Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
10 Юли 2004 06:39
Мнения: 6843
Местоположение: София
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 11 Яну 2015 12:40


^absolutno si prav
dori da zapi6em da u4im pravo v sufiiskiq pak trudno bihme dostignali tvoeto nivo :cry:


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6129
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 11 Яну 2015 17:21


Фокуса на темата някак си се измести към образованието, та хайде нека и аз да ви просветля с мъдрите си слова по въпроса, знам, че просто нямате търпение да разберете какво искам да ви споделя :D

Първо и преди всичко, образованието трябва да е частно. Така автоматично отпада нуждата от спор коя система е по-добра. Различните училища предлагат различни типове образование и хората избират според резултатите и собствените си преценки. Същевременно разходите за образование ще са не в пъти а в порядъци по-ниски, тъй като знаем хората харчат парите си много по-ефективно отколкото това прави държавата.

Ако все пак обаче трябва да изразя мнение относно каква форма на училищно образование аз лично бих предпочел за детето си то ОК, ще ви осветля и по този въпрос.

Според мен годините прекарани в училище трябва да са време в което детето и младият човек да открие себе си. Т.е. грешка е кандидатстването след 7-ми клас в специализирани гимназии или дори след 10-ти. Просто на тази възраст учениците все още не са открили всичките си силни страни и нямат точна представа как искат да се развива живота им.

Грешка е предметите в училище да се делят на "Сериозни" каквито са математиката и БЕЛ, , такива от средна величина История, география, биология и всичките естествени науки и "несериозни" каквито са музиката, рисуването, физическото и др.

Според мен в общо образователната програма (нали за това е ОБЩО образователна) трябва да се набляга еднакво на всички предмети. Едно дете може да има афинитет към естествените науки, друго към езиците, трето към хуманитарните специалности, четвърто към изкуствата. Всички тези неща изпъкват особено много в годините на гимназиалното образование, така че е глупаво избора да се прави преди това.

Общообразователната програма трябва да е достатъчно лека за да може да се обръща внимание на всички предмети. Реално в момента не може да обърнеш внимание на всичко, а трябва да се съсредоточиш главно върху "сериозните предмети", което е тъпо.

След първата година в гимназията учениците трябва да имат система от задължителни кредити, които да разпределят върху задължително избираеми дисциплини. По този начин те сами могат да определят по кои предмети биха желали да отделят повече време и усилия (това обаче е възможно само при достатъчно олекотена общообразователна програма, сегашните СИП-ове и ЗИП-ове са безсмислени от гледна точка на и без друго супер натоварената програма на учениците).

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 11 Яну 2015 19:02


Дрънка та пушек се вдига :lol:

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
10 Юли 2004 06:39
Мнения: 6843
Местоположение: София
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 11 Яну 2015 20:09


^Що бе аз за всичко съм съгласен с него, освен, че образованието трябва да е частно. Не ми се влиза в дълги спорове, още повече, че сме спорили много пъти на тази тема с него, само ще кажа, че Андрей така и не разбра, че не може едни и същи принципи да действат навсякъде. Хубаво, имаш си някаква изградена идеология, за това как трябва да изглежда света, обаче дори да приемем, че тя е "правилната", това не означава, че навсякъде ще работи. За България например ако направиш частно образованието как очакваш всички тия цигани да се образоват :lol: Те на безплатно училище не ходят камо ли на платено.


Профил Skype

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 11 Яну 2015 20:41


То при Андрей много неща на теория изглеждат логически свързани :lol:

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6129
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 12 Яну 2015 11:00


Der Meister написа:
^Що бе аз за всичко съм съгласен с него, освен, че образованието трябва да е частно. Не ми се влиза в дълги спорове, още повече, че сме спорили много пъти на тази тема с него, само ще кажа, че Андрей така и не разбра, че не може едни и същи принципи да действат навсякъде. Хубаво, имаш си някаква изградена идеология, за това как трябва да изглежда света, обаче дори да приемем, че тя е "правилната", това не означава, че навсякъде ще работи. За България например ако направиш частно образованието как очакваш всички тия цигани да се образоват :lol: Те на безплатно училище не ходят камо ли на платено.


При циганите проблема ще се реши с правораздаване. Установяване на върховенство на закона, което винаги е липсвало. Към момента не ходят на училище, защото в тяхното съзнание промяната би им коствала повече усилия отколкото да си продължават по начина по който я карат. Трябва да бъде обратното. Нарушаването на закона и живеенето на гърба на другите трябва да им коства повече неприятности отколкото да се квалифицират и да си намерят работа.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 12 Яну 2015 11:01


Тук съм съгласен.

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2307
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 13 Яну 2015 07:31


Ей това филмче тук, казво всичко което може да се каже по темата, както и по тази за покемоните :D
https://www.youtube.com/watch?v=GQoe-3Va2oU


Профил

Аватар
Регистриран на:
04 Юни 2004 15:50
Мнения: 4407
Местоположение: Taina
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 13 Яну 2015 10:33


Liberty написа:
Първо и преди всичко, образованието трябва да е частно.
Е то има частни училища не малко. А тва да е САМО частно нема как да стане... Дори в любимата ти Америка.


Профил ICQ Skype

Аватар
Регистриран на:
05 Юни 2011 15:04
Мнения: 1738
Местоположение: София,Люлин
В момента играе: Във форума.
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 13 Яну 2015 18:14


Джони Спагети - написа:
дървени философи

много кухи и празни приказки като цяло

а тоя wolf е тъп за трима

Значи да разбирам, че съм достигнал твоето интелектуално ниво :D

А от всички фантасмагории, които изписахме, най-малко вероятно е да се случи предложението на Андрю. Едно не мога да асимилирам - как винаги се получава така, че той да е най-далеч от реалността :roll:


Профил Skype

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 13 Яну 2015 18:16


Нз, сиг някой конгресмен-лобист му сере в тревата дето я пуши.

________________________________________________________

Между другото - прави ми положително впечатление, че лека-полека расте броя на медиите, които вече не използват онази изкуствена дума "Ром" или "Роми", когато се говори за циганите:

http://news.data.bg/2/bulgaria/641690/% ... 0%BA%D0%B0

http://news.data.bg/2/bulgaria/641697/1 ... 1%82%D0%BE

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10921
Местоположение: София
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 13 Яну 2015 22:24


Самите цигани не се обиждат от думата циганин, пък ние им измислихме друга :lol:
Но виж, мангал го приемат като голяма обида.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6129
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 14 Яну 2015 00:24


The Wolf написа:
А от всички фантасмагории, които изписахме, най-малко вероятно е да се случи предложението на Андрю. Едно не мога да асимилирам - как винаги се получава така, че той да е най-далеч от реалността :roll:


Ако под най-далече от реалността имаш предвид, това което написа в началото - че не е вероятно да се случи, то си прав. Аз самия не съм твърдял, че е вероятно, просто това е твърде далечно и непонятно за разбиранията на днешните хора, не само в България ами даже и в "любимата ми Америка".

Това обаче не означава, че не съм прав и до момента никой не е изказал валидни аргументи за противното (броим и темата за здравеопазването).

Ето ти няколко от типичните глупости, с които хората са свикнали да вярват без дори да се замислят:

Цитат:
Е то има частни училища не малко. А тва да е САМО частно нема как да стане...

Не, няма. Първо, държавата държи монопол над задължителната програма за образование. Дори едно хипотетично частно училище е длъжно да се съобразява с програмата на МОН и ако иска може да включи допълнителни предмети. Това изцяло проваля идеята за частното училище и за това хората да имат избор каква система за образование да изберат за децата си.

Ще кажете, но какво е лошото в това да има общи стандарти. Лошото е, че тези хора в МОН не са някакви всевиждащи божества. Те НЕ ЗНАЯТ кое е добре и кое не, при това не разполагат с гъвкавостта и желанието да адаптират нещата. В най-добрия случай те налучкват, но така сме вързани с един вариант на налучкване вместо със 100 примерно. Не съществува конкуренция която да демонстрира нагледно коя система е по-добра. МОН няма конкуренция.

Нищо безплатно не съществува в действителността, но хората са свикнали да вярват, че училищата издържани с техните данъци са "безплатни", защото не им искат такси. Това субсидирано от държавата "безплатно" образование убива частното такова. У нас частното образование масово се ползва под формата на курсове най-вече за кандидатстване след 7-ми и след 12-ти клас. Т.е. като добавка към основното. Поради факта че 99% от хората не биха дали допълнителни пари за частно училище, при положение, че вече са платили с данъците си за "безплатното" държавно, то ИСТИНСКИТЕ частни училища са много малко и са за хора с големи възможности. Това оставя у обикновения човек ПОГРЕШНОТО впечатление, че частното образование би било скъпо и непосилно, ако го нямаше държавното.

Цитат:
Прави ми впечатление, че доста от хората, които искат 100% частно образование го искат заради самоцелта да не е "като комунизма". Тоест, не ги е еня толкова за качеството на потенциалното очастяване на обр., ами по-скоро е защото е нещо като "революция" срещу държавното наложено от комунизма.


Къде ги видя тези "доста хора" които искат 100% частно образование. Или имаш твърде много приятели либертарианци или аз съм представата ти за много хора. А иначе темата за качеството е друга типична заблуда, като тази за достъпността. Няма причини да вярваме, че частното образование би било по-некачествено. В някои конкретни случаи може би, но така или иначе човек ще може да избира. По-успешните образователни институции биха привлекли повече ученици.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
04 Юни 2004 15:50
Мнения: 4407
Местоположение: Taina
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 14 Яну 2015 00:37


Едно училище няма как да се акредитира ако не следва някакъв стандарт. А и както някой по-горе каза, програмта на МОН нищо и няма, проблема е как се поднася матеряла. Единствената ми забележка е тоталния игнор на предмети като икономика и предприемачество. Вече в България почти никой не си и помисля за собствен бизнес. Да не говорим, че за Българина друга инвестиция освен недвижими имоти не съществува.

Като цяло на фона на България, средното образование си е екстра (изключвам малките селски училища където е тотален хаус). Това което трябва определено да се реформира висше-то.


Профил ICQ Skype

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6129
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 14 Яну 2015 01:40


Цитат:
Едно училище няма как да се акредитира ако не следва някакъв стандарт.


Защото ти продължаваш да разсъждаваш като човек, който смята хората от МОН за нещо като Голямата Гигантска Глава, която знае най-добре. Това което се опитах да обясня е че не е необходимо училищата да следват общ стандарт. Общия стандарт предполага монопол върху познанието кое е добре и кое не е. Именно това смятам, че е погрешното. В действителност задължаването всички деца да минат под спуснатата от МОН програма е нарушаване на свободата, наложено е от хора които страдат от мания за контрол и представлява инструмент за индоктриниране на населението още от най-крепка възраст. Като резултат израстват индивиди смятащи, че не могат да си обършат гъза без правителството да им спусне програма как да го направят по правилен начин.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6956
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 14 Яну 2015 10:13


wannabe написа:
(изключвам малките селски училища където етотален хаус).

Fix'd :evil:

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
05 Юни 2011 15:04
Мнения: 1738
Местоположение: София,Люлин
В момента играе: Във форума.
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 14 Яну 2015 12:17


Liberty написа:
Това обаче не означава, че не съм прав и до момента никой не е изказал валидни аргументи за противното (броим и темата за здравеопазването).

Братле, защо постоянно искаш някой да се аргументира пред теб? Защо важничиш? Не си ли сигурен в тезите си, или все пак допускаш, че в дадената ситуация може да има друга гледна точка, по правилна от твоята?

Нека направя малка ретроспекция за какво искаш някой да се аргументира:

1. Както в началото на тази тема упрекна всички, че не са се изказали достатъчно осъдително срещу комунизма и реши да ни опресниш паметта със словоизлиянията си. Това е първият случай, в който искаш намеса от другите - когато говориш със сухи и верни факти и човекът отсреща няма какво да добави, а и няма видима нужда. Това явно те извисява до по високо интелектуално ниво спрямо другите :roll:

2. Когато почнеш да правиш свободни съчинения на разни теми, за които съчинения дори ти самия знаеш и казваш, че няма как да се случат. Защо някой да се занимава да разбива тезата ти, след като това, което предлагаш не би се случило? Няма никакъв основателен смисъл в това да очакваш отговор...

Много странно разсъждаваш, мислейки че си много умен и твоето мнение е меродавно по всички теми. Ти не оставяш на другия човек някаква причина, заради която да тръгне да те обори. Нито пък смисъл, понеже фантастичните ти сценарии за бъдещето на образованието нямат стойност за другите, а всеки си държи на тезите, следователно дори някой да тръгне да спори с теб(пак без смисъл), той няма как да победи и да те убеди в обратното на това, което казваш. Тъй като ти го мислиш за правилно, макар то да не се е случило и да не знаеш ползите и минусите от влизането му в сила в действителност. Което пък ограничава на свой ред възможността на твоя словесен опонент да заяви несъответствия в тезата ти, тъй като нямаме нищо черно на бяло по въпроса.

С една дума на утопично мислене се отговаря с утопично мислене, като и двете страни няма как да се убедят в доводите на другия. Напълно безсмислена дискусия би се получила.

С две думи искам да ти кажа, че ти си нещо като интелектуален Волтаж. Мислиш си, че си над всички по интелект :D


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6129
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 14 Яну 2015 13:06


The Wolf написа:
Братле, защо постоянно искаш някой да се аргументира пред теб? Защо важничиш? Не си ли сигурен в тезите си, или все пак допускаш, че в дадената ситуация може да има друга гледна точка, по правилна от твоята?


Защото това е същността на воденето на дебат. Когато не съм съгласен с някого аз се аргументирам защо. Просто защото "такова ми е мнението" или "такава ми е гледната точка" не означава нищо.

Цитат:
Нека направя малка ретроспекция за какво искаш някой да се аргументира:

Ок...

Цитат:
1. Както в началото на тази тема упрекна всички, че не са се изказали достатъчно осъдително срещу комунизма и реши да ни опресниш паметта със словоизлиянията си. Това е първият случай, в който искаш намеса от другите - когато говориш със сухи и верни факти и човекът отсреща няма какво да добави, а и няма видима нужда. Това явно те извисява до по високо интелектуално ниво спрямо другите :roll:


Не става дума за интелектуално ниво. В случая ставаше дума за прост морал. Специално постът ми не беше насочен към хората очевидно подкрепящи комунизма, а към тези които в другите теми ми скачат, че съм голям американец и се правят на неутрални и "балансирани". Сега когато някой пусна тема в която открито защитава комунистическия строй 44/89г. реакциите изобщо не бяха толкова остри. Следва да си направите изводите.

Цитат:
2. Когато почнеш да правиш свободни съчинения на разни теми, за които съчинения дори ти самия знаеш и казваш, че няма как да се случат. Защо някой да се занимава да разбива тезата ти, след като това, което предлагаш не би се случило? Няма никакъв основателен смисъл в това да очакваш отговор...

В конкретния случай това не ми беше идеята. Само споменах, че позицията ми е за частно образование, след което в по-голямата част от поста си обясних как според мен трябва да изглежда образованието частно или не частно.


Цитат:
Много странно разсъждаваш, мислейки че си много умен и твоето мнение е меродавно по всички теми. Ти не оставяш на другия човек някаква причина, заради която да тръгне да те обори. Нито пък смисъл, понеже фантастичните ти сценарии за бъдещето на образованието нямат стойност за другите, а всеки си държи на тезите, следователно дори някой да тръгне да спори с теб(пак без смисъл), той няма как да победи и да те убеди в обратното на това, което казваш...


Това което казах е че мисленето на днешните хора е такова, че идеите които споделям едва ли ще се осъществят. Това не означава, че няма смисъл да се обсъдят.

Цитат:
Тъй като ти го мислиш за правилно, макар то да не се е случило и да не знаеш ползите и минусите от влизането му в сила в действителност. Което пък ограничава на свой ред възможността на твоя словесен опонент да заяви несъответствия в тезата ти, тъй като нямаме нищо черно на бяло по въпроса.


Тук няма да се съглася с теб. Изцяло частното образование предхожда държавното такова. И няма да давам примери с Америка за да не ме обвините в чуждопоклонничество, а с България. Още по време на турското робство българите осъзнавайки ценността на образованието са направили всичко възможно децата им да го получат. Сами са строили училища, сами са ги поддържали, сами са плащали заплатата на даскалът, който е бил най-начетения и уважаван човек в селото. Не е имало лоши и некомпетентни даскали, защото кой би ги търпял. Петър Берон не е имал нужда от акредитацията на МОН за да напише рибния буквар, нито Паисий Хилендарски за История славявнобългарска.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
04 Юни 2004 15:50
Мнения: 4407
Местоположение: Taina
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 16 Яну 2015 01:25


Liberty написа:
Цитат:
Едно училище няма как да се акредитира ако не следва някакъв стандарт.


Защото ти продължаваш да разсъждаваш като човек, който смята хората от МОН за нещо като Голямата Гигантска Глава, която знае най-добре. Това което се опитах да обясня е че не е необходимо училищата да следват общ стандарт. Общия стандарт предполага монопол върху познанието кое е добре и кое не е. Именно това смятам, че е погрешното. В действителност задължаването всички деца да минат под спуснатата от МОН програма е нарушаване на свободата, наложено е от хора които страдат от мания за контрол и представлява инструмент за индоктриниране на населението още от най-крепка възраст. Като резултат израстват индивиди смятащи, че не могат да си обършат гъза без правителството да им спусне програма как да го направят по правилен начин.
Разбирам ти идеята че човек трябва да е свободен да избира какво да учи, ама в момента е така. След 10ти клас сам си избираш профила и висшето. Идеята на 1-10 клас е да се учат общо-образователни неща нужни на всеки му. Извинявай, ма на едно 7 годишно дете не е вобще правилно да му се даде свобода само да си избира какво да учи. Нито пък родителите му да избират вместо него.


Профил ICQ Skype

Аватар
Регистриран на:
05 Юни 2011 15:04
Мнения: 1738
Местоположение: София,Люлин
В момента играе: Във форума.
Заглавие: Re: Нека развеначем някои митове за Комунизма...
Публикувано на: 16 Яну 2015 12:09


Андрю, темата не е за възхвала на комунизма, а за опровергаване на схващания, относно него. Било добри, било лоши. Пише го в заглавието. Иначе ок, добре си развиваш тезите...

@wannabe: Всъщност можеш още след 7 клас да влезеш в профил в различни училища. Не вярвам да го променят това. А родителите трябва да дават насоки на детето си, докато е малко, не трябва да са лукови глави.


Профил Skype
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com