Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 21 Юли 2015 19:14


Най-важното в момента е да си търсиш нещо интересно за четене, защото ти се чете, а не защото ти се иска да е толкова яко, че да ти се дочете малко след като го започнеш. Тая нагласа винаги трябва да я имаш при такива книги, иначе няма смисъл.

Иначе:

1) Не е фентъзи в класическия смисъл, фентъзито в тоя случай е само добре съшит "скин" върху относително достоверно изграден историко-политически роман.

2) Написан е добре, за разлика от 99% от книгите в тоя жанр. Литературната му стойност може да не е чак на такива висоти, че да си заслужава споменаването, но в тоя жанр книгите са на ръба на четимото след определена възраст, докато при ASOIF не е така, просто защото е писана от можлив автор с мисълта за зрели хора, а не пубери и глупави възрастни хипита. Сюжетът е сложен, интересен, добре поднесен и мащабен, без това да пречи на задълбоченото развитие на главните герои.

3) Това е нещо субективно за мен, но неутралният авторов тон в разказването е важна част от начина, по който "изживявам" случващото се. В течение на поредицата поглеждаш през очите горе-долу на всяка страна от конфликта и навсякъде виждаш валидни причини за това, което се случва. През очите на Старките Ланистърите са хуйове, но поставен в позицията на Ланистър разбираш, че тяхната перспектива е не по-крива. И авторът не се бърка в изграждането на впечатления.

Изречение за финал - ако си свикнал на сериозна/образователна литература, ASOIF е един от най-смислените гилти плежъри, които можеш да си причиниш. Ако си свикнал само на фентъзи лайна, ASOIF е най-доброто нещо, което можеш да прочетеш, без да отидеш в сферата на книгите, които по принцип не четеш, щото си тъп.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
15 Авг 2014 22:43
Мнения: 438
Местоположение: Независимо Княжество Лозенец
В момента играе: ❚█══█❚
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 21 Юли 2015 23:37


Мочмета, благодаря за хубавите изчерпателни отговори.

Нещо интересно за четене си търся извънредно рядко вече и го правя основно по задължение. Също така, през последните пет години съм се наситил на образователна литература на различни езици, а фентъзито пък не ме е интересувало откакто бях на петнайсет приблизително. Обаче с втора точка ме спечели малко, та може да я взема първата скоро, като свърша „Стар(озарор)еца и морето“ :D

___________________________________
TAPAKO PROST...


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 02 Авг 2015 15:19


Дано. Фенщината настрана, разумните срокове тая книга да излезе накрая без да се навреди на франчайза диктуват това да стане скоро.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 07 Окт 2015 17:29


Копеле, Мартин ако всичко това го поставя в книгата си с умисъл... егати :shock:

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 20 Май 2019 23:46


Темята сякаш съм я създал преди три-четири години, а то били осем.


Маце Борко написа:
Момчета, какво става, има ли някакви изгледи да получим новата книга, ако не трая година, то поне през 2015-та?


Това съм го писал преди пет години по повод Ветровете на зимата. Сериалът свърши, Джон разбрахме със сигурност, че е Таргариен, както и още много други неща. Релевантността на книгите намаля драстично, като едновременно с това на много хора ще им се иска все пак да ги прочетат, защото финала, който видяхме в сериала, ще изглежда феноменално в медиума на Мартин.

За съжаление, Ветровете на зимата все още не е излязла. Последната книга най-вероятно няма да я видим никога.

Некво странно е, дееба.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Цар
Аватар
Регистриран на:
18 Ное 2001 08:24
Мнения: 8443
Местоположение: Амстердам, Нидерландия
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 22 Май 2019 09:23


Защо всъщност сте толкова убедени, че няма да видим последната книга? Никой не е казал, че непременно (ще) я пише със същата скорост, с която писа тази. Според мен нещата на които запецва са абсолютно на case by case принцип и е вероятно комплексните неща във Ветровете да са напълно различни от нещата, с които си има работа в последната.

Имайте предвид все пак, че човека откакто изкара Танца е написал енциклопедията за Света на огън и лед, хрониките на Таргариените в Огън и кръв, написал е 7 книги от поредицата Wild Cards и е редактирал още 15 книги от същата; участвал е по много повече начини, отколкото изглежда на пръв поглед в създаването на GoT, работи върху вече потвърдените минимум 2 prequel сериала за Вестерос (един върху The Long Night, който беше потвърден първоначално, и друг върху Fire & Blood (впрочем второто въпреки че беше моя абсолютно свободна спекулация се оказа потвърдено от HBO и него), явно работи и с From Software по забъркания сюжет на следващата им игра - въобще, човека прави милиони и работи със своето си темпо върху завършването на своя магнум опус. Пределно ясно е, че му се е искало да го е приключил отдавна, но също така пределно ясно е че човека иска кинти, и много други хора искат и те да блажат покрай него, та вероятно изборът е труден. :D :arrow:

___________________________________
QVOD·EST·SVPERIVS
EST
·SICVT
QVOD
·EST·INFERIVS


Профил WWW

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 23 Май 2019 00:48


Не мисля, че Мартин иска кинти. Той кинти има от порядъка на десетки милиони, а не е от хората, които имат в какво толкова да ги вложат.

По-скоро става въпрос за творческо прегряване по отношение на основния сюжет. По всичко личи, че самото писане на поредицата не му носи никакво удоволствие, а просто няма как да се справиш с такъв труд без много вдъхновение и мотивация. Разните там енциклопедии нямат нищо общо като усилия за написването им. Това, че сериалът го задмина и му изложи финала пред света със сигурност не е от нещата, които ще му върнат мотивацията.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
06 Фев 2009 21:49
Мнения: 2673
Местоположение: Стара Загора
В момента играе: CSS, SW: Empire at War, Legacy of Kain
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 23 Май 2019 02:13


Валентин написа:
Защо всъщност сте толкова убедени, че няма да видим последната книга?
Защото знаем, че Мартин ще умре, преди да я завърши :(
Знам, че звучи гадно, но вероятността това да се случи се увеличава с всяка изминала година и няма индикации, че той ще си промени скоростта на писане или поне вниманието, което да отдава на останалите две книги.

___________________________________
TheChosen1 написа:
даджайците


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
13 Юни 2008 18:10
Мнения: 1868
В момента играе: RL - worst game ever.
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 27 Май 2019 10:41


the_presator написа:
Валентин написа:
Защо всъщност сте толкова убедени, че няма да видим последната книга?
Защото знаем, че Мартин ще умре, преди да я завърши :(
Знам, че звучи гадно, но вероятността това да се случи се увеличава с всяка изминала година и няма индикации, че той ще си промени скоростта на писане или поне вниманието, което да отдава на останалите две книги.


Преживяхме смъртта на Джордан, ще преживеем и смъртта на Мартин.
Ще вземат Сандерсън да направи аниме финал за поредицата и всичко ще е окей.

Междувременно, племето на Толкин продължава да публикува добри преработки на неиздадените му записки. Децата на Хурин ми е любимата книга в поредицата сега, харесва ми повече дори от Властелина.

___________________________________
What's a real girl? Is it something fap-able?
indeedhewasshady.


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 17 Юни 2019 11:00


indigo написа:
Преживяхме смъртта на Джордан, ще преживеем и смъртта на Мартин.
Ще вземат Сандерсън да направи аниме финал за поредицата и всичко ще е окей.


Пресвета дево от Гуадалупе, АРЕ НЕ :!: :lol:

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 17 Фев 2020 23:11


Императора написа:
Върти се някакъв слух, този път "по-правдоподобен отвсякога" че обявяването на книга Шеста е непосредствено.

От този пост са минали два месеца и половина :(

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8401
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 10 Юни 2020 09:01


Като се сетя за дългото чакане, хвърлям око на каналите на тоз Quinn - известен, поне за мене, с Ideas of Ice and Fire в тубата. Още от години прави супер зарибяващи разбивки и спекулации ( базирани на книгите ). Може би сме го обсъждали в другата тема за сериала, не знам. Както и да е, сега имат поредица с прогнози за Winds of Winter и се хайпвам, щото - дори да нямат нищо общо - се заформя като един доста сериозен фенфикшън он дъ сайд, сто пъти по-як от всички паралелни разклонения, в които можеше да поеме сериала последните сезони.

https://www.youtube.com/channel/UC1rFmaGLYr0Ve_Y_soxZNWQ

И специално тази поредица - https://www.youtube.com/watch?v=pFg70wzFbXQ&list=PLRXGGVBzHLUeBBBMnxnn9O0-tKoaBK8Lj

Пък и хвълрят светлина върху толкова обскюър детайли, дето нема шанс да съм ги хванал при четенето, че си е ебало майката. Изобщо, яка работа.

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8401
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 11 Юни 2020 06:23


Съгласен съм.
Голямото чакане няма как да не породи тонове такъв материал. Просто ми е леко носталгично, по времената когато четях книгите, и отделно ми е наистина ИНТЕРЕСНО щото понякога предположенията са - колкото и абсурдни и крайни - толкова и интересни, подклаждащи желанието да разбереш дали все пак не е нещо такова.

Но това, което ми е наистина интересно, е именно вече случилите се неща и как те се анализират и се теглят паралели с истинската история или други фентъзи епоси. Неща, които Мартин е знаел, умишлено замислил по такъв начин, и вплел доста майсторски. За някои, може да си е кражба, де.
Например - цялата история с Крал Артур и неговия House Dayne и меча Dawn.
Шотландските кървави години с целия касаплък, backstabbing и родове които се мразят.
Вдъхновенията зад архетипите на героите му и т.н.
Келтски митове в идеята за children of the forest.

А останалите фен теории - че Рууз Болтън е Дракула, примерно, нали - това е друго :lol:
Въпреки че ето - нали ти го беше постнал, как някъв преди 15 години беше описал hold the door момента. :o

Много засилен елемент е падането на комета, почитането на слузести черни каменни блокове, изгубена цивилизация - все Лъвкрафтски неща. Повечето са просто infodump в книгата A world of ice and fire ( нямам я, не помня така ли се казваше ). Но все пак са СУПЕР яко вписани. Сещам се за нещо, което естествено никога не бих хванал, а именно - в книга 1 Денерис сънува среброкоси лордове с мечове от блед пламък, бла-бла, очите им - amethyst, jade, opal, onyx и т.н.
В мега Лъвкрафтския момент с историята за The Bloodstone Emperor имаме линия от владетели с различни очи, които го предшестват, и са респективно The Jade Emperor, The Amethyst Emperor, The Opal Emperor ... От там пък може да се каже, че първите Таргериъни тръгват от тази империя.
Разбира се, едва ли в началото на 90те Мартин си е мислел как ще го прасне тва в енциклопедия за супер успешната си, филмирана епик поредица, но и неведнъж е казвал, че е градинар-писател :D

Признавам си, да чета супер убедителните описания как Юрон събира всякакви жреци, магесници, хора с еди каква си кръв, пътува към Oldtown ( където има други ''важни, магически неща'' ) и се готви да призове Кракен и да удави моретата в кръв в стремежа си да стане БОГ, ми е един милион пъти по-яко и надъхващо от finger-in-the-bum пародията, която ни пробутаха в сериала.

Опасявам се само, че книга 6 се бави именно поради факта, че главната концепция за края на нещата сме я видяли вече, в блудкавата си, претупана форма в сезон 8. И Мартин в момента пренаписва половината си сюжетни нишки, които е планувал за следващите си 2 книги, защото не иска да бъде най-мразения чичко в интернет.

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8401
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 11 Юни 2020 08:15


Пренаписва - демек, измисля нов край, щото - ако това в сезон 8 е било главната му идея, дори и сакато интерпретирана, видя че не се приема добре от хората :D

Все пак мисля, че няма как ТОВА от сериала да е неговия край - твърде много сюжетни нишки ще са хвърлени в сифоня така.
Евентуално ролята на подивялата Денерис може да е Джон Конингтън, който откача лека полека, има greyscale и имаше момент, в който камбанен звън го караше да откачи още повече.

А черните камъни - има ги навсякъде в Есос. На някъв жабешки остров - toad-like статуя, която някви откачени туземци почитат ( Дагон ); Ашай цялата му архитектура е от такива камъни. Някъв изгубен, прокълнат град Yeen в Sothoryos е същото. Всичко съвпада с падението на Bloodstone Emperor-a, който е почитал паднал черен камък от небето ( комета ). Вероятно някакъв феномен тип color out of space на Лъвкрафт. :D

Във Вестерос се загатва за такава архитектура на Железните острови ( май трона им имаше нещо такова - там още Дагон/Ктулу препратки има, естествено ); както и ми се върти нещо в главата за Moat Cailin.

А описанието на род Мандърли винаги ми е било яко shadow over innsmouth - някви потни, дебелички, бледи хора, супер глууми обстановка, sigil-а им е анадолска русалка ( демек, от кръста надоле - мъж :lol: ), и т.н.

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8401
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 11 Юни 2020 10:50


Описанието им ултра fish-folk, а самият White Harbor ми напомня на Инсмут. И това, че сервира 3-ма фрейчовци в пай е още по-синистър. Не знам бе, просто ми е откровено Дагон-ско.

Няма значение от коя митология са русалките изобщо :lol: Не казвам, че той ги е ''измислил''. Става въпрос за атмосферата, която създава, играейки с тези елементи.


И ако още не си убеден за Лъвкрафтското в Песента, сети се че има местности в Есос със следните имена :
Ленг
Каркоса
Кадат

И от устата му директно :
https://www.youtube.com/watch?v=KvgXM1ioiAg
https://www.youtube.com/watch?v=ky8C5Sga_EM

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8401
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 12 Юни 2020 16:38


https://www.express.co.uk/entertainment/books/1294717/Winds-of-Winter-release-date-promise-George-RR-Martin-ASOIAF-book

Spoiler for :
However, in a blog post, Martin replied to this, saying: “If I don’t have THE WINDS OF WINTER in hand when I arrive in New Zealand for Worldcon 2020, you have here my formal written permission to imprison me in a small cabin on White Island, overlooking that lake of sulfuric acid, until I’m done.


:roll:

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 17 Юни 2020 18:12


shub niggurat написа:
https://www.express.co.uk/entertainment/books/1294717/Winds-of-Winter-release-date-promise-George-RR-Martin-ASOIAF-book

Spoiler for :
However, in a blog post, Martin replied to this, saying: “If I don’t have THE WINDS OF WINTER in hand when I arrive in New Zealand for Worldcon 2020, you have here my formal written permission to imprison me in a small cabin on White Island, overlooking that lake of sulfuric acid, until I’m done.


:roll:

100% :lol:

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Цар
Аватар
Регистриран на:
18 Ное 2001 08:24
Мнения: 8443
Местоположение: Амстердам, Нидерландия
Заглавие: Re: A Song of Ice and Fire // Песен за Огън и Лед
Публикувано на: 12 Юли 2020 10:30


И аз тези дни си мислех точно за това колко вече тотално ми е безразлично кога и дали изобщо ще излизат тия книги... смисъл, голямото умуване, големия магнум опус за който на всички вече им е през хуя и от 10 години са на други вълни...

___________________________________
QVOD·EST·SVPERIVS
EST
·SICVT
QVOD
·EST·INFERIVS


Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com