Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Заглавие: Лаптоп Антика :)
Публикувано на: 14 Дек 2009 13:47


Здр,наскоро попаднах на един лаптоп от 93(мисля).Беше ми интересно да го върна към живот но за съжаление в интернет не намирам много информация за него.Надявам се че някой тук може да ми помогне.Лаптопа е от неизвестен за мен производител Chaplet.Model iLufa, M/n NBE
Type 750c/486dx2-66.Ако някой е по-запознат ще бъда благодарен да ми помогне с малко информация.


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Лаптоп Антика :)
Публикувано на: 14 Дек 2009 17:23


data47 написа:
Здр,наскоро попаднах на един лаптоп от 93(мисля).Беше ми интересно да го върна към живот но за съжаление в интернет не намирам много информация за него.Надявам се че някой тук може да ми помогне.Лаптопа е от неизвестен за мен производител Chaplet.Model iLufa, M/n NBE
Type 750c/486dx2-66.Ако някой е по-запознат ще бъда благодарен да ми помогне с малко информация.

питай в hardwarebg.com

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Заглавие: Re: Лаптоп Антика :)
Публикувано на: 19 Фев 2016 19:50


Малко помощ от един фен от Hardwarebg:
iLufa chaplet PC NBE 750C/486DX2-66 с Phoenix BIOS от 1992.
Години по-късно, ако още не си изхвърлил същото добиче мога да ти споделя оскъдна информация за него. Моделът е много спецефичен и напомня малко като дялано в час по трудово. Годината е 1992г. Рядко си намират като този с повече от 4MB RAM, което значи най-много Windows'95, Winamp 1.2 с предварително конвертирани MP3 за 8000kHz, SA-Dictionary с EXE-то за Win'9x, MS-Office 4.2 до 6.2,
Относно батерията и други BIOS функции можеш да потърсиш Phoenix Programmer's Guide, например http://www.msc-technologies.eu/fileadmin/documentpool/Support-Center/Archive/70-PISA/PISA-P/02-Manual/BIOS%20Programmer's%20Guide%20v10.pdf?file=&ref=
Моята батерия е толкова гъбясъла, че не успява да подърржа товар дори и за 1 секунда, а ми се щеше да пробвам INT15h на Advanced Power Management.
Празният клавиш до Space е за някакви езикови комбинации, понеже на реагира самостоятелно на порт 60h, а само в комбинация с други клавиши. Press кодът му беше 87 ако се не лъжа. Със сигурност е преди кода на натискане на F11. Rest code (Release се нарича поне от 10 години, макар че няма нищо общо) на отпускане е +128. Като прочетеш порт 60h ще видиш всички клавиши.
Има една особеност ако искаш да активираш видеодрайвера на Бозата'95 с 256 цвята. Реже последните няколко линии отдолу - какафония е в тях. Драйвери не можеш да намериш. Затова инсталиш някакви подобни и каквото стане.
Ето ти малко напътствия останали от едно време, когато беше служебна машина:
/Begin
Ако Windows'95 блокира и повече не може да стартира поради липса на достатъчно оперативна памет, то ще влезете в Windows под режим Save mode и от Control Panel\System\Device Manager ще премахнете драйверите на:
1) монитора -> Laptop Display panel (640x480);
2) видео карта -> Chip & Tech. Super VGA; това е работещият драйвер, а не онзи с името на твоята видеокарта. Както винаги вградените драйвери на M$ са осрани.
3) звукова карта -> ESS ES488 Audio Drive;
Рестартирате Windows.
Връщате драйверите от базата на Windows -> Control Panel\Add/New Hardware.
1) видео карта;
2) звукова карта;
3) монитор;
Обикновено се започва с монитора - при този лаптоп е така по необясними причини.
Инсталират се 1 по 1 с рестарт помежду им за да няма конфликти в PnP протокола.

Ако Windows'95 блокира и повече не може да тръгне поради проблеми в главната си библиотека KERNEL32.DLL, то преинсталирайте библиотеката от C:\Install\updates95\krnlupd.exe - това беше само за ъпдейтнат келнер.
Ако тази кръпка е била инсталирана вече, в никакъв случай не преинсталирайте Windows'95 от оригиналната му инсталация, а използвайте заобиколни начини.

Ако Windows'95 забие в DOS-овски екранс нещо като VxD грешка, изтрийте някои от вградените му приложения, особено Audio Compression или ги инсталирайте наново от Add/Remove Programs/Windows Setup.

Ако Windows'95 не иска да инсталира драйвер за монитоа (LCD 640x480x8) или изобщо не намира, че съществува такъв, извадете наличните PCMCIA карти от слотовете или позволете инсталирането на драйверите им.
/End
Хардът по спомен мисля че беше 320MB, флопито 1,44MB ако още не си е разместило главите. Ако вентилаторчето спре, ще напича докато ти направи пришки на колената и блокира, после пак; смени го с подобно, иначе след 2 години пластмасите се втвърдяват и дисплея се откъсва с ряз.
Изчадието е много проклето като лаптоп, но за проектиране на драйвери на ниско ниво, върши чудесна работа. Наскоро писах един за виртуална мишка със Scroll Lock и малките стрелки, да върти курсора навсякъде като в 3D игра.
Дано ти помогнах :)


Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com