Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
14 Мар 2012 11:25
Мнения: 192
В момента играе: with your brain
Заглавие: Наруто: Брой 1
Публикувано на: 04 Ное 2012 15:13


Бях чула слух, че подобно чудо ще види бял свят тук и вярно, че е излязло, а вече се готви и втори брой. Очаквам от artline наистина да не вземат да го спрат. Един брой на два месеца ме устройва идеално. Поръчах си го от Хеликона и си очаквам доставката да видя що за чудо е това. Едва ли има манга фенове тук много, но реших да споделя за това и надявам се всички почитатели да ударят едно рамо на идеята и проекта.


___________________________________
“Life is change, chaos, filth and suffering. Death is peace, order, everlasting beauty.”


Профил

Аватар
Регистриран на:
28 Юли 2001 17:23
Мнения: 4389
Местоположение: Sofia
Заглавие: Re: Наруто: Брой 1
Публикувано на: 05 Ное 2012 14:53


Изборът на такова маргинално заглавие показва и мнението на Artline за вкуса на българските манга читатели. :lol:
Шефовете там явно залагат само на pre-build аудитория. Мисля, че и дори толкова популярно у нас заглавие няма да се продава добре. Особено при такава липсваща рекламна кампания.

Ако бяха извадили някой малко по-широк каталог (поне 4-5 заглавия на Shounen Jump...евентуално с отстъпка при абонамент за всичките наведнъж) и разни опции за електронни продажби, може би щяха направят нещо.
Щеше да е добре и да започнат с някоя по-кратка и събираема колекция, а не със заглавие, което излиза вече 15 години и ще продължи да излиза.

___________________________________
Stop the bats! Stop the bats!
Make them go and not come back!


Профил

Аватар
Регистриран на:
14 Мар 2012 11:25
Мнения: 192
В момента играе: with your brain
Заглавие: Re: Наруто: Брой 1
Публикувано на: 05 Ное 2012 16:55


Знам, но от чиста колекционерска стойност и сантиментални спомени ще си го купувам докато излиза. А и не мисля, че проблема е в Наруто, а самата манга по - принцип. Липсата на реклама и добра стратегия също е проблем. Можем само да се надяваме да видим повече такива проекти и стискаме палци да се развият успешно и дадат тласък на тази култура тук. Принципно българина си е стиснат, геймъра още повече, но и двата вида могат да оценят качественото нещо и бутнат едно рамо ако поискат.

___________________________________
“Life is change, chaos, filth and suffering. Death is peace, order, everlasting beauty.”


Профил

Аватар
Регистриран на:
28 Юли 2001 17:23
Мнения: 4389
Местоположение: Sofia
Заглавие: Re: Наруто: Брой 1
Публикувано на: 06 Ное 2012 16:57


white storm
Цитат:
Принципно българина си е стиснат, геймъра още повече


Не бих казал. По-скоро е относително беден...но пък обича да се простира извън чергата си...значи ще пиратства... :lol:

Цитат:
А и не мисля, че проблема е в Наруто, а самата манга по - принцип.


Пиши го в комиксите.
Какво се продава добре у нас освен предназначените за малки деца и там по-специфични аудитории, като W.I.T.C.H. и Winx.
(Е, май имаше още и някакво Star Wars The Clone Wars + играчка...при това точно на Artline.)
Пък и "добре" е малко силно казано. Продажбите им едва кретат.

На запад и на изток точно тийнейджърите са най-голямата таргет аудитория за комикси, а у нас определено няма солидна традиция в заглавията прицелени в тях.

Примерно ако внесат някакво shoujo, дали читателките на W.I.T.C.H. ще си го купят?
Май няма да е масово.

Пазарът си иска рекламиране и зарибяване. Докато издатели като Artline, които все пак вадят нещо различно, не престанат да разчитат само на "безплатна реклама" от популярни френчайзи, като Star Wars и Naruto, няма да видим масови продажби.

От друга страна не ги виня толкова, защото Shogun опитаха да пробият с няколко яки френски комикса (Omega Complex anyone? All In? Ами мангата Vairokana?) и никой не ги купуваше въпреки доброто качество на изданието и превода...въпреки рекламата в медии свързани с техните най-вероятни читатели.
6 лева на месец, а после 7 на два месеца не беше толкова скъпо. Не мисля, че хората ги подминаваха от стистатост.
Явно трябва по-гръмка реклама и повече години работа на загуба, за да се позариби младежта.
Електронните копия също са бързо разрастващ се пазар, който не трябва да се подминава.

___________________________________
Stop the bats! Stop the bats!
Make them go and not come back!


Профил

Аватар
Регистриран на:
14 Мар 2012 11:25
Мнения: 192
В момента играе: with your brain
Заглавие: Re: Наруто: Брой 1
Публикувано на: 06 Ное 2012 19:12


Жалко е, че не съм се интересувала до толкова от пазара и как са нещата. Но картината която описваш наистина е тъжна. Знам за Шогуна, но реших да си спестя тези 6 лева просто защото исках нещо наистина по-известно. Познавам хора които си го купуваха, но е факт, че издаването му беше преустановено поради липсата на добри продажби. Мисля, че не трябва да пренебрегваш фактора стиснатост обаче, защото с този нет и възможността да прочетеш нещо безплатно без да даваш пари си казва думата също. При пазара за игри е същата работа, само, че там феновете са много повече - пиратството е много по-силно застъпено и малкото фирми като ОЗОН и Пулсар едва ли печелят толкова много от печалби. Така, че едва ли Наруто ще бъде много печелившо, поне не и в началото. Само се моля базата от фенове да са достатъчни за да може да се финансира поне неговото издаване и да не спре преждевременно. Ще бъде тъжно.

___________________________________
“Life is change, chaos, filth and suffering. Death is peace, order, everlasting beauty.”


Профил

Аватар
Регистриран на:
28 Юли 2001 17:23
Мнения: 4389
Местоположение: Sofia
Заглавие: Re: Наруто: Брой 1
Публикувано на: 07 Ное 2012 11:45


white storm
Цитат:
просто защото исках нещо наистина по-известно


Мен известността никога не ми е била водещ критерий. :lol: В Shogun имаше няколко уникални комикса. Естествено имаше и два, които не ме кефеха, но така е с всички сборни издания.
Самостоятелните им издания също не ми харесаха, но пък си бяха страхотно нарисувани.

Цитат:
защото с този нет и възможността да прочетеш нещо безплатно без да даваш пари си казва думата също

Да, но в нета има и много хубави легални неща, платени или дори безплатни.
Ето в момента аз следя 20-30 безплатни webcomics-а (хранят се от рекламите и hitcounter-а на страницата) . 10-тина от тях надминават по качество и съдържание всичко, което може да се купи легално в България на хартия.
Говорим не само за 3-4 панелни скечове, а за комикси с over arc-ващ сюжет, комплексни герои и дълбоко замислена митология.
Ако човек се разтърси по-дълбоко може да намери интересни неща. Някои дори с хитрия си подход и идеи бият флагмански заглавия от каталога на DC и Marvel.

Според мен просто у масовия българин не е възпитан интерес и уважение към комиксите. Идват му елементарни и деЦки. (Не че няма такива.)
Най-смешна ми е реакцията "Ама какво очакваш от филм по комикс?". Ами очаквам да хване поне 30-40% от идеите и посланията в този комикс, а не да е поредния храносмлян до неузнаваемост идиотизъм.

___________________________________
Stop the bats! Stop the bats!
Make them go and not come back!


Профил

Аватар
Регистриран на:
16 Авг 2010 21:30
Мнения: 966
Заглавие: Re: Наруто: Брой 1
Публикувано на: 13 Ное 2012 19:45


айде да поспорим малко на тема детски филмчета

___________________________________
САМО АЗ СЪМ ОТ КЪРДЖАЛИ ПУТКИ

Все аркадаши сме...!


Профил

Аватар
Регистриран на:
28 Юли 2001 17:23
Мнения: 4389
Местоположение: Sofia
Заглавие: Re: Наруто: Брой 1
Публикувано на: 14 Ное 2012 09:30


"Детски филмчета" в литературния форум...на батко умните спагетки!

___________________________________
Stop the bats! Stop the bats!
Make them go and not come back!


Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com