Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
31 Май 2010 19:52
Мнения: 1382
Местоположение: бегето
В момента играе: PTSD simulator
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 24 Юни 2023 12:28


Снощи разбрах откъде идват тия фишове, на Черни Връх надолу по баира, към Парк Центъра гледа камера на тринога.
Там не трябва да се щадят спирачките :lol:

___________________________________
Горд психопат, социопат, олигофрен, аутист, сериен убиец, евреин, темерут. (няма градация)
PISO MOJADO, DIRTBAG!


Профил

Аватар
Регистриран на:
31 Май 2010 19:52
Мнения: 1382
Местоположение: бегето
В момента играе: PTSD simulator
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 09 Юли 2023 20:43


Случайно някой от вас да се е занимавал с това чудо "product recall"?
Проверих си ВИНа на колата и се оказа че понадлежи на "recall", а в сервизната книжка не е отразено. Коя е тая магическа дума в българският език?

___________________________________
Горд психопат, социопат, олигофрен, аутист, сериен убиец, евреин, темерут. (няма градация)
PISO MOJADO, DIRTBAG!


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6120
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 10 Юли 2023 00:11


"Изтеглен" мисля че е българския термин.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
31 Май 2010 19:52
Мнения: 1382
Местоположение: бегето
В момента играе: PTSD simulator
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 18 Юли 2023 17:32


Изтеглен беше правилната дума, оправиха ми дефектното копче за отваряне на багажника :lol:

Иначе лол

Image

___________________________________
Горд психопат, социопат, олигофрен, аутист, сериен убиец, евреин, темерут. (няма градация)
PISO MOJADO, DIRTBAG!


Профил

Аватар
Регистриран на:
31 Май 2010 19:52
Мнения: 1382
Местоположение: бегето
В момента играе: PTSD simulator
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 23 Окт 2023 15:27


От един месец отивам на работа само с колело и станах свидетел на много необичайно явление.
Хората които карат колело облечени нормално, без каски, без ярки найлонови дрехи изглежда че имат тази свръхчовешка способност да гледат напред, за разлика от в*лос*пед*стите.
Не разбирам как може да стане челен сблъсък между такива индивиди на дългата, права велоалея на Борис в най слънчевият ден от месеца.

___________________________________
Горд психопат, социопат, олигофрен, аутист, сериен убиец, евреин, темерут. (няма градация)
PISO MOJADO, DIRTBAG!


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 02 Дек 2023 15:04


Не е готино техниката да те предава като си свикнал да разчиташ на нея :D

Image


Пали, движи се нормално и по някое време гасне по време на движение. Някакъв тривиален проблем ще да е с датчик на коляновия вал или нещо такова. Ще се разбере понеделника.

Работата е че тая сутрин като тръгнах към сервиза, като изгасна на бул. България отказа да запали и това е предисторията на тази снимка :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 09 Дек 2023 14:21


Смениха ми датчик на разпределителния вал - 400 лв ми взеха ем комплект сервиз

Нищо не свети от таблото и колата пали веднага - отдавна не бях виждал този феномен :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
31 Май 2010 19:52
Мнения: 1382
Местоположение: бегето
В момента играе: PTSD simulator
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 11 Дек 2023 21:38


Поне не беше 700 лева за нов фар щото проникнала влага и изгоряла електрониката вътре...

___________________________________
Горд психопат, социопат, олигофрен, аутист, сериен убиец, евреин, темерут. (няма градация)
PISO MOJADO, DIRTBAG!


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 13 Дек 2023 08:21


Вчера като се връщах от работа пак се наложи да викам пътна помощ :D Съшия проблем - светна check engine със съобщение engine control system failure. Изгасна на орлов мост и до там.

Пътната помощ ме стовари отново при тия ем комплект сервиз в Дружба и ся чакам да стане 9 часа да им звънна и да се разправям отново с тях

Една седмица ми държаха колата, смениха тоя сензор на разпределителния вал, ама явно не е от него. Или не е само от него. Или са сложили друг дефектен сензор, незнам.

Почти 100к километра навъртях за няколко години с тоя курник и досега проблеми кажи речи не съм имал. Честно казано си мисля дали да не го шитна вече и да си взема нещо по-ново. Примерно алфа жулиета 1.4 турбо.


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6120
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 13 Дек 2023 16:21


За съжаление, опита ми със сервизите е че повечето майстори са много лоши диагностици. Горе-долу ситуацията е като при лекарите, трябва първо сам да установиш какъв е проблема, след това да им го кажеш и тогава, ако са от добрите майстори, ще ти го сменят без да потрошат нещо друго. За това вече доста години както като лична, така и 4-те служебни коли се придържаме към един и същ модел, поне сме му научили проблемите.

Давам пример. Колата имаше проблем със запалването. Много се мъчеше, понякога не искаше да пали много дълго време. Имахме този проблем на 2 коли по различно време. Водих моята на 4-5 различни сервиза, колата си пали от раз при майстора естествено. В единия сервиз решиха че е от подгревните свещи (дизел) и ми ги смениха за скромната сума от 500лв (това преди 5-6 години говорим). Проблема си остана. От сервиза ми отговориха "ми може свещите пак да са изгорели". Никой не се сеща да върже една диагностика. Накрая един приятел дойде с кабел и лаптоп, установихме че подгревните свещи не се включват през зимата, защото датчика за температура на охладителната течност не работи и колата не знае дали да включи свещите или не. Сам си смених датчика за 20лв и проблема се оправи.

Другата кола имаше сходен проблем, но той се наблюдаваше и през лятото, така че не беше от датчика. Пак 5-6 сервиза, пак обясняваме какъв е проблема, никой няма никаква идея. Накрая съвсем случайно, докато чаках на опашката в магазина за авточасти, чух от друг човек със същия модел кола, че имало клапанче намиращо се след горивния филтър и то трябва да се сменя на определен период от време, защото като се прецака, нафтата почва да се връща и така колата пали трудно, защото всеки път трябва да качва нафтата. Самото клапанче беше 16лв, купих го и го дадох на майсторите да го сменят и проблема се реши.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 14 Дек 2023 21:03


Абсолютно, с лекарите е същата работа :(

Аз бях свързал една диагностика... като потърсих грешката се оказва че моге за значе 100 различни неща. Същото после ми казаха и от въпросния сервиз :D

Четох едни форуми и според това което разбрах е проблем в сензора на коляновия вал. Ама майсторите решиха че е сензора на разпределителния вал.. викам си ок, явно са наясно. И го смениха и една торба пари взеха.

Сега се обзалагавм че ще ми кажат "ами сменихме и сензора на колляновия вал явно е било от него"...

Ако имах време и обурудван гараж хич нямаше да се занимавам със сервизи. Всички тия датчици да ги бях накупил и да си ги сложа сам щяха да ми сруват по-малко от парите само за пътната помощ.


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 15 Дек 2023 19:19


vanmx написа:
...Сега се обзалагавм че ще ми кажат "ами сменихме и сензора на колляновия вал явно е било от него"...


Ами точно така стана :)


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6120
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 16 Дек 2023 00:27


На мен най-вече ми е проблема че нямам време и с това да се занимавам, иначе за тия години да се бях научил да ги ремонтирам сам колите. Но нали за това има разделение на труда. Аз би трябвало да си върша моята работа, а Кънчо като е казал че е майстор, трябва да си разбира от неговата.

Разказвах ли ви как сам си поправих пералнята?

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Шефа на Кенефа
Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2003 14:14
Мнения: 7887
Местоположение: Троянски манастир
В момента играе: на троянска чушка
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 19 Дек 2023 14:47


Разкажи!

Аз съм заклет привърженик на DIY подхода и честно казано адски се дразня на това, че масово никой не само не знае кое как работи, ами им липсва и елементарно любопитство да почовъркат и да опитат преди да звъннат на някого или направо да изхвърлят и да купят ново. Саут Парк с право се ебаваха в последния епизод, че домашните майстори са свръхбогати щото сички с университетска диплома са научени нищо да не могат. А да му се не знае, ние сме първото поколение с безграничен достъп до информация, та каквото и да поправяш можеш или да видиш как се прави, или сравнително бързо да придобиеш някаква базова представа какво е възможно да се направи.

А кефа от това сам да си поправиш нещо е неописуем :!:

Преди 10 години за един отказал телевизор ми искаха стотици левове за да ми сменят захранващата платка, щото тя била проблема. За още толкова можех да си взема нов и по-добър. Реших че не съм сакат, мога и сам да си я сменя, и докато разучавах модела на платката в един форум видях препоръка първо да сменя 2 кондензатора, защото не се раздували, но често правели проблеми. Купих си поялник и за точно лев и петдесет си поправих телевизора, който все още работи.

Преди няколко месеца еспресо робота на родителите ми протече. Порових 5 минути в нета докато те обсъждаха как трябвало сега да се купува нов. Смених цели 2 О-пръстена и проблема се реши. Обща стойност на ремонта - под левче, нова идентична машина - 600 кинта.

Най-сложната работа дето съм вършил беше пак телевизор, бюджетен Филипс дето беше 1200 лв нов преди години, та не си струваше цената на труда да се поправя в сервиз. Един пичага в DIY форум ми намери техническата документация на платките и замерих изходните волтове на някои елементи, за да елиминираме разни варианти. Накрая изглеждаше най-вероятно да е изгоряла подсветка, та реших да я сменя - 40лв от алиекспрес и няколко часа работа, защото е full array и трябваше да се разглоби абсолютно целия. Вдигането на пластове от 55 инчов екран без да се счупи е нещо, което се надявам да не правя пак скоро, но еуфорията от момента в който тръгна определено бих я повторил. :lol:

Разбира се не винаги нещата се случват както ти се иска, ноо high risk, high reward. :lol:

___________________________________
a.k.a. ЧУПЕН ЧАЙНИК


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6120
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 19 Дек 2023 20:09


Пералнята по онова време вече беше на около 12-13 години. По едно време забелязах, че при центрофуга, когато не е много добре балансирана, понякога се чува думкане, сякаш вътрешностите на пералнята се блъскат в корпуса ѝ. След още едно известно време проблема се влоши и реших да извикам майстор. Първият не пожела да сложим пране, само я завъртя един два пъти и каза, че сигурно някоя монета или някакъв предмет е заседнал и ще се оправи от само себе си. За услугата разбира се му платих 50лв.

Проблема обаче не се оправи, а ставаше по-зле, като сега при всяка центрофуга пералнята се блъскаше и тресеше. Извиках втори майстор, който не пожела да му се демонстрира проблема, отново само я завъртя няколко пъти на празни обороти, каза, че сме слагали много прах за пране и че по принцип на тази пералня всичко можело да се смени, обаче не си заслужавало и по-добре да съм си купил нова пералня. За услугата и на този му платих 50лв.

Накрая реших да се заема сам с проблема, защото изпитвах подозрението, че не е монета заседнала в пералнята, нито има нещо общо с праха за пране. След около 10-15 минути преглеждане на клипове в YouTube, установих, че това е ,МНОГО ЧЕСТО СРЕЩАН проблем и се дължи на износване на амортисьорите на пералнята. Подмяната им всъщност, както се виждаше от клипoвете никак не беше трудно. По номер на модела открих амортисьорите и магазинче на Христо Ботев където ги продаваха. Купих ги, двата общо ми излязоха 18лв. За по-малко от един час работа и дори без да разкачам пералнята от водата подмених старите амортисьори, които наистина се разпадаха с новите и пералнята започна да работи, като в първия ден в който я бях купил.

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Шефа на Кенефа
Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2003 14:14
Мнения: 7887
Местоположение: Троянски манастир
В момента играе: на троянска чушка
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 19 Дек 2023 20:39


Само така! Пералня още не съм отварял, та нямам представа как стоят нещата отвътре, но пък имам една прискърцваща сушилня, сякаш ремък се приплъзва, та трябва да опитам там. Проблемът е че гледам да бъркам главно в техника, която не е изгодно да се поправя професионално, а въпросното двугодишно Miele може да ми излезе скъпо.

___________________________________
a.k.a. ЧУПЕН ЧАЙНИК


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 19 Дек 2023 20:55


The Grim Reaper написа:
...Аз съм заклет привърженик на DIY подхода и честно казано адски се дразня на това, че масово никой не само не знае кое как работи, ами им липсва и елементарно любопитство да почовъркат и да опитат преди да звъннат на някого или направо да изхвърлят и да купят ново. Саут Парк с право се ебаваха в последния епизод, че домашните майстори са свръхбогати щото сички с университетска диплома са научени нищо да не могат. А да му се не знае, ние сме първото поколение с безграничен достъп до информация, та каквото и да поправяш можеш или да видиш как се прави, или сравнително бързо да придобиеш някаква базова представа какво е възможно да се направи.

А кефа от това сам да си поправиш нещо е неописуем :!:
...


1+ по-точно от това може ли да бъде казано.

Аз съм правил в къщи и бойлера, и пералнята и печката. Сменял съм кранчета, конакти и ключове, сглобявал съм мебели и всякакви такива работи. Ебаси, до скоро даже не сметях че това може да се смята за някакво постижение. :D

Не е толкова срамно да не можеш и да не знаеш. Не разбирам как може да го няма ни най-малкото любопитство кое какво е, как работи и как се поправя, знания на поне най-елементарно ниво. Особено пък ако си мъж. Все съм си мислел че това ни е в природата - да използваме интелекта си да правим неща, да поправяме неща и да решаваме проблеми. Нямаше да съществуваме като вид ако не беше така. Праисторическите хора не са чакали да дойде някой да му платят да им направи копията.

Даже като си помисля за дядо ми - тотално неук, но всичко по апартамента правеше колкото му стигаха способностите - буквално с капчица и тел правеше всичко. То нали тове беше стереотипът на "мъжа в къщата" - човекът вземащ решения и решанащ проблеми. Беше си направил самоделна алармена система като на вратата беше сложил един прекъсвач който щракваше когато вратата се отвори и един касетофон се пускаше и тръгваше запис където той сам се е записвал да вика "внимание не влизай, имам пистолет" и се прави че се обажда на полицията :) Или пък понеже телевизорът му "Велико Търново '84" нямаше дистанционно той го изклюваше от растояние като си беше сложил ключе на разклонителя и го беше завинтил под леглото на една от дъските.

Говорим си за човек който не знаеше какво е интернет и нямаше такъв лесен достъп до знанията както сега, израснал и свикнал на немотията. И това важи за цялото старо поколение българи. Сега информация навсякъде и масово хората невежи. Друг пример - отивам на гости при един приятел. Трябваше да затегнем видеокартата на компютъра му понеже беше хлабава е правеше проблеми. Питам гокъде са ти отвертките, а той ме гледа с въпросителен поглед. Вика "откъде да ти ги взема"... wtf. Същия тоя пък веднъж се рови в моите боклуци, не помня какво търсеше. Намери елеклическата отвертка и вика какъв е тоя пистолет :D

На миналата работа едно шефче от Франция ни идва на гости. Пита ме кой университет съм завършил. Викам му в Бургас. Къде е това ? - пита той, до морето му казвам. И той мига на парцали и "кое е това море в България" ? Тук вече става дума за високо образован човек със солидни технически познания, ама даже и от любопитство не е поглеждал картата на Европа най-малкото да види къде се намира тая държава където ще лети. И все пак си говорим все за Европа, не е индиец или американец :D

Абе май нещата верно си отиват да лежим и вегетираме, да си вкарваме някакви вещества в телата и да генерираме само пот, лайна и пикня, а всичко останало да се прави от изкуствения интелект и машините :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Окт 2005 20:03
Мнения: 6120
Местоположение: Sofia/Bulgaria/EU
В момента играе: League of Legends
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 20 Дек 2023 11:38


Ако дядо ти беше измислил и начин да сменя каналите на "Търново"-то вече щях да го призная :D :D :D

___________________________________
http://www.divinitas-crew.com
Ghost reporting!


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 20 Дек 2023 23:45


От най-ранна детска възраст ме тролеше - щрака с пръсти и телевизора се включва, после щрака пак и се изключва. Всеки път се връзвах и се чудех,представям си ако и каналите се сменяха сами :) Сигурно като станах на 14-15 години осъзнах че дядо ми не е магьосник ами сигурно има нещо скрито. Едва няколко години след като почина намерих къде е завинтил това ключе, забутано на майната си и кабелите минаващи по цялата стая скрити под мокета... такава система че е не е за разправяне. И до ден днешен като отида в тоя апартамент да ровя за нещо все намирам някакви интересни рационализации и следи от нестандартен ремонт с подръчни материали :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Мото Мания
Публикувано на: 25 Апр 2024 19:54


Сигурно това което ще ви кажа ви интересува колкото празна бутилка, но все пак ще споделя. Поредния пост на тема колко са зле майсторите и е по-добре да си правиш нещата сам отколкото да разчиташ на тях.

Есента, миналата година ми се прецака моторът. На една права го изрязах и от мотора се разнесе този характерен мирис когато се реже винкел с ъглошлайва. Крайния резултат е че моторетката работи само на единия цилиндър, а от другия се чува тракане. Тук вината си е моя, реших че "сезонът свършва, няма за кога да сменям масло" Всяка хранилка по мой адрес приемам - аз съм си виновен.

Един роднина ме уреди много бързо с един майстор "негов" човек който оперира в близост до мястото където стана аварията. Пратих му мотора с Еконт, понеже не искам да го карам 50 километра в това състояние. По телефона ми каза че имал 15 мотора които чакат преди моя, така че ще го започне зимата и ще ми звънне като го разхвърля. Викам си супер, нека си зимува у сервиза.

Зимата не ми се обади. Звъня му аз да го питам - "спокойно, почвам го другата седмица, ще ти се обадя, ще имаш мотор като започве сезона" След две седмици му звъня пак и отговорът му беше подобен. Няколко подобни разговори в рамките на 2 месеца, все се оправдава и вика другата седмица ще го човърка.

Последния път като му звъннах бяха стандартните опраднатия колко е зает, въпреки това мислел да го започне другата седмица, ама асо искам да си го взема с Еконт в София там да ми го прави друг майстор :) Викам си супер звъннах на няколко от най "реномираните" сервизи в София и един в Пловдив. Всички ме отрязаха любезно. Най-отзивчиви бяха в тоя сервиз който се води официален за марката, ама парвото им изречение бе "Не знам дали ще те устройва цената", а второто - "Можем да го приемем другия месец" :|

Специално за да си намеря човек който да свърши работа си направих фейсбук, който ще да вярва - никога не бях използвал това нещо. Намерих един чичак, който който разбира от тези екзотични машини Moto Guzzi, даже кара същия като моя, ама така и не ми отговори на въпросите, направо ме игнорира. В крайна сметка звъня на човека който държи моторът ми, викам му че няма да го пращам никъде, нека той да го прави като има време. И той ми каза стандартното "споко вторника го почвам" Разбира се не ми се обади вторника, ама всичко точно предполагам - все пак не е уточнил за кой вторник говори.

Явно всички искат просто да сменят гуми, масла и накладки и не им се занимава да човъркат механиката. Единствената причина да се занимавам със сервизи на каквото е да е било е че нямам време аз самият да разучавам и да се занимавам. В случая обаче изгубих половин година, дали нямаше да стане по-бързо ако бяп подходил така както си помислих в самото начало - да оставя моторетката в гаража на селo, което е на 200 км от квартирата ми, и да я човъркам уикендите когато имам време ? Все пак имам целия интернет - форуми, туториъли и подробни сервизни ръководства, аз самият съм що годе технически грамотен човек. Ебаси, едни 4 болта трябва да се развият за да се махне главата на тоя тракащ цилиндър и след още толкова се маха самия цилиндър и се вижда буталото.

Примирих се че нещата с майсторите са зле, научих си урока че не трябва да се отлага обслужването на машината и вече съм събрал пари за нова по-яка моторетка. Ама остава да ме гложди въпросът какво правят хората като им се повреди моторът ?


Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com