пиша. Иначе поствай, има кой да те чете.

___________________________________
a.k.a. Disturbed

These words I write keep me from total madness.

How many of you people know you're REALLY alive ?!


Профил

Аватар
Регистриран на:
17 Май 2008 21:00
Мнения: 1306
В момента играе: dota 3
Заглавие: Re: Неизвестна посока
Публикувано на: 25 Апр 2011 17:36


Мхм. И аз чета. Но не си правя труда да пиша и да критикувам, просто защото не ми се занимава.

___________________________________
LA COKA


Профил WWW

Аватар
Регистриран на:
16 Апр 2009 20:02
Мнения: 39
Местоположение: Видин
Заглавие: Re: Неизвестна посока
Публикувано на: 25 Апр 2011 18:07


Това е важно за мен, да се чете, твърде много критика не е добре. Тия дни ще напиша продължение.


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
30 Мар 2009 20:04
Мнения: 1352
Местоположение: София
В момента играе: Квот фана
Заглавие: Re: Неизвестна посока
Публикувано на: 26 Апр 2011 16:18


И аз чета, продължавай :)

___________________________________
жената трябва да прави само 70 неща - 69 и мусака
...master freakout...
...the world is full of shit...


Профил

Аватар
Регистриран на:
16 Фев 2006 17:56
Мнения: 634
Местоположение: Lost
Заглавие: Re: Неизвестна посока
Публикувано на: 27 Апр 2011 16:31


Ехее то взе, че живна малко у творческию бря! Добре пишеш, хареса ми.

___________________________________
humanity... it is a thing, that is not meant to last...


Профил

Аватар
Регистриран на:
16 Апр 2009 20:02
Мнения: 39
Местоположение: Видин
Заглавие: Re: Неизвестна посока
Публикувано на: 27 Апр 2011 17:42


Време за размисъл


Чувствах се наистина объркан. Стоях пред университета и единственото, което ми оставаше да направя е да седна на някоя от пейките, наредени около даскалото. Насочих се и избрах тази, която заемаше централно място, с хубав изглед към града. Виждах улиците, парковите пространства, израстващите дървета и какво ли още не, но не ми беше до някаква си природа. Държах да разбера къде точно се намираха личните ми вещи. Сигурен бях, че не съм ги изгубил. Въпреки постоянната липса на концентрация от моя страна, нямах навика да губя каквото и да било. Оставаше възможността за кражба. Да, това звучеше най-логично. Приемах тази кражба доста на сериозно, защото сред откраднатите ми принадлежности имаше и доста лични неща, които носех със себе си, просто защото бяха важни. Но кой беше грабителят? Както нареждах мислите си, чух познат глас:
- Хей, господине, как я карате? – познатият глас се оказа на един от моите студенти. Казваше се Боби и ми се струваше, че можех да го използвам за събеседник. Умно момче беше.
- Здрасти Боби, малко проблеми си създадох и стоя тук, в опит да ги реша – отговорих аз.
- Ами, предполагам, че вие най-добре кво да направите, но нека ви дам начална посока – докато изричаше тези думи, Боби извади от нищото, черна табакера, в която имаше няколко свити цигари марихуана. Изкара една от тях и я запали, без въобще да ме попита дали искам да се включа. Направи няколко дръпки и ми я подаде. Добро начало на разследването ми, помислих си и все пак не исках да получа сърдечен удар, за това взех цигарата и повторих стореното от него, след което Боби ме попита:
- Кажете сега за проблемацията, която имате.
Нямах намерение да му споделям всичко, затова му обясних накратко:
- Мисля, че някой ми е откраднал документите и не знам кой е виновникът…
Цигарата, която още си подавахме беше доста качествена и това ми харесваше. Очаквах отговор от моя студент и той измъдри нещо от сорта на:
- Вероятно е някой дърт циганин, а може и да е всеки срещнат. Наскоро дори гледах по телевизията, че млади и хубави мацки, се занимават с подобни неща, но ако бях на ваше място, щях да върна лентата назад и да…
„Млади и хубав мацки”?! Защо пък точно те? Защо трябва да са млади? Ами да, ето какво е станало, сетих се за дъртата вещица, която ми направи място в претъпкания автобус. Аналитичната ми памет се задейства и си представих какво точно се е случило. Бях седнал до старата жена и докато съм размишлявал върху разни простотии, бабата просто се е пресегнала и е свила съдържанието на джоба ми. Каква подла постъпка, но как трябваше да процедирам, за да си възвърна изгубеното? А междувременно Боби продължаваше да разправя:
- … Най-често работят в екип, дори дадоха запис от камерите, които ги хванали в точния момент, да бе, сериозно ви говоря, някаква кифла и приятелят й – тук той прекъсва и още преди да е започнал нова мисъл, решавам да сложа край на нашия разговор.
- Ясно, ще се оправя някак си, а сега имам занятия, извини ме Боби – с тези думи ставам от мястото си, вадя цигара „Кемъл” от вътрешния джоб на якето и я запалвам в движение. Продължавам да си мисля, как да намеря дъртофелника от сутрешния автобус и констатирам, че днес няма да преподавам лекции, просто защото бях напушен, нямах пропуск, денят ми започна гадно, а и трябваше да си възвърна изгубеното. Часът беше 11:15. Реших да се прибера пеша до вкъщи, а по пътя щях да му мисля.


Профил Skype
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com