Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
10 Авг 2005 00:05
Мнения: 293
Заглавие: [статия] Поръчкова война с торентите
Публикувано на: 24 Мар 2007 16:11


Това е първата статия, която анализира как и защо ЯМБОБ взе да се прави на Гестапо за торентите:


Поръчкова война с торентите

"Политика" 23 март 2007 , 36 стр.
Собственикът на Arenabg.com Елиан Гешев заплашен, че през няколко дни ще бъде задържан за по 72 часа
Фирма, регистрирана на Вирджинските острови се възползва от спирането на тракерите

Кристи Петрова

Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) поднови миналогодишната си PR-кампания за изчистването на българското интернет-пространство от пиратско съдържание. Проверка на "Политика" установи, че това е станало по сигнал на фирмата "Амотера БГ", регистрирана на Вирджинските острови на 7 август миналата година - два месеца след серия от операции, проведени от ГДБОП и столични следователи срещу торент-тракера Arenabg.com. Година по-късно началникът на сектора за борба с компютърните престъпления Явор Колев обяви: "Има легална алтернатива". Така стана ясно, че интересите, които се защитават не са на държавата, както твърди, а на частната фирма "Амотера БГ", която предлага разпространяване на филми по интернет срещу минимално заплащане - 57 стотинки на заглавие.

Връзката с "Амотера" потвърди пред "Политика" и шефът на дирекция " Авторско право и сродни права" към Министерство на културата Георги Дамянов. Според него фирмата е в правото си да защитава своите интереси, тъй като е направила инвестиции, които трябва да си възвърне по някакъв начин.

Филтрирането

През февруари страната ни попадна за пореден път в списък 301 на териториите, в които американският бизнес търпи загуби. С това се обясняват официално предприетите акции срещу торент-тракерите (страници за обмен на файлове от стотици хиляди персонални компютри). В рамките на една седмица беше спрян един от най-популярните сайтове Zamunda.net. Под заплахата от арести спряха работа и SAB.BZ, Torenti.com и Masterstb.com. Процедурата, по която са действали служителите на ГДБОП, предвождани от началника на сектора за борба с компютърните престъпления Явор Колев е била идентична, разказаха пред "Политика" интернет-доставчици, които са били ощастливени с качулати визити: "Спирай тракера!" -Ама защо? - "Защото ще ти вземем цялото оборудване за проверка. Имаме право. Ще го държим при нас една година, пък ти после ако искаш се жалвай."

Пред алтернативата да се разделят с Маршрутизатор за 15 000 евро, от който зависи основния им бизнес, доставчиците не са имали нито нерви, нито желание да спорят има ли законово основание за полицейщината в офисите им.

Заплахите срещу Arenabg.com обаче са безрезултатни. За разлика от Zamunda.net, които са имитирали, че изместват сървъра си в Холандия, а той всъщност е бил през цялото време в България, от Arenabg.com предвидливо са прехвърлили сървъра си в САЩ, щата Тексас. Това означава, че вече не попадат под юрисдикцията на българското законодателство. А от гледна точка на американското са перфектни.

Така се стига и до безпрецедентна заповед до БТК с позоваване на чл.55 от Закона за МВР, да се филтрира достъпа на клиентите на компанията до сайта Arenabg.com. В първия момент всички други доставчици блокират достъпа до IP адрес 72.36.255.202. Само след няколко часа връзката е възстановена. Изгарят само клиентите на БТК, чиито договори за интернет са обвързани със стационарни телефони. В следващите няколко дни сървърът на Arenabg. сом прегря от свръхнатоварване. Ако в други дни посещенията са били между 250 000 и 300 000, след офанзивата от страна на ГДБОП те стават между три и пет пъти повече.

На 16 март антимафиоти нахлуват в дома на собственика на доменна Елиан Гешев. Той вече е имал подобно преживяване миналата година. В сайта на МВР от 27 май 2006 г. може да се подсетим за какво става дума. Според информацията са били задържани "двама от най-висшите в йерархията на пиратски сайт". На едната от снимките може да се видят разпръснати върху маса пистолети. В информацията, в която арестуваните са упоменати с псевдонимите им PAYFORFREE и CSDE-МО, не се съобщава нищо за пистолетите. Няма и как. Те са взети "назаем" от друго местопрестъпление. Погрешно попадналата снимка обаче продължава да стои прикачена към новината за пиратските арести.

Сред иззетите доказателства тогава има над 200 CD-R със записани филми. От МВР акцентират върху бройката. Така се внушава, че има комерсиален момент. Има обаче известна разлика дали едно заглавие присъства 200 пъти, или става въпрос за 200 различни филма, които могат да минат и за лично ползване.

II Доказателствата

Елиан Гешев е собственик на домейна Arenabg.com от декември миналата година. Придобил го е от Росислав Орешаров, който е бил съдружник на хора като Валтер Папазки и убитият Стоил Славов. Основният бизнес на Елиан Гешев е свързан с тунинговане на автомобили. В дома му антимафиотите откриват и изземват лаптоп, легално закупени дискове за софтуер и хардуер. В суматохата забърсват и домашния му телефон, който по-късно му е върнат. Останалите вещи остават за експертизи, както и миналогодишните.

Той (Явор Колев, б.а.) ми влиза с една заповед, която си е изсмукал от пръстите. Преди мен са Zamunda и Bol.bg. Аз съм оставен за накрая, като най-труден - разказа пред "Политика" Елиан Гешев. - Минават и арестуват шест момчета, на които са видяли по IP-адресите, че са ъплоудери. В най-общия случай, когато някой от МВР реши по някакъв повод да потърси този адрес, се обажда на доставчика на интернет. Ако всичко е точно, това трябва да стане по официален път. Много хора го знаят. Но има доставчици, които казват по телефона: "Сега ще ви кажем. Това са тоя, тоя и тоя." И именно това са момчетата, които изгоряха. Другите, които поискаха запитване по законния, процесуалния ред, не го дочакаха, такова не дойде. Разковничето е, че в този случай би трябвало да им извадят някакви доказателства защо се иска това. А такива няма. Какво прави Явор Колев - великият установител на престъпления? Пуска си компютърчето, цъка, гледа, че са излезли три нови филма. В статистиката си пише, че има един сийдър. Останалите са се закачили за него. Закача се и той, записва си IP адреса на първия и щраква на компютъра си скрийн шот. Парадокс - с никакви и нищожни доказателства като това той трябва да мотивира акция, да ангажира автобус с качулати. Това струва пари. Само че той нахлува без никакви доказателства, с един гол IP адрес. Питам аз: този IP адрес лична карта ли е, какво е? Колко човека могат да ползват този компютър? Кого точно ще отведеш? Ами ако котката се е разходила по клавиатурата? Ами ако IP адресът е у нас, но аз съм дал интернет на още пет човека надолу и сме си го споделили? Ами ако зад IP адреса стои цяла мрежа? По IP адрес кого от всички по веригата обвиняваш? Ето затова никъде в Европа IP адресът сам по себе си не е доказателство. В България обаче кой съдия и кой прокурор знае какво е IP адрес? А нещата с този скрийн шот са още по-абсурдни. Как така това ще е доказателство? Не са ли чували за възможностите на Фотошоп? Какво се случва нататък - законът изисква, когато се извършва такава акция, проверка, обиск, изземване да има някакви доказателства. Трябва да има някакво основание да му се влезе в дома на човека. Но тъй като тук такива няма, се влиза в дома с цел да се набавят тези липсващи доказателства, което е недопустимо в процесуално отношение. Значи влизаш в дома, за да събереш доказателства, с които да мотивираш твоето влизане там. Съдийката, която ме освободи стоя четири часа, гледа какво е написано и вика: "Не може бе, не може да е така. Не може да няма нищо срещу този човек и да е тук." Оттук-нататък какво да прави едно такова следствено дело? Стои си там, минава си времето. Като свърши шестмесечния срок, тичка във ВКП и иска продължение, защото знае какво правя аз, като го закрият това дело. И за да не тръгна аз да го правя, го удължават."

Елиан Гешев твърди, че Явор Колев го е заплашил, че ако не спре сайта, ще го задържи. "Като му знам аргументите, аз му викам: "Добре бе, води ме. Тъкмо ще се наспя. " Тогава той ми каза:" Ама нали се сещаш, че като минат тия 72 часа, два дни след това пак ще има нови 72 часа?"

След ареста Елиан Гешев е един от най-популярните хора в интернет обществото. Инициативен комитет дори е тръгнал да събира гласове, за да предложи кандидатурата му за евродепутат, установи " Политика". Подписката ще бъде попълнена окончателно на митинга, свикан от Zamunda.net на 24 март от 17 ч. в Южния парк. Разрешеното от кмета на София Бойко Борисов събиране е под мотото: "Ние не сме престъпници ". Във форумите из интернет продължават да текат убийствени коментари. Обикновените потребители се вълнуват какво се случва с поръчковите убийства, педофилията в интернет и корупцията във висшата власт. Определят действията на МВР като поръчкови и твърдят, че сме станали "полицейска държава". Кампанията, в която участват и представители на Министерство на културата, столичното следствие и прокуратурата, се обърна срещу инициаторите. Въпреки опитите на Явор Колев да внуши, че обикновените потребители са прецакани от доставчиците, интернет обществото не възприема тази теза.

На война като на война

На фразата, че ще има "нови 72 часа след първите" Елиан Гешев отговаря, че не му пука. "Казах му: "Нали ти е ясно, че аз пък мога за пет минути да продам домейна на Джон Смит от Охайо?". Явор Колев ме попита: "За колко ще му го продадеш?" - За пет долара. - Ами тогава продай го на ГДБОП.- А, за ГДБОП има друга цена - 250 000 евро."

В предаването "Денят започва" на БНТ на 19 март Явор Колев цитира същата цифра. Но в различен контекст. Напълно сериозно той заявява, че собственикът иска да продаде домейна си за 250 000 евро и се жалва, че заради мерките на полицията цената му щяла да падне." Такива неща аз не съм му говорил. Това вече са си негови интерпретации ", твърди Елиан Гешев.

Другият лайтмотив е, че пиратството ограбва правата на българските изпълнители. "Кой трябва да ги защити ", пита Явор Колев. На сайта Arenabg.com обаче няма и не е имало чалга. Това е областта, в която някои от спрените торент-тракери са били най-активни, тъй като това е една от най-посещаваните секции след горното.

След остра реакция от страна на главния прокурор Борис Велчев миналата година, че крайният потребител не трябва да бъде обект на такива акции, при тазгодишната редовно се акцентира върху този момент. Не на това мнение е обаче шефът на дирекция "Авторско право и сродни права" Георги Дамянов. Според него трябва да има няколко дела срещу потребители, които да послужат за назидание на всички останали. Как обаче от 300, 500 000, един милион души да се изберат десет? " Моята цел също беше да се стигне до съд. Наясно съм, че аргументите на МВР няма да издържат в съдебната зала. В името на това съм готов не 72, ами 720 часа да изкарам в ареста", казва Елиан Гешев. Според него ситуацията е повече от абсурдна, тъй като е обвинен за помагач на неизвестен брой лица, за които се предполага, че са извършили престъпление.

В сайта на Arenabg.com може да се прочете следното: " Всеки един филм, който вие запишете в един екземпляр върху закупен от вас независимо какъв носител, е законно притежаван от вас, защото още при покупката на този носител вие сте заплатили дължимото по закон компенсационно възнаграждение. Записването и на 10 000 такива филма независимо върху какви носители също е ваше законно право, защото всеки един от тях поотделно е законен, щом не е на стойност в "големи размери". Някога може и да разберем какво значи това" големи размери", но засега трябва да приемем, че един брой не може да има стойност в "големи размери". По тази причина за най-сигурно не притежавайте повече от един брой от всеки отделен филм. Внимавайте само да не ви хрумне да изкарате тази колекция на сергия. Тогава вече вършите престъпление. Докато държите тази колекция в дома си и тя е за лично ползване, спете спокойно. Ако ваш приятел ви го поиска, за да го запише - дайте му го. Уверете се обаче, че той има намерение да го запише "независимо върху какъв носител", защото в такъв случай и той ще е заплатил въпросното компенсационно възнаграждение и ще може и двамата да спите спокойно. Можете да му го занесете лично или да му го прехвърлите през интернет. Законът не ви принуждава непременно да му го занесете физически. Щом можете да го дадете на един, то допустимо ли е да го дадете и на 1000 други приятели? Вероятно да, защото и те могат да го запишат единствено и само "независимо върху какви носители."

Това е погрешна теза, смята шефът на дирекция "Авторско право и сродни права" към Министерство на културата. "Там, където има много произведения - филми, музика и програмни продукти, които са представени в някакъв вид и срещу всеки от тях има цена, се предполага, че авторът или носителят на правата е дал своето съгласие тези произведения да се използват. Какво става при торент-тракерите? Там се предоставя възможност на различни индивидуални лица да си разменят съответните файлове, които представляват някакви части от произведение, докато се събере едно цяло. Тук нарушението е в това, че вие помагате, призовавате и давате възможност на хора, които искат да си разменят такива файлове, да го вършат това на ваша територия. Тоест на територията на тази стая или на този кабинет се извършва престъпление по наша преценка", обясни пред "Политика" Георги Дамянов. "Най-големият сигнал, който е идвал в дирекцията е от американска неправителствена организация за интелектуална собственост, която казва, че в България интернет се използва 90 - 95 процента за обмяна на такива файлове без разрешение на правоносителите", поясни той. На въпрос на "Политика" доколко меродавно е мнението на една неправителствена организация. Дамянов обясни: "това не е тяхно твърдение, те го доказват по съответния метод, който са си използвали, за да кажат: 90 -95 процента от обмяната на файлове се осъществява чрез интернет, чрез пиратство".

Това не звучи точно като доказателство. Но и зам.-директорът на Столичната следствена служба Светослав Василев ползва констатацията на американската неправителствена организация и твърди, че повече от 90% от трафика в българското интернет пространство са пиратски файлове.

Пазарни интереси

"Трябва да стане ясно, че интересите на 300 или 500 хиляди българи не са по-важни от тези на държавата", твърди Георги Дамянов. Но се оказва, че някои граждани успяват да се възползват от ситуацията. Така е в случая с "Амотера". Почти същата ситуация се е разиграла миналата година и с литературните сайтове. Тогава ГДБОП обслужва частните интереси на издателска къща "Труд". Антимафиоти нахлуват при собствениците на такива сайтове и ги принуждават да свалят оттам всички произведения на Йордан Йовков, Елин Пелин и Ангел Каралийчев, тъй като от "Труд" държат "изключителните права".

Собствениците на виртуалните библиотеки са обявени за пирати и престъпници. Заплашват ги, че ще спрат сайтовете им, защото по преценка на ГДБОП те са незаконни.

Паралелно с това в сайта Narodnabiblioteka.info се получава писмо: "Уважаеми Господа, Книгоиздателска къща "Труд" ООД е изключителен собственик на правата за електронно разпространение на творчеството на Елин Пелин. На Вашата Интернет страница е качено цялото творчество на Елин Пелин, което е нарушение на ЗАПСП. Настояваме незабавното дабъдесвалено оттам. За да не бъдат ощетени вашите потребители или пък Вашата библиотека да изглежда непълна, предлагаме да поставите линкове към нашия сайт http://www.znambg.com. Така този автор и текстовете му ще могат да се използват чрез Вашата страница, но ще се намират на законното им място. Също така очакваме да свалите "Пътешествията на Гъливър" с автор Джонатан Суифт и "Винету" с автор Карл Май, тъй като преводите им на български език също са собственост на издателство "Труд."

От Narodnabiblioteka.info отговарят: "Ама разбира се, че ще го направим, но бихте ли ни представили копие на документа, в който сте уредили "изключителната собственост " върху правата над творчеството на Елин Пелин и бихте ли цитирали частта от закона, според която имането на тези "изключителни права" (според вас) ви дава право да преследвате библиотеки и читалища, опериращи в съответствие с Глава 5, чл. 24 ал. 1, т.9 и т.10 от ЗАПСП? Просто сканирайте документите и ги пратете на webMaster@narodnabiblioteka.info."

Такъв документ от ИК "Труд" не могат да предоставят, тъй като правата, които притежават не са "изключителни". Това поясни пред "Политика" Георги Дамянов. "Ние даваме неизключителни права. Дали сме ги на "Труд", ако ги иска и някой друг, да заповяда", каза той. Оказа се, че шефът на "Авторско право и сродни права" не е бил уведомен от МВР за миналогодишните акции срещу литературните сайтове. От ГДБОП са се предоверили на ИК "Труд", която е заблудила и тях, че притежава "изключителните права".

Логичният въпрос след всичко това е дали и в случая с торент-тракерите няма елемент на преувеличение и кой ще понесе отговорността за това?



___________________________________
Проблемът със защитата на чистотата на българския език е, че той е чист колкото пристанищна проститутка. Българският не просто заема чуждици; той хваща чуждия език, удря го с паве по главата и го преджобва за думи, които да заеме.


Профил

Аватар
Регистриран на:
09 Юли 2006 04:53
Мнения: 1732
Местоположение: пред компа
Заглавие:
Публикувано на: 24 Мар 2007 16:16


Винаги съм го знаел това, ама кой да ме слуша :roll: И все пак сега се казва името на фирмата, която е поръчвател, това е ценна информация.

___________________________________
Заповядай в Comics Bistro - мястото за български уеб-комикси


Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com