Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8403
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 25 Авг 2021 20:22


Мисля, че е ясно за кво става въпрос.

Снощи гледах, закъснял, The Void. Останах очарован, жената се разсърди, погнусена. Win :D

В тоя ред на мисли, дайте тука да си говорим и препоръчваме такива неща. Заредил съм Color Out of Space, в най-скоро време и него ще гледам.

Преди това, най-близкото до жанра, беше Mandy.

От старите съм гледал Videodrome, In the Mouth of Madness и май тва е. Ако Хамо се сети нещо подобно да сме гледали в щаба едно време, да свирка :o

Струват ли си разните The Beyond/From Beyond; Re-animator; Dagon ( някъв от 2001-ва ) и тн ?

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6943
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 25 Авг 2021 22:35


In the Mouth of Madness не знам дали е лъвкрафтски, но знам че е част от поредица, от макар и несвързани помежду си филми:
- The Thing
- Prince of Darkness
- In the Mouth of Madness

С изключение на "Color out of Space" (който ми хареса доста на първо гледане) други лъвкрафтски не съм гледал, но знам, че има и някаква нискобюджетна екранизация по Cthulhu от 2007-ма,

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8403
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 25 Авг 2021 22:41


Ми, не е по конкретен разказ, както и The Void, но усещането е такова. Fear of the unknown, alternate dimensions, знания водещи до зло и т.н.

The Thing също не е конкретно по нещо, но пък е най-близкото до Mountains of Madness.

Сега се сетих и за друг култец - Event Horizon. Даже SPHERE някои го водят такъв.
И Annihilation, от преди няколко години. Има един момент дето не е кой знае колко СТРЯСКАЩ, но ме посра тотално. И сега като се сещам за това ми става леко дискомофортно :o

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
20 Авг 2009 21:20
Мнения: 768
В момента играе: нищо, мързи ме
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 25 Авг 2021 23:01


Re-Animator и From Beyond са класика в нискобюджетния 80-арски хорър. Re-Animator конкретно го гледам всяка година октомври/ноември, но трябва да си с нагласата, че е комедия first and foremost :D

Dagon е от същия режисьор и си струва гледането; даже бих казал, че е underrated.

Бих препоръчал The Lighthouse (2019). Не е директна адаптация на лъвкрафтска история, а и самият филм е доста нестандартен (тип не очаквай праволинеен сюжет :lol: ), но като атмосфера в аудио и визуално отношение е 10/10 шедьовър.

Тбх, въпреки че нещата на Лъвкрафт са адски influential, няма мн-мн неща в киното с тая cosmic/existential horror естетика, за които да се захапе човек (откъм игри/манга, седят нещата малко по-различно). Преди време имаше слухове за високобеджетна екранизация на At the Mountains of Madness под режисурата на Гилермо дел Торо, ама май е мъртъв проект (проблеми с авторски права или някакви подобни затруднения)

edit: Jacob's Ladder e по-старичък филм, доста очевидно инспириран от Лъвкрафт, който също препоръчвам

edit2: Possession (1981) също.

едит3: The Mist (2007), въпреки че адаптира история на Кинг, доста добре пасва в жанра. Ако си го гледал, бих препоръчал повторно гледане на чернобялата версия :D

___________________________________
:O


Профил

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8403
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 26 Авг 2021 09:17


Гледал съм го. Не черно-бялата версия, де :lol:

Сега се сещам, че бях слушал за The Lighthouse, но ми беше изскочил от съзнанието. А дълго време ми беше в mental watchlist-a :o Ще го видя и него.

Сетих се още за The Endless - коментират го като много Лъвкрафтски, но не съм го гледал. И някъв The Ritual.

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
20 Авг 2009 21:20
Мнения: 768
В момента играе: нищо, мързи ме
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 26 Авг 2021 17:30


The Endless го гледах преди 2-3 години и ми хареса доста. Почва като типичен филм за култове, но много бързо нещата обръщат в доста high concept посока. Мерси че ме подсети, бях го забравил напълно, а и рядко си ровичкам в imdb листа с гледани хоръри :lol:

The Ritual ми е един от go-to хорърите, които препоръчвам на приятели, щото нито е прекалено типичен popcorn jumpscare fest от сорта на Conjuring/It, нито е някъв езотеричен mindfuck - просто solid хорър с добра атмосфера. Като човек, който ходи по планина доста, тоя филм много здраво ми събужда вътрешния страх от изгубване в гората. Не бих казал, че е особено лъвкрафтски като концепция, но става дума за скандинавки фолклор/митология; ако са ти страст, ще се изкефиш доста предполагам :)

___________________________________
:O


Профил

Цар
Аватар
Регистриран на:
18 Ное 2001 08:24
Мнения: 8443
Местоположение: Амстердам, Нидерландия
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 04 Сеп 2021 09:52


The Lighthouse определено ме развълнува, тегля го за тая вечер :!: :o

___________________________________
QVOD·EST·SVPERIVS
EST
·SICVT
QVOD
·EST·INFERIVS


Профил WWW

Аватар
Регистриран на:
14 Юли 2008 14:51
Мнения: 728
Местоположение: Hyperion
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 04 Сеп 2021 11:51


VALEN7INVS написа:
The Lighthouse определено ме развълнува, тегля го за тая вечер :!: :o


Аз го гледах преди месец някъде, а му се канех от мн отдавна.

Брутална актьорска игра и атмосфера, истинско кино.

___________________________________
HolyCrusader написа:
Острова е корк ясно, но това го прави по-скоро космически кораб.


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 04 Сеп 2021 22:34


The Lighthouse е мега. Бях супер впечатлен като го гледах. Тва момче дето ги прави тия филми, е много талантливо. Гледайте и The VVitch от него за също доста голяма психария, а и за професионалния дебют на Anya Taylor-Joy. Малко е офтопик сори, ама също много добър филм

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 09 Сеп 2021 18:26


God Tier: The Lighthouse

Top Tier: The VVitch/ The Endless

Excellent Tier: The Ritual

Това са буквално най-добрите атмосферични хоръри, които съм гледал някога.

Бих добавил It Follows и Hereditary, въпреки че на са cosmic, просто за да е пълен страхотният списък.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8403
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 18 Сеп 2021 21:23


Най-накрая и аз гледах The Lighthouse. На фона на всичко дет я помня, я не - това определено е филм, който ще помня дълго време. :o
Казвам го с най-топли чувства :D

Патисън отдавна играе все в яки филми. А Уилям Дефо винаги е топ избора за такава атмосфера.

По-рано миналата седмица гледах и The Color Out of Space. Добър е, но очаквах малко по-така.

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 20 Сеп 2021 08:55


На моменти The Lighthouse много ми напомняше като атмосфера на The Southern Reach трилогията на Джеф Вандърмиър. Първата книга - Annihilation - я филмираха от Netflix (май) с Натали Портман в главната роля. Въпреки че филмът беше доста по-добър от това, което очаквах, пак не беше достатъчно верен на първоизточника и пропусна доста неща, които реално правеха книгата яка.

Та много силно препоръчвам на всеки, който се кефи на cosmic horror да пробва книжлетата. Има ги и като аудиокниги (аз ги слушах, беше много яко), има ги и преведени на български, има ги дори в читанка.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Шефа на Кенефа
Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2003 14:14
Мнения: 7889
Местоположение: Троянски манастир
В момента играе: на троянска чушка
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 20 Сеп 2021 14:13


Маце Борко написа:
Въпреки че филмът беше доста по-добър от това, което очаквах, пак не беше достатъчно верен на първоизточника и пропусна доста неща, които реално правеха книгата яка.


Моля ти се, тва е филма от който очаквах да е няква феминаци дрисня кат видях женския каст и не го гледах докато не се запознах с титаничния гений на Алекс Гарланд (Ex Machina сигурно сте видяли, ама по-велик mini series от Devs аз не познавам, не преувеличавам). Филма е адаптация, не екранизация, и спечели възхищението ми резко, особено със заигравките с темата
която доколкото знам не е засегната в книгата, където има и значителни разлики в краищата. От тая гледна точка, недей търси първоизточника, представи си че е спиноф. :D
Бях забравил че трябва да се дозапозная с VanderMeer обаче, благодаря ти :!:

Колкото до Егърс, сори пичове, Фареца е най-претенциозната артхаус чекия която съм си губил времето да гледам. Готина атмосфера и, *HARK*, брилянтен монолог на Дефо, ама нищо повече, колкото и да харесвам Патисън (Good Time е задължителен, особено ако се кефите на мазохистичното напрежение из филмите на Сафди). The VVitch обаче е pure genious и чак ме дразни че остава на заден план пред тая хипстърия. Изключително взискателен съм на тема хоръри, никакви джъмп скеърс и предвидими гор тъпотии не ме впечатляват, а тоя филм е най-добрия хорър който помня да съм гледал, дееба тоя black Phillip. :D

Сори, знам че е тема за космик хорър и съм леко офтопик, ма сте подхванали доста добри филми да обсъждате, евала мочмета :!:

___________________________________
a.k.a. ЧУПЕН ЧАЙНИК


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8403
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 21 Сеп 2021 09:28


Точно Good Time ми беше в съзнанието кат пишех, че Патисън играе в яки филми :D

Значи сега ще гледам тоя VVitch. Щом толкоз :D

И аз ненавиждам jump scares и хоръри тип grudge и не помня вече кви беха. Гор-а го гледам не за хоръра, а ако искам да се сберем с приятели и да се хилим на тъпотии докат ядем пица. Нещо, което много ми липсва последните години :roll:

Annihiliation съм го гледал, но някак ... половината филм ме изкефи, половината не. Имаше топ моменти, кат например ,

Spoiler for :
зомби мечка, която project-ва предсмъртния ужас на жертвата си :lol:


но КРАЯТ на филма не беше за кино, според мен. Или не беше добре интерпретирано.

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW

Шефа на Кенефа
Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2003 14:14
Мнения: 7889
Местоположение: Троянски манастир
В момента играе: на троянска чушка
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 21 Сеп 2021 15:39


Тъй и тъй цялата страница сме я напълнили с филми на А24, черпя ви пресен трейлър на новата им продукция с братчето Коен :!:


___________________________________
a.k.a. ЧУПЕН ЧАЙНИК


Профил ICQ

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6943
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 23 Окт 2021 20:11


Свалих си The Lighthouse и The Void, ще ги гледам тези дни.

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
28 Юли 2001 17:23
Мнения: 4390
Местоположение: Sofia
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 24 Окт 2021 01:26


На мен в The Lighthouse освен сценографията и автентичността на костюмите нищо друго не ми хареса.

___________________________________
Stop the bats! Stop the bats!
Make them go and not come back!


Профил

Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2006 13:02
Мнения: 8403
Местоположение: Yuggoth
Заглавие: Re: Cosmic / Lovecraftian Horror
Публикувано на: 28 Юни 2023 05:50


бъмп

Oня ден гледах The Empty Man. Някой? Мнения?

___________________________________
джумерки


Профил Skype WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com