Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 30 Дек 2014 19:24


Не вярвах, че някога ще го кажа, но Вермика ми липсва... :cry:

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 30 Дек 2014 20:27


Като всяко нещо - истината е винаги някъде по средата за всяко нещо май :arrow:

___________________________________
Нещо остроумно

Sturm написа:
къв ханс бе...


Профил

Аватар
Регистриран на:
04 Юни 2004 15:50
Мнения: 4407
Местоположение: Taina
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 30 Дек 2014 22:37


Тва че хората са били щастливи и са живяли добре и тн. съм съгласен. Като цяло със всичко съм съгласен. И все пак защо не добавиш и лошите страни на комунизма. Хората са били щастливи щото са живяли в неведение. Държавата ти определя къде ще учиш, къде ще работиш, колко пари ще взимаш, ква кола ще караш, къде ще ходиш на почивка и тн и тн. Хората са нямали проблеми, но са нямали и ценности.

И тоя 1% които са разграбвали държавата тогава, продължават да я разграбват и до ден днешен, само че без положителните страни. Тва неведение и изолация в което са били хората до ден днешен ни пречи да се развиваме като нация. В УНСС, ТУ и тн. до ден днешен смърди на система която те учи да си седиш в костилката, да си гледаш работата и да не смееш да се развиваш като човек.

В момента продължаваме да живеем в комунизъм с лепенка "демокрация" отгоре. Само че газираната вода за 5 стотинки в бакалията, вече се нарича Perrier и струва 3 лева. За щастие и границите са отворени.


Профил ICQ Skype

Аватар
Регистриран на:
05 Авг 2012 18:08
Мнения: 784
Местоположение: София
В момента играе: Футбол, ама навън
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 30 Дек 2014 23:22


what if they get me?
Благодаря за тази тема. Тука всички ме имат за защитник на комунизма в любимата тема на Андрей.
Нека обясня защо.
По възгледи съм социалист, семейството ми от малък ми казва, че тогава се е живяло добре, и аз, нали гледам сега как е, взех, че се заинтересувах. Прочетеното в учебниците по история ме заинтригува. Диктатура, но добра за хората. В моите очи - по-малкото зло (всяка диктатура е зло).
Лошото на демокрацията е, че оплю комунизма като изцяло негоден, което е толкова грешно, че не знам. Да, не можеш да мърдаш. Да, живееш чрез нечии заповеди. Но иначе от комунизма могат да се оплакват едва ли не само репресираните от режима семейства, които днес имат свои организации. Комунистите у нас са извършили и атентата в църквата Св. Неделя, което наистина е трагедия, и да, радвам се, че който е отговорен, е пукнал. Ама като почнат да ми говорят как комунизма бил убил намсиколко милиона ми кипва. Едно е като цяло, друго в България. Прав е бай Тошо като казваше, че това, което те са построили, ние не можем да боядисаме.
А да ме прощавате, да се нарича всеки червен у нас бсп-ар е много обидно. Те не са вече комунисти, а бизнесмени, мафиоти. И лижат гъза на всяка световна сила, за да останат на власт. Затова сега сме в социализъм (комунизмът у нас не беше достигнат), но се охранват само те.
За русофилски и русофобски чувства няма да говоря, защото ще се избием.
Само едно ще кажа - комунизмът не е толкова черен. А демокрацията мислим, че няма алтернатива. Е, заради тая безалтернативност в България няма да останат българи. Но аз ще остана.


Профил

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10921
Местоположение: София
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 00:00


Малко ми е несериозно някой от нас да се изказва така, сякаш е живял по онова време, затова и няма как да приема темата насериозно. По тази логика можем да кажем, че е имало турско присъствие, не и робство :D
Иначе към безспорните митове за комунизма мога да сложа и това, че сме били икономически добре тогава... Това малко няма логика, при положение, че по онова време България е фалирала три пъти. Работя на място, където има доста старчоци-инженери и най-редовно разправят как икономиката и производството са били супер бутафорни всъщност. Произведеното от заводите се е държало в складове и почти нищо от продукцията не е виждало бял свят. Хората са си взимали заплатите, било им е спокойно и никой не е знаел, че заплатите им не идват от печалбата, а от заеми, продадено злато и тн.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 00:15


Е хората говорят това, което са виждали. То може ли да е друго яче? :roll:

Едно от интересните неща, които съм чувал за производителността на труда е, че чисто е възлизал на човек около 750-800 лв. месечно, от които работника получава средно по 200-300 лв. чиста заплата. Смятай как държавата сече работниците...

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10921
Местоположение: София
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 00:53


Не четеш добре. Производството не е било изнасяно, защото никой не го е искал, седяло си е в складовете.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10921
Местоположение: София
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 01:20


Правели сме продукти, които заради вида си биха се котирали единствено в СССР, а там вече нишата е била запълнена от други производители. Никой извън завесата не е искал да купува кожените и въобще всякакви "модни" изделия като облекла/обувки/чанти и тн, направени в малоумния социалистически стил. Това е все едно някой извън СССР да си купи доброволно лада... нали...
Почти всичко, което уж е трябвало да бъде изнасяно за Европа е седяло във въпросните складове, износът за Европа е бил една голяма лъжа :).
Това са ми го казвали експерти в съвсем различни сфери, които не се познават помежду си, а сякаш говореха с едни и същи думи.
ЕДИТ: реално металургията и оръжейните заводи са били едно от много малкото неща, които не са били на загуба, поне от време на време.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Аватар
Регистриран на:
25 Апр 2014 15:10
Мнения: 1069
В момента играе: MoneyCrafta
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 02:03


Апостоле, объркал си акаунта.

___________________________________
нелегален написа:
Grim Demise написа:
столквах ти профила по едно време...

не искам да имаме никакви взаиомоотношения.


Профил

Latinica
Аватар
Регистриран на:
26 Авг 2010 01:01
Мнения: 2904
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 02:51


ae vie ste bahti ubitacite

___________________________________
Симо написа:
снощи
пиян
без книжка
съм карал без колан
чужда кола
пълна с крадена царевица
облечен като полицай


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 11:45


Gipo написа:
Правели сме продукти, които заради вида си биха се котирали единствено в СССР, а там вече нишата е била запълнена от други производители. Никой извън завесата не е искал да купува кожените и въобще всякакви "модни" изделия като облекла/обувки/чанти и тн, направени в малоумния социалистически стил. Това е все едно някой извън СССР да си купи доброволно лада... нали...

Която е копие на фиат ако не се лъжа :lol:

Gipo написа:
Почти всичко, което уж е трябвало да бъде изнасяно за Европа е седяло във въпросните складове, износът за Европа е бил една голяма лъжа :).
Това са ми го казвали експерти в съвсем различни сфери, които не се познават помежду си, а сякаш говореха с едни и същи думи.

И в същото време на вътрешния пазар - дефицит на стоки. Отделно всичко което е можело да се котира на запад се е изнасяло единствено от нуждата за валута по второ направление. Включително и хранителните продукти.

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Супер Марио или Смърт
Аватар
Регистриран на:
01 Фев 2002 23:43
Мнения: 4867
Местоположение: Demented Mind
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 12:09


Това което Гипо разправя е истина, масово българска продукция е залежавала по складове, а селскостопанската продукция направо си се е разваляла по вагоните на път за СССР.

Единственият пазар който България е имала по това време е Варшавският съюз, но пак, до един момент, после другите дърпат и нашите продукти стават второ качество. Може би наистина Кремиковци и Теремите са били едни от малкото предприятия, чиято продукция се е употребявала по някакъв начин.

Иначе по ред на номерата:


Митът относно трудовите лагери - Със сигурност Белене и Ловеч не са били ГУЛАГ по средата на Сибир, но са били неприятно място. И за мен никога въпросът не е бил, че са ги карали да работят, ами това че е имало хора които просто не е трябвало да бъдат там. Иначе срамна страница, която имат и много други държави. В смисъл, че изтезаването и заточването на хора не е някаква нова модерна приумица, просто политически похват. Затвор за вицове може и да е имало, може и да е нямало, известен факт е че самия Първи винаги се е забавлявал на тези вицове.

Мит за пътуване до Запада - Било е трудно, много трудно, той и дядо ми е обиколил половината Западна Европа, ама шот се е налагало, не защото е можел. И простия българин е можел най-много Чехия/ГДР да стигне, за всичко от тази завеса нататък просто няма как да получиш разрешение от собствените ти власти. Със сигурност са документирани точните наредби, но да отидеш във Франция просто ей така - курец.

Не знам колко западно влияние е имало в БГ, но само да те поправя че западна култура е навлизала през тираджии, моряци, куфарни търговци от Турция, и ВЕФ-а на средна честото за радио Свободна Европа.

Митът за заплатите
- структурата ти е грешна, не е имало 98% средна класа, дори и с 400 лева на домакинство, без селото и бурканите, не ми се мисли, пак щеше да е глад.("Нивката"). Заплащането през това време е изключително сложна тема, защото засяга цялата планова икономика и дотациите от СССР. Но не мисля че еднаквите заплати са довели до демотивация. По-скоро си важи лафът "Те си мислят че ми плащат, аз ги лъжа че работя". Плюс масово опоскване на каквото се намери. В завода има 400 тухли останали от изграждането на Х? На бас че бригадира ще ги натовари в някоя лада и ще си ги закара на вилата. И не само тухли, всичко!

Митът за частната собственост - Дори не знаех че е имало такъв мит, но тук се съгласявам, имало си е частна собственост, дори се е отпускала земя на селяните да си я обработват за собствено благо, но къде ти е 0,5 дк, къде са на дядо ти десетките/стотици/етц декари от преди 45? ТКЗС.

Митът за ОФ - Не мога да коментирам, но със сигурност по България е имало болни типове, които удавани от пропаганда са се опитвали да налагат тежка партийна линия, но предполагам че след първите 10-15 години никой не им е обръщал внимание.

Митът за щастието - Тази теза, която се прокрадва последните години, че всичко тогава е било спокойно и щастливо, малко или много идва от хора които вече са на по 50 и нагоре, които тогава са им били младините. Същата простотия като 90s kids.

Не мисля че щастието на не-пълна извадка от хора е някакъв барометър. Убеден съм че е имало и достатъчно нещастни хора. Това с представянето на спортистите е малко по-друга тема, която се свежда до това, че е имала много хардлайн политика относно спорта, защото той е представянето пред света. Ала китай последните 10 години. В кратце - затворените страни, социалистическите страни и подобни, наблягат на спорта изключително много, за да могат да бъдат добре представени пред света.

Мит за технологическа България - Имало е комбинати, които са били горе-долу последна мода в областта си, но произведствения и преработвателния сектор са били по-скоро с остаряваща руска/немска техника, която в края на 80те, когато почва и по-голямото обновлени, вече е била ненужна.


Това което им признавам на комунистите след ВСВ, е че успяха да изградят инфраструктура, по която дори и днес се движим/работим. Или си носим последствията в случаите на различните язовири и водоеми. Намерете си една статия какво са построили Трудови войски, за да оцените мащабите.

___________________________________
<3Bandaids don't fix bullet holes<3
Taytay.


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Авг 2012 18:08
Мнения: 784
Местоположение: София
В момента играе: Футбол, ама навън
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 14:59


Така и така сме на равнище негативи, ще добавя още няколко.
Имало е два вида хора от 45-та до 90-та. Партийни членове и "ония другите". Един милион души са били яко привилегировани за сметка на останалите. Искаш кола колкото се може по-бързо? Ако не си член на партията ще си чакаш, понякога година и повече. А ако колата е била все пак важно средство, представете си какво са чувствали хората, докато чакат за неща като... хладилник.
Баси, на единия ми дядо не са му дали да просперира професионално, само защото не е партиен член.
А за ония, дето са имали за задача да подслушват съседи и да доносничат, само лоши думи.
Живков за мене е един от най-слабите български държавници, за него съм чел, че преди да стане политик е цакал селския поп на карти. Е такъв ли човек заслужи българския народ? Прост човек, трудно може да се намери по-прост. Според мен тоя човек е първият, когото ползват като кукла на конци (Москва дърпа конците), а той определя съдбините на държавата ни. Едва ли сме могли да случим на по-лош.
В крайна сметка най-лошото е именно това - каквото става в Русия, се отразяваше в целия Източен блок, и хубаво, и лошо. Рухна СССР и Русия има желание и ресурси да се развива, а ние, бившите сателити, сме без път и без цел. Дано скоро да тръгнем пак нагоре.


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Юли 2006 13:52
Мнения: 8122
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 15:04


Хората, които след промените не са си намерили място и са станали бедни милеят по комунизма.
Хората, които след промените са се наложили(щото преди не са имали татко владика), мразят комунизма.

Поста на омежи - да. Поста на хайката - не. Възмутен бил, че летеца иска пенсия 1500лв, пък шивачките кретат със 200 примерно. Еми сравни труда на единия и трада на другия и пак ще си говорим. По нашия край дядовците масово са били моряци/капитани, и първо, че домовете им нямат нищо общо с тва на нормалните хора(носили са си неща отвън), и сега пенсиите им са по 700-1000лв.


Профил

Аватар
Регистриран на:
10 Май 2012 21:35
Мнения: 358
В момента играе: истласкване на штанга от лек сас тесен хват
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 16:51


ще репортна тази тема на


___________________________________
0887152992 - званете тука за персонален фитнес инструктор 5 години опит имам работиа нежно тарифа на тренирофка - 25 лева с ддс


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8549
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 16:53


Най-голямото зло, което соцът е причинил на България е, че е възпитал населението в една пагубна менталност.

И хората все още не могат да осмислят простия факт, че каквито и предимства да е имал тоя обществен строй преди години, сега вече го няма. Финито, братче.
Нашият "преход" е някво тътрене по път, по който вървим с гърба напред, а погледът - забит назад в миналото.
Демокрацията и капитализмът тук не сработват, щото са дошли по изкуствен път и хората в рамките на едно поколение не могат да се настроят така, че да съществуват по новите правила. Резултатът за богата капиталистическа държава е верно много примамлив, но през 90-та година никой средностатистически човечец не е осъзнавал какви лични и обществени жертви изисква успешната трансформация. Разбираемо, но не и красиво. И последното, от което имат нужда младите хора е в тая неприятна българска драма да се сочат плюсовете на онова време - от това нищо продуктивно няма да излезе.

http://www.capital.bg/k_2014_2015/predi_25_godini/2014/12/31/2444488_ded_moroz_sreshtu_diado_koleda/

Общо взето си налягайте парцалките и си припомнете плюсовете на свободната държава, порецитирайте си евроатлантическите ценности и така - харесва ви или не, няма значение, това е действителността, в която ще трябва да оцеляваме, момчета. Мен това ме прави доволен - ебете се, ако не ви кефи :D

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Авг 2012 18:08
Мнения: 784
Местоположение: София
В момента играе: Футбол, ама навън
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 16:59


Забавен факт - България е произвеждала най-качествените калашници в целия Източен блок. Произвеждаме такива и днес, уви, нелегално. :?


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Юни 2011 15:04
Мнения: 1738
Местоположение: София,Люлин
В момента играе: Във форума.
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 19:56


Автора на темата, бацка, какво развенчаваш на принципа: "някой си ми каза истината". Айде по сериозно, точно няколкото младоци, дето се изказвате за комунизма и сте му големи привърженици, ако живеехте по времето му щяхте да го мразите, щото сте "будни" патреоти :lol:
Мит е, че в България нямало да останат хора. Ние дори не се топим като нация - просто повечето млади българи отиват в чужбина като си мислят, че там ще се реализират. Колко е вярно това, вече е друга тема.
Отделно всеки човек, живеещ в държавата ни, изкарващ си честно хляба и спазващ законите ни е българин! От еврейската и арменската общност, които никак не са малки на територията ни, през съседите ни(сърби, гърци, македонци, румънци) до арабина, дето се бъхти по 10 часа на ден да прави дюнери и бургери за българите, говорейки на български. Сега знам, че за арабите и циганите мнението ви е по различно, ама и между тях има много добри и умни хора, имам честта да познавам такива. А, че има много неграмотни и нахални хора от малцинствата, ами то по селата има прости и нагли българи също.
По времето на комунизма, хората са се чудили как да избягат през границата, а сега хората се чудят как да преминат през границата и да дойдат тук. Вярно, че има опасност какво точно идва насам, но факт е, че те заселяват малките гранични градчета и спомагат живота там. България си се пълни с хора момчета, без да гледаме какъв цвят на кожата, ако българите не искаме да живеем тук, ще дойдат други, които искат и държавата пак ще я бъде, не бойте се. То в Англия се е напълнило пакистанци и африканци, та тук ли.
Значи и комунизъма си има някои плюсове, но като цяло демокрацията е най-добрата форма на управление. Доколко ние се радваме на демокрация в момента, това е друг въпрос.
Тези, които искат да се върне комунизма, искат следното: Някой да решава вместо тях проблемите, било за добро или лошо. Това са хора, които не успяват да се реализират и взимат мизерно заплащане, хора, които не са успели да се развият.
Демокрацията ти дава шанс, ако имаш някакъв талант, учиш здраво или нещо ти се отдава да успееш да се реализираш сам, без помощ. През комунизма и да имаш талант, ако не си от партията да прокопсаш няма и ще си гниеш на дъното.
Някой споменава Сигнал, Щурците - случайно да знаете кога са спечелили пари за да могат да преживяват достойно и защо има рефрен: аз не съм комунист и никога няма да бъда?
Сега нормално е масите да харесват комунизма - хора без голям капацитет, талант и интелект получават солидни пари да орат ниви, да чистят читалища, да продават в хоремага :D
Аз не обвинявам комунизма за нищо, просто щото не съм живял по това време, съответно няма как да ми е дал нещо или да ми е взел. Бил е необходим тогава, защото ако не е било комунизъм, щяло е да бъде друг вид диктатура, може би още по брутална. Но му е изтекло времето безвъзвратно, както и Славия няма пак да стане шампион :D. Виж вече ако майките и бащите ви са натрупали доходи и имоти по това време може да си го обичате, никой не ви спира :)
Единственото правилно твърдение на привържениците на строя отпреди 89 е, че БСП не са никакви комунисти. Точно така и дори още - те са тези, които направиха комунизъма мръсна дума. Демонизираха го прекалено.
Сега единственият истински комунист е шеф в ЦСКА и ви показва в умален вариант какво е то истинското лице на комузъма. Всички са щастливи, всички доволни, бавят им се заплатите по няколко месеца, ама си траят, чакат трансфери в чужбина, в добри отбори, дори Томов им казва, че има интерес към тях за два-три милионна сделка, но в крайна сметка никой не ги иска и те си остават в ЦСКА да чакат две-три години по добро бъдеще, докато не решат да разтрогнат и да избягат зад граница. А Стойчо Младенов е треньор, синът му е помощник, другия му син е мениджър на половината играчи, които ги налагат титуляри, жена му е пиар на клуба, а неговия довереник и доносник Тошко е ухото му и слухари има ли някой нещо против него :D
ПП: Само да не пропусна и да останете с грешно впечатление: Андрю също е тотално объркан в другата крайност, но сега темата е друга, затова не сипвам по него.
ПП2: ЧНГ на всички, че не се знае кога пак ще се включа у форума.


Профил Skype

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 20:08


Много си тъп. И да не се включваш често - няма да е голяма загуба... :D

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
05 Юни 2011 15:04
Мнения: 1738
Местоположение: София,Люлин
В момента играе: Във форума.
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 31 Дек 2014 21:28


Serious Sam написа:
Много си тъп. И да не се включваш често - няма да е голяма загуба... :D

Дано само не съм те засегнал, тъй като ти си еталон за човек без перспектива :D


Профил Skype
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com