Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 20 Авг 2012 15:39


Как изглеждат и колко са големи?

Две са основните големини - стандартният form factor на е-четецът е с размерите на училищна тетрадка малък формат, а дисплеят - 6 инча. По принцип това не е много, но задължителната опция за регулация на размера и вида на шрифта, която всеки четец притежава, елиминира неудобствата и позволява на устройството да бъде възможно най-компактно и затова шест инчовите модели са най-разпространени. Другата големина е 9 инча и се използва предимно от хората, които освен художествена литература, четат и научна такава, вестници и списания. Големият дисплей е удобен за изобразяване на таблици, схеми и диаграми, които обикновено изискват .pdf формат. Шест инчовите четци теоретично четат .pdf, но на практика управлението на процеса на четене е твърде затормозяващ заради често липсващите опции за zoom-ване на съдържанието, а където ги има, те са ограничени от технологията на дисплея и бавния (в сравнението с таблетите например) refresh на електронното мастило, независимо дали навигацията се осъществява с хардуерни бутони или touchscreen.



Защо е-четец, а не таблет?

Таблетите са мултифункционални устройства, една от многото функции на които е да позволяват четенето на книги, а е-четците са създадени с единствената цел за четене на книги и логично се справят по-добре в повече от случаите. Защото:

- Основното предимство на е-четците е техният дисплей. Какво е EInk технологията - тук. На кратко - дисплеят с електронно мастило, за разлика от LCD екраните на таблетите, не излъчва светлина. Той представлява повърхност, изградена от миниатюрни капсули, пълни с течност. В тях плуват още по-миниатюрни черни и бели капсули, които по команда разместват местата си, за да формират образ. Т.е. тук става дума за реална материя, която се движи по дисплея и логично той изглежда много по-"материален" от излъчващите светлинни образи LCD екрани. Логично, стандартният* e-четец може да се използва само в осветено помещение, но за разлика от таблетите, пряката слънчева светлина не затъмнява екрана, а напротив - облагодетелства го. Усещането е изключително близо до това от хартиена страница и освен автентичното пресъздаване на мастило, елиминира недостатъците от четенето на LCD екран като бързо изтощаване на очите, отражения и затъмняване при пряка слънчева светлина, главоболие и т.н.



Недостатъкът е, че този тип дисплей поради спецификата си, изобразява картина по-бавно от LCD технологията и логично не може да се използва за мултимедия. Освен това засега EInk екраните са черно-бели, а цветните решения са все още твърде скъпи и компромисни откъм качество.

- Технологията на EInk дисплея позволява съхраняването на батерията седмици наред, дори при активно четене. Тъй като картината е изградена от реални "частици", намиращи се по повърхността на екрана, енергия се изисква само за променяне на тяхното положение и пресъздаването на нов образ, т.е. най-често прелистването на страница или при навигация в менютата. Когато е в покой, дори с образ на дисплея, устройството почти не използва енергия и може да не се изключва. Слагаш картинка за скрийнсейвър и след седмица, когато отново го вземеш в ръка, батерията ще е паднала пренебрежително. В този смисъл стандарт в момента е четецът да има енергия за около десет хиляди прелиствания, а както и да го погледнеш, това са няколко книги. В сравнение, батерията на стандартен таблет издържа около десет часа ползване.

- Нищожното количество памет, която заема една книга в електронен формат, позволява да складираш цялата си библиотека + книгите, които би искал да прочетеш до края на живота си (че и отгоре) в устройство с големината на тетрадка. Самото усещане да държиш целия си книжен свят в една ръка е неописуемо. Естествено, липсва възможността да осъществяваш разгръщне/душене/опипване и изобщо всякакъв друг фетиш, който имаш към обикновените книги. За сметка на това получаваш удобството да четеш навсякъде и по всяко време каквото пожелаеш.

- Някои четци идват с допълнителни екстри като възможност за възпроизвеждане на аудиокниги и интернет браузър, но като цяло функционалността е ограничена до четенето и това, за разлика от ползването на компютър или таблет, води до липса на разсейващи фактори и по-лесно съсредоточаване. На практика устройството е точно това, което казва неговото име - четец на електронни книги. Той носи много по-специфично усещане от мултимедийните устройства като PC-та, таблети, смартфони и т.н. и според характеристиките му има смисъл предимно за активно четящия човек, докато таблетите могат да се ползват за четене от време на време и още куп други неща, с които всеки в днешно време е запознат.

- Цената варира около 100 долара за стандартния 6 инчов модел, което е около два пъти по-малко от цената на хитовите най-малки таблети към момента, и доста повече за 9 инчовия (350$).

А марките четци и форматите на самите електронни книги?

Проблемът с различните формати, които различните e-четци отварят, е на практика елиминиран заради голямото количество онлайн конвертори и програмата Calibre, която е организатор и конвертор за е-книги. Самото конвертиране на електронна книга става за секунди. Колкото до избора на електронен четец, тук има подробен гайд.


*за нощно четене се предлагат допълнителни лампички, а има и модел четец с вградени в рамките на дисплея диоди (Nook Glowlight), които осветяват повъхността му с мека светлина, но е важно да се подчертае, че това няма общо с LCD технологията, при която свети самият образ



Връзка към другата тема по въпроса - тук.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 26 Авг 2012 20:13


В България единствения проблем е че аз поне не съм засичал официално електронни книги на роден език, а все пак предпочитам да си ги чета на български, е има и неофициални източници :lol:


Профил

Цар
Аватар
Регистриран на:
18 Ное 2001 08:24
Мнения: 8443
Местоположение: Амстердам, Нидерландия
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 30 Авг 2012 16:41


Най-тънката възможна оферта за Nook Simple Touch :?: :?: :?:

___________________________________
QVOD·EST·SVPERIVS
EST
·SICVT
QVOD
·EST·INFERIVS


Профил WWW

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 30 Авг 2012 19:42


От тук: http://www.edepot-bg.com/


поръчваш това:

http://www.barnesandnoble.com/p/cpo-nook-simple-touch-barnes-noble/1102471846

И даваш към 180-200 лева.

Ако не искаш refurbished, взимаш си нормалния от 99$ и пак минаваш през edepot - 220 лева, моя така го поръчах.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Цар
Аватар
Регистриран на:
18 Ное 2001 08:24
Мнения: 8443
Местоположение: Амстердам, Нидерландия
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 30 Авг 2012 23:45


Намерих човек в Джързи да ми вземе един Nook Simple Touch от AMAZON :lol:
чисто нов с всичко с безплатна доставка за $87 и $7 данък някакъв, откъдето ще го прати като подарък до България за възможно най-тънка игра. :lol:

___________________________________
QVOD·EST·SVPERIVS
EST
·SICVT
QVOD
·EST·INFERIVS


Профил WWW

Цар
Аватар
Регистриран на:
18 Ное 2001 08:24
Мнения: 8443
Местоположение: Амстердам, Нидерландия
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 31 Авг 2012 00:01


И оферта има за още $9 една MicroSDHC карта 16GB, до края на дните на внуците си да си запасен. :lol:

___________________________________
QVOD·EST·SVPERIVS
EST
·SICVT
QVOD
·EST·INFERIVS


Профил WWW

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 31 Авг 2012 00:32


Ми айде със здраве тогава :D

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

но с големо съ̀рце
Аватар
Регистриран на:
14 Май 2005 18:21
Мнения: 4847
Местоположение: The city of Neverwinter
В момента играе: A dance with rogues
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 03 Сеп 2012 01:41


Морка, я кажи как форматираш българските книги с calibre. Краят на всеки ред (в ориг. pdf/epub) ми става като нов параграф :? Излгежда много поетично :D С текстовете на английски нямам проблем.

Ето пример:
Spoiler for Тъмната акула:
Планетата беше гола и пустинна, свят на сиви окени и
безкрайни

равнини, из които бушуваха ураганни ветрове. С
изключение на космо-

порта...


edit: ako si q svakq direktno kato mobi ot chitanka nqmam problemi

___________________________________
A man was hospitalized with 6 plastic horses up his ass. The doctors described his condition as stable.


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 03 Сеп 2012 11:38


Ми омг, сваляй си в моби, за кво дърпаш други формати и преформатираш после :Д

Иначе май не мога да ти помогна. Аз си играя с този екран, когато имам проблем с форматирането:

Spoiler for :

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Авг 2008 21:21
Мнения: 3766
Местоположение: Чупим кръста ти.
В момента играе: На стражари и апаши. И покер.
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 03 Сеп 2012 12:28


http://ebook.online-convert.com/convert-to-mobi - безплатен online конвертор. You are very welcome.

___________________________________
a.k.a. Disturbed

These words I write keep me from total madness.

How many of you people know you're REALLY alive ?!


Профил

но с големо съ̀рце
Аватар
Регистриран на:
14 Май 2005 18:21
Мнения: 4847
Местоположение: The city of Neverwinter
В момента играе: A dance with rogues
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 03 Сеп 2012 17:16


Щот някои неща не ги oткривам като mobi. Ще видя с онлайн конверта :?

___________________________________
A man was hospitalized with 6 plastic horses up his ass. The doctors described his condition as stable.


Профил Skype

Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 12 Сеп 2012 23:35


Аз си взех от едепо базовия киндъл с рекламните скрийнсървъри (* не дразнят изобщо, ако се чудиш ) и честно казано съм много доволен.Само ако искаш да гледаш разни схеми и чертежи май не е много удачен, но за литература, че и вестници е перфе. Намерих си на едно място и цялата Читанка качена на CD - просто рай :D

*що ли ми се чини, че и на мене неочакваните кинти за киндъла от същото място ми бяха изпаднали ? :D

___________________________________
Трол на свободна практика


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 13 Сеп 2012 09:58


Новият Kindle Paperwhite за 139$ е във всяко отношения >>> от останалите рийдъри, с едното изключение, че няма хардуерни бутони за прелистване.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
17 Май 2008 21:00
Мнения: 1306
В момента играе: dota 3
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 24 Сеп 2012 01:48


Мнението ти ми хареса и споделям частта за книжния вариант > електронен четец, но е oppan gangnam style.

___________________________________
LA COKA


Профил WWW

Аватар
Регистриран на:
01 Авг 2008 21:21
Мнения: 3766
Местоположение: Чупим кръста ти.
В момента играе: На стражари и апаши. И покер.
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 25 Сеп 2012 01:42


Аз пък повече няма да си купя книга в живота ми и точка по въпроса.

___________________________________
a.k.a. Disturbed

These words I write keep me from total madness.

How many of you people know you're REALLY alive ?!


Профил

Цар
Аватар
Регистриран на:
18 Ное 2001 08:24
Мнения: 8443
Местоположение: Амстердам, Нидерландия
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 25 Сеп 2012 16:25


Warbringer написа:
Аз пък повече няма да си купя книга в живота ми и точка по въпроса.

ЛАРД :!:

пристигна ми майката днес таман :devious: :devious: :devious:

___________________________________
QVOD·EST·SVPERIVS
EST
·SICVT
QVOD
·EST·INFERIVS


Профил WWW

Аватар
Регистриран на:
01 Авг 2008 21:21
Мнения: 3766
Местоположение: Чупим кръста ти.
В момента играе: На стражари и апаши. И покер.
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 26 Сеп 2012 01:00


Ай честито, радоста неземна беше като на мен ми пристигна, дано и ти се радваш ((:

___________________________________
a.k.a. Disturbed

These words I write keep me from total madness.

How many of you people know you're REALLY alive ?!


Профил

Аватар
Регистриран на:
01 Авг 2008 21:21
Мнения: 3766
Местоположение: Чупим кръста ти.
В момента играе: На стражари и апаши. И покер.
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 26 Сеп 2012 11:34


Браво. Тоест, искаш да кажеш, че си дал известна сума пари, за да се изкефиш на Киндъла и после пак да си миришеш хартишките? Браво на теб. Само че аз моя Киндъл съм си го избачкал и съм го купил ЗА ДА ЧЕТА НА НЕГО. Цепиш ли? Ай сега ти ми кажи защо да си купувам книги при положение, че мога да си чета на четеца? Мен не ме бръсне как мирише книгата, бръсне ме думите, отпечатани на нея.

___________________________________
a.k.a. Disturbed

These words I write keep me from total madness.

How many of you people know you're REALLY alive ?!


Профил

Аватар
Регистриран на:
30 Юли 2005 19:49
Мнения: 6073
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 26 Сеп 2012 16:50


eй бастун сбръчкан, само не ми съди кой какво избачкал и кой не, стой си в гнусната, омазана със сперма стая и си пиши педераските статийки за адел и не се обаждай, не говори за пари и не се прави на големия тежкар, а се замисли колко пъти повтори че ти паднали ТРИСТА ЛЕВА ОТ НЕБЕТО и после квалифицирай кой е нагъл и кой не е. хич не те бива да се усещаш кво говориш, нали бе, говно миризливо?
кой каза пред цяла България в "БНТ такси", че си си ДРЪПНАЛ цялата дискографията на скорпиънс след като ти харесали две песнички? не те бива, да. колко от твойте небесни пари си дал за един шибан диск, касетка, плоча на скорпиънс? лесно е като има замунда, нали? бавен си, ма си толко бавен, че не можеш да го осъзнаеш дори

и електронните цигари не знаеш що са безброй пъти по-тъпи от истинските, ама реши да се изсереш
зимал си бил дозичката никотин, ама не било същото
в дима от електронните цигари има много по-ниско съдържание на никотин и въобще не си взимаш дозичката, която си взимаш с една хартиена цигара, натъпкана с тютюн (и още какво ли не). и откога стана такъв пушач че тръгна вече и за дозички да приказваш? в дима от електронните цигари не се съдържа и въглероден диоксид, който създава истинското усещане че пушиш, когато не си пушил продължително време и усещаш с най-абсурдна наслада как кислородът от мозъка ти изчезва. няма ги и така наречените "катрани", които създават усещането, че като си дръпнеш всъщност наистина го правиш и през теб минава нещо. освен това пушенето е вредно, влияе на черния дроб, на белия дроб, на сърцето, на мозъка, на очите, на ларинкса, така че не си причинявай повече болка, освен менталната. ама ти няма как да се сетиш за тези неща, преди да говориш, щото нали сме журналистчета - ще си чешем бъхлясалите езици, дорде не се подуят от простотии.

разправя кой бил нагъл - виж си несъбиращото се в огледалото отражение и тогава говори за хората


Профил

Аватар
Регистриран на:
22 Ное 2006 18:05
Мнения: 4480
Местоположение: София
Заглавие: Re: Четци за електронни книги/e-readers
Публикувано на: 26 Сеп 2012 19:38


всеки път като видя нокти рейдж ми се спича лайното направо, само така :!: :rockon:

___________________________________
тежки нокаути


Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com