Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
06 Яну 2012 22:48
Мнения: 81
В момента играе: league of lamers, the incredible machine, h3, MTG, шах... и тетрис.
Заглавие: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 12 Юни 2012 16:51


Обикновено нямам нужда от помощ за намирането на книги, но този път ударих на камък.

Търся роман (дълъг разказ, повест или дори комикс също са приемливи варианти), в който главният герой да е лошко. Желателно е и повествованието да се води от негова гледна точка (или от тази на негов приближен, или от неутрален разказвач). Нямам претенции за жанра - фентъзи, фантастика, криминале, хорър/трилър, даже и историческо може да е, стига да е художествена литература и да е добро.

Що се отнася до лошкото, няма значение какъв е той, стига да може да се окачестви като зъл (не добър, не неутрален, зъл). Разбира се, може всъщност да има скрити мотиви и да си въобразява, че върши добро, може да е психично болен и да не осъзнава действията си, може да е част от фракция или корпорация, занимаваща се с нечисти дела, може да претърпява метаморфоза и после да става един от "добрите", все тая.....

Знам, че това що е добро и зло е философски въпрос с относителни отговори, но да кажем на кратко, че търся нещо като антипод на книги от типа на Властелина и Хари Потър, в които движещият действието персонаж е добродушен сополанко, който със силата на любовта и неподозираната си смелост извършва геройства. Нямам против историята да е такава, просто да е от гледната точка на "лошите".

Дано сте ме разбрали, благодаря предварително на всички, които някак могат да ми помогнат!


Профил

но с големо съ̀рце
Аватар
Регистриран на:
14 Май 2005 18:21
Мнения: 4847
Местоположение: The city of Neverwinter
В момента играе: A dance with rogues
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 13 Юни 2012 12:04


Сещам се само за поредицата с Dexter http://en.wikipedia.org/wiki/Dexter_Morgan

В края на тази статия има примери http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... rotagonist

___________________________________
A man was hospitalized with 6 plastic horses up his ass. The doctors described his condition as stable.


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
01 Авг 2008 21:21
Мнения: 3766
Местоположение: Чупим кръста ти.
В момента играе: На стражари и апаши. И покер.
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 13 Юни 2012 16:45


Братле...

"Johnny the Homicidal Maniac" от Johnnen Vasquez ако не си чел - горещо ти го препоръчвам. Комикс е.

___________________________________
a.k.a. Disturbed

These words I write keep me from total madness.

How many of you people know you're REALLY alive ?!


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 13 Юни 2012 19:57


Вече съм го препоръчвал тук и ще го направя отново. Авторът е Joe Abercrombie.

Макар и не точно класически "зли", героите му и изобщо концепцията му за сюжет целят да преобърнат точно Властелинското възприемане за добро и зло във фентъзито. Няма добри герои. Има в най-добрия случай няколко неутрални такива. Но и техните ботуши са подгизнали в кръв, а умовете им са затормозени от това кое е правилно и кое не. Няма хепи енд, няма справедливост, няма победители.

Доста съм уморен в момента, но ако се поразчетеш за някакви ревюта на книгите му в интернет и ти допадне идеята, готов съм да отговарям на въпроси.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Футболен разбирач
Аватар
Регистриран на:
25 Дек 2008 19:14
Мнения: 4510
В момента играе: Football Manager 2007
Pro Evolution Soccer 2013
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 13 Юни 2012 20:52


Я кажи някои негови книги като си на кеф. За една поредица си спомням, ама каква беше "Принцът и нещо-си" или?!

___________________________________
WeAreGettingClose


Профил

Eroguro Lolies FTW!
Аватар
Регистриран на:
18 Апр 2004 19:14
Мнения: 16351
Местоположение: くそくらえ、やりまんめ!~
В момента играе: しんじまえ、でぶぶす!~
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 13 Юни 2012 22:24


http://en.wikipedia.org/wiki/AFI%27s_Best_10_Book_Villains

дано съм помогнал, момчета


едит : you're welcome sen :D

___________________________________
天皇陛下万歳。。!

Serious Sam написа:
Бих ебал японка с кеф... Но с къса подстрижка... Нито дибидюс, нито джунглясала...


Цитат:
iskam nqkoq bipolqrna s koqto da ne znam dali 6te se sybudq 6toto mi duha ili mi e otrqzala huq


Профил WWW

Аватар
Регистриран на:
13 Дек 2003 12:57
Мнения: 5219
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 13 Юни 2012 23:06


1 Fuck you, Хамо!
2 American Psycho

___________________________________
We're nothing like God. Not only do we have limited powers, but sometimes we're driven to become the devil himself. What's your answer this time?
Repeat carefully after me! This world is made... This world is made of... made of... LOVE AND PEACE!


Профил

Аватар
Регистриран на:
06 Яну 2012 22:48
Мнения: 81
В момента играе: league of lamers, the incredible machine, h3, MTG, шах... и тетрис.
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 14 Юни 2012 09:01


Johnny the Homicidal Maniac изглежда супер психарско и чаровно, определено ще го пробвам. ^^ Joe Abercrombie също ме заинтригува, само се чудя дали да подхвана направо трилогията, или първо някой от самостоятелните романи. Dexter не ме привлече като сериал, но ще ме дам втори шанс, и на екранната, и на книжната му версия. American psycho ми е любимо от край време :D А предложението на The Chameleon ми се стори някак скучновато, ако има втора част, ще се замисля.

Благодаря още веднъж, и списъкът от tvtropes ще преобърна, супер добрият сайт е, а винаги забравям в него да проверявам.


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 14 Юни 2012 16:10


То тук въпросът е спорен, защото и двата самостоятелни романа съдържат твърде големи спойлъри за трилогията.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
26 Яну 2010 17:14
Мнения: 357
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 15 Юни 2012 00:30


"Портретът на Дориан Грей" на Оскар Уайлд, "Сиянието" на Кинг? "Дракула"? :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Юни 2009 14:06
Мнения: 1261
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 15 Юни 2012 21:28


High_voltage написа:
На Абъркромби можеш да почнеш с Best Served Cold ("Отмъщението на Монца"). :)

След като мазно лъркнах темата си я поръчах тази от бард.Едно мерси да ти прасна..

___________________________________
:icq22:


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
05 Юни 2009 14:06
Мнения: 1261
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 15 Юни 2012 23:04


1во трябва да довърша Кървави книги на Баркър и ще драсна едно лс

___________________________________
:icq22:


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
06 Яну 2012 22:48
Мнения: 81
В момента играе: league of lamers, the incredible machine, h3, MTG, шах... и тетрис.
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 22 Юни 2012 11:02


^

Да бе, точно около това напоследък много шум ми вдигнаха на главата, даже си го изтеглих като e-book, ако ми допадне, ще го издирвам и книжно. Препрочитам си Лъвкрафт в момента, след това почвам Принца и Abercrombie.

Данте, ще ме прощаваш, ама кога ти свършва сесията, че да си напишеш у блога някое книжно ревю? :D Например това "Момиче на пружина" така си го описал, че определено ме зариби да го чета, а в момента нямам пари за случайни заглавия по книжарниците, та повече на препоръки разчитам.


Профил

Аватар
Регистриран на:
26 Юли 2010 19:17
Мнения: 28
Местоположение: Бургас
В момента играе: важна роля в собственият си живот.
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 26 Юни 2012 14:54


Ха, еми ставаме поне двама, защото и аз прочетох ревюто ти преди седмица и доста ми хареса. Продължавай в същия дух.

___________________________________
Just another fucking bullshit !


Профил

Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 28 Юли 2012 23:13


Интересна тема, ще следя с интерес :)

___________________________________
Трол на свободна практика


Профил

Аватар
Регистриран на:
05 Май 2009 14:43
Мнения: 31
Заглавие: Re: RQ: Злодей протагонист
Публикувано на: 04 Юли 2014 13:59


Матемагьосник, от описанието, което даваш, мисля че по-правилния термин, който търсиш е антигерой, което е различно от злодей. http://www.youtube.com/watch?v=MEjgDeSnBMs Общо взето, която и антиутопия да хванеш, главният герой ще е горе-долу лошко, който защитава системата (била тя държава, корпорация итн) и вярва, че прави добро, като в последствие поставя ценностната си система под въпрос. Гай Монтаг, Уинстън Смит, you name it! Може би един от най-култовите класически антигерои си остава Алекс Деларж от Портокал в часовников механизъм.


Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com