Абе хубаво олигофрен, ама енергийните напитки наистина са адски вредни. Особено тези, който са с "ниско съдържание на захар", защото там блъскат аспартам (източник на фенолфталейн и фенилаланин... силни отрови, с други думи). То верно, че трябва да си с изгърмели бушони, та сам да не се сетиш, ама айде все тая
Според мен пък цялата тази истерия около токсичността на аспартама е твърде пресилена. Не трябва да се забравя, че дори и в опитите, показали негативни влияния, тестовите обекти са били подложени на дози многократно надвишаващи ежедневния разумен прием.
Ще внеса малко технологична яснота за производството на т.нар. sugar-free продукти и Coca-cola light като пример. Тя съдържа натриев цикламат, аспартам и ацесулфам К. Повечето производители използват т.нар. синергистични смеси от подсладители, поради факта, че общата сладост, която една синергистична смес има, е по-висока отколкото ако всеки един от компонентите й се използва самостоятелно. Това прави себестойността на продукта доста по-ниска, а и вкуса доближава този до захарта.
Тъй като един грам от гореизброените подсладители се равнява на 200 грама захар, то за подслаждането на 1 литър кока-кола лайт се използва по-малко от 0,8 грам синергистична смес, от която аспартама е около 200 милиграма.
За яснота, дневно приемливата безопасна доза от аспартам е 50 милиграма на килограм тегло, тоест за един мъж 80 килограма това са 4000милиграма!!!
Съгласете се, че е невъзможно някой да пие ВСЕКИ ден по 80 литра кока-кола лайт!
В другите държави количеството на всеки индивидуален подсладител по закон трябва да се обяви на етикета в милиграми за 100 милилитра или 1 литър готов продукт, в България това не е така - и то не заради някаква “аспартамова” мафия ( в България аспартам не се произвежда, а се внася - по-често от Китай), а защото няма достатъчно натиск от страна на потребителите и граждански контрол върху нормативите, издадени от Министерство на здравеопазването.
Освен това - формалинът в напитки, подсладени с аспартам и с кисело pH се образува при продължително излагане на напитките на директна слънчева светлина и висока температура (над 45 градуса), каквито условия на съхранение в България са почти невероятни. В допълнение, количеството метан, което би се образувало в тялото от консумацията на примерно 200 милиграма на аспартам, е смешно малко в сравнение с количеството метан, което всеки ден тялото ни нормално образува от ферментативни процеси в дебелото черво или като част от метаболизма си.
Това, което е наистина важно, е да се избягват всякакви термично обработени продукти, съдържащи аспартам - като сладка, конфитюри, бонбони, бисквити, вафли, козунак. Немалко са българските производители на “здравословни” или “диабетични” продукти, които използват аспартам в тези храни.
И като завършек - аспартама се състои от две аминокиселини. Тялото ни е достатъчно умно и хитро, така че да си ги усвои и ако не са му нужни, да ги конвертира в изходни съединения за синтез на други вещества. Нека не си подценяваме биохимичните способности
Източник: Аспартам - наистина ли е канцерогенен? (2 от 2)
http://www.bb-team.org/articles/1401_as ... z263vDQmNP