Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10919
Местоположение: София
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 05 Окт 2018 15:30


Сега изобщо не е момент за купуване, трябва да се спука балона първо. Няма логика в София да има милион и половина необитаеми апартамента, а в същото време цените постоянно да са нагоре. Значи става въпрос за балон, няма как да продължи дълго.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Аватар
Регистриран на:
22 Ное 2006 18:05
Мнения: 4480
Местоположение: София
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 05 Окт 2018 16:07


Gipo написа:
Сега изобщо не е момент за купуване, трябва да се спука балона първо. Няма логика в София да има милион и половина необитаеми апартамента, а в същото време цените постоянно да са нагоре. Значи става въпрос за балон, няма как да продължи дълго.


Именно, надявам се в следващите две-три години да се спука...

___________________________________
тежки нокаути


Профил

Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 05 Окт 2018 20:48


Взех си апартамента, който искам на този етап, в ареата, която искам, преди месец. Много е яко. Не ми се чакаше балона, защото реално никой няма реална представа кога пазара ще обърне тренда. Може да е след 6 месеца или след 3 години, а наемите имат своите предимства и недостатъци, но ми беше писнало да завися от някого и да нямам "вкъщи". :)

Gipo написа:
Сега изобщо не е момент за купуване, трябва да се спука балона първо. Няма логика в София да има милион и половина необитаеми апартамента, а в същото време цените постоянно да са нагоре. Значи става въпрос за балон, няма как да продължи дълго.


Иначе това, което казваш, не е точно така. Предполагам си искал да хиперболизираш, но цифрата е доста завишена от реалната. "Балоните" не действат толкова просто и не са особено предвидими :). Също така нивата на цените на жилищата преди няколко години бяха много ниски спрямо факта, че все пак сме в ЕС и реално има корекция до полуадекватни нива. Възможно е да сме малко над реалното, но всъщност не е толкова, колкото си представят хората. Естествено, ако не му се бърза на човек, може да почака, но лаишко е да се мисли, че можеш да прогнозираш който и да е пазар с точност.

___________________________________
остарехме


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6124
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 05 Окт 2018 23:04


Тъй като и аз съм от Люлин си задавам един въпрос от едно известно време насам. Само около моя блок в последните години израснаха две масивни осем етажни кооперации и до тях строят трета. По главната улица "Шабан" разделяща 9-ти и 10-ти микро-район се строят още 3-4 сгради с апартаменти. И така е на много места. Аз лично не го казвам за да хленча от "презастрояването" тъй като честно казано това бяха пустеещи буренища и квартала така ми харесва повече. Но въпроса ми е когато до 1-2 години всички тези сгради бъдат завършени, вземат си АКТ 16 и т.н. и всички тези безбройни НОВИ апартаменти се влеят на пазара на имотите, дали няма да се случи срив на цените на жилищата и наемите? Аз лично на това се надявам, защото от много време искам да си наема студио, но при тези цени на наемите няма начин.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10919
Местоположение: София
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 06 Окт 2018 00:03


За блоковете до автомивката ли говориш? Колкото и да е странно, почти всички апартаменти в завършените блокове са продадени. Има няколко продадени и в строящата се част от другата страна на автомивката.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 06 Окт 2018 10:09


bulgarinut написа:
Просветете невежия какво е АКТ 16, моля?

Акт 16 общо-взето е документа, който общината издава на сградата, че вече е годна за живеене и узаконена. Тъй като нали да построиш една жилищна сграда е съпътствано от милиони детайли, които трябва да са ок, на всеки етап от строежа се издава някакъв акт, който казва, че този етап вече е завършен.

Имам една позната с наследени 2 апартамента на Оборище (късметлийка) в нов блок (имали са къща на това място преди), обаче от година и малко блокът стои на акт 15, защото собственикът на строежа е забегнал и имат някви разправии с общината. Блокът реално е готов, но това което бави издаването на Акт 16 са някви тъпотии като все още непрокаран ток в гаражите, площадките на етажите са на голи стени и т.н. Но вътре в апартаментите си живеят хора, макар и нелегално. Тя се оплаква, че доста фирми за ремонт не искат въобще да влязат примерно да слагат плочки у вас, щото е незаконно да обслужват апартаменти в сгради без Акт 16, но все пак се намират и някакви шанаджии, дето ще се навият да ти ремонтират апартамента срещу нужната цена. Отделно, че плащат доста висок ток (и май вода), защото общината не е издала разрешително за потребителски ток и вода и ползват такива на индустриални цени.

От друга страна е по-евтино да си купиш апартамент в сграда на Акт 15, но трябва да имаш предвид рисковете, като може да се случи нещо и сградата никога да не бъде узаконена и общината да си я claim-не.

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6952
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 06 Окт 2018 10:16


bulgarinut написа:
Просветете невежия какво е АКТ 16, моля?

Акт 16 е онова дето Неризанов ще те клеца за да ти го даде.

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6124
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 06 Окт 2018 13:05


Gipo написа:
За блоковете до автомивката ли говориш? Колкото и да е странно, почти всички апартаменти в завършените блокове са продадени. Има няколко продадени и в строящата се част от другата страна на автомивката.


Точно за тях говоря и да знам, че се продават. Сестра ми наскоро си купи апартамент и те бяха в нова сграда (друг квартал), където буквално купиха последния. То иначе нямаше да се строят. Но както често пъти се случва при засилено търсене в един момент всички се хвърлят да предлагат и накрая ще се получи свръх-предлагане. Защото колкото и да нараства София като население, този процес не е неизчерпаем, а освен това имам усещането че строителството го изпреварва като темпове.

BTW аз съм по-заинтересован не толкова към апартаментите, колкото към търговските площи/офиси/складови помещения предвидени в тези сгради. А ако забелязваш дори в двата нови блока до автомивката, на вторите етажи има доста незаети подобни пространства, а се чакат още.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
10 Юли 2004 06:39
Мнения: 6843
Местоположение: София
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 07 Окт 2018 13:23


denik написа:
Имам една позната с наследени 2 апартамента на Оборище (късметлийка) в нов блок (имали са къща на това място преди), обаче от година и малко блокът стои на акт 15, защото собственикът на строежа е забегнал и имат някви разправии с общината. Блокът реално е готов, но това което бави издаването на Акт 16 са някви тъпотии като все още непрокаран ток в гаражите, площадките на етажите са на голи стени и т.н. Но вътре в апартаментите си живеят хора, макар и нелегално. Тя се оплаква, че доста фирми за ремонт не искат въобще да влязат примерно да слагат плочки у вас, щото е незаконно да обслужват апартаменти в сгради без Акт 16, но все пак се намират и някакви шанаджии, дето ще се навият да ти ремонтират апартамента срещу нужната цена. Отделно, че плащат доста висок ток (и май вода), защото общината не е издала разрешително за потребителски ток и вода и ползват такива на индустриални цени.

Абсолютно същата история и с един приятел!

Я, Гипо е ънблокнал Андрей :D


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6124
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 05 Фев 2019 15:12


Експертите горе-долу предвиждат това което казах преди няколко месеца в тази тема. Насищането на нови жилищни сгради е много вероятно в бъдеще да доведе до срив в цената на жилищата.

https://www.investor.bg/analizi/113/a/a ... ign=footer

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10919
Местоположение: София
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 05 Фев 2019 20:29


Liberty написа:
BTW аз съм по-заинтересован не толкова към апартаментите, колкото към търговските площи/офиси/складови помещения предвидени в тези сгради. А ако забелязваш дори в двата нови блока до автомивката, на вторите етажи има доста незаети подобни пространства, а се чакат още.

хахах да, офисите седят, защото строителя е направил входовете им отзад. А пък подстъпа за коли и пешеходци, който трябваше да направи по-лесно достигането на тия офиси го направиха на магазин :D. От 3 месеца кипи трансформация на офисите, която цели да ги превърне в апартаменти за под наем :shock:. Поне 3 от офисите ще станат на апартаменти.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 24 Ное 2019 12:19


Аз почвам лека-полека да се ориентирам към мисълта да си взема жилище в София. Цените продължават да са високи, но пък лихвите са бомба в момента. Тъй като ще разчитам изцяло на кредит, това ме устройва (щото и да паднат цените на жилищата, тогава лихвите ще се качат, така че все хуй)

Проблемът ми е психологически-финансов - от мисълта да поема 30-годишна отговорност да изкарвам х на брой пари и ми призлява :D

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6952
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 24 Ное 2019 13:18


Императора написа:
Serious Sam написа:
bulgarinut написа:
Просветете невежия какво е АКТ 16, моля?

Акт 16 е онова дето Неризанов ще те клеца за да ти го даде.


Разбрах тази препратка! :!:
бтв това реална случка от филма ли беше, или просто образно казано?

Реална случка от филма.

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Супер Марио или Смърт
Аватар
Регистриран на:
01 Фев 2002 23:43
Мнения: 4865
Местоположение: Demented Mind
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 24 Ное 2019 21:46


denik написа:
Аз почвам лека-полека да се ориентирам към мисълта да си взема жилище в София. Цените продължават да са високи, но пък лихвите са бомба в момента. Тъй като ще разчитам изцяло на кредит, това ме устройва (щото и да паднат цените на жилищата, тогава лихвите ще се качат, така че все хуй)

Проблемът ми е психологически-финансов - от мисълта да поема 30-годишна отговорност да изкарвам х на брой пари и ми призлява :D


Само две забележки:

Пак ще ти трябват между 10 и 20% от цялата сума като първоначална вноска, които не са малко. Но ако си го набиеш с потребителски за първоначалната, плюс ипотечния ще ти трябва мн як гръб.

Другото е че ти няма да го изплащаш 30 години. И финансовото състояние ще ти се подобри, и предоговоряния ще имаш, повече от 12-15 години ме съмнява да плащаш.

Плюс че винаги по средата можеш да го пре-продадеш нататък по веригата. И се замисли, всички пари които си дал за квартири от както си в София колко % са от 1 апартамент :)

___________________________________
<3Bandaids don't fix bullet holes<3
Taytay.


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 25 Ное 2019 09:35


Изтегляне на потребителски кредит с цел да направиш първата вноска по жилището на изплащане бе, бавен.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 25 Ное 2019 21:09


Потребителските кредити не се отпускат само в суми за кафе и цигари до края на месеца. На повечето банки таванът им за потребителски е около 70 хиляди.

Не знаеш какво е Акт 16, нито какво е потребителски кредит. Да започна да мисля с два хода назад като комуникирам с теб, а?

Ама иначе в /pol зад монитора много ги разбираш нещата :lol:

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 26 Ное 2019 12:16


Някак естествено е като виден форумен разбирач да ни school-неш и за това след всичко останало. Че и с намигаща емотикона.

Абе Волтажче бе :lol: :lol: :lol:

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
13 Май 2012 15:03
Мнения: 47
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 26 Ное 2019 21:24


Роби на капитализма, задайте си въпроса - как по време на лошия социализъм вашите родители са успели да си вземат жилища без кредит, а сега вие сте обикновени безимотни наематели или изплащащи до живот някаква невзрачна панелка, дето утре може да рухне. :oops:


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6124
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 27 Ное 2019 00:57


Toxic N1 написа:
Роби на капитализма, задайте си въпроса - как по време на лошия социализъм вашите родители са успели да си вземат жилища без кредит, а сега вие сте обикновени безимотни наематели или изплащащи до живот някаква невзрачна панелка, дето утре може да рухне. :oops:

Искаш ли да ти обясня как през социализма дядо ми е живял с цялото си семейство в една стая и е делял обща баня и кухня с още две други семейства. Мога да ти обясня и какво му е коствало да се сдобие с панелка, ама е дълга история.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
13 Май 2012 15:03
Мнения: 47
Заглавие: Re: Жилището на вашите мечти! (имотната тема)
Публикувано на: 27 Ное 2019 08:50


Liberty написа:
Искаш ли да ти обясня как през социализма дядо ми е живял с цялото си семейство в една стая и е делял обща баня и кухня с още две други семейства. Мога да ти обясня и какво му е коствало да се сдобие с панелка, ама е дълга история.


Не знам за твоя дядо. Моя е построил 3 къщи на 3-те си деца.
И не, не е имал нищо общо с БКП/БЗНС/ДС/АБПКФ.


Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com