Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6950
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 06 Авг 2022 18:23


Според мен борбата за ексклузивност при стрийминг платформите ги подкопава бавно, но сигурно, в полза на добрият стар Торент. :lol:

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
25 Ное 2003 14:16
Мнения: 1985
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 07 Авг 2022 01:19


denik написа:
:lol: :lol: :lol:

Това можеше да е валидно твърдение преди година-две, вече - не толкова...


Скрийншотни поста сложи си го на видно място и чакам след 5-10 години да ми кажеш, че съм бил прав.

Мисля, че е пределно ясно, нямам предвид, че "Киното" ще изчезне безвъзвратно така сякаш не го е имало никога... Както все още не са изчезнали и вестниците в хартиен формат примерно.

Това което имам предвид е че 70%+ от филмовото съдържание ще се прави от и за стрийминг и, че 70%+ от филмовите приходи ще идват от стрийминг.
Дори в момента числата са 3x в полза на дигиталното домашно кино:
Home Theater - ~ 70$ bln
Global Box office - ~ 21$ bln
Но хайде нека да изчакаме да отмине прословутото възстановяване на пазара, за да се убедиш, че тенденцията ще е същата и след макс 5-10 години.

Ако средностатистически човек е ходил 10-тина пъти на кино в годината, то ще започне да ходи по 1-2 пъти и то само за филми от ранга на Аватар.
Наистина ли вярваш, че ще се върне времето в което ще чакаме година за Blue-Ray или стрийминг рилийз след кино премиера?

Ковид ерата просто форсира допълнително процеса, а историята има десетки примери с които показва, че хората могат да направят компромиси в замянана удобство.
Да не говорим, че расте цяло едно поколение закърмено с Youtube и Tik-Tok чието внимание трудно се задържа и буквално с едно преместване на палеца вече искат да гледат нещо друго.

В киното трябва да се съобразяваш с:
1. Час на прожекция. Гледаш когато киното реши, че може да гледаш.
2. Свободни места за въпросната прожекция.
3. Хубави удобни места ( първите редове знаем че не са за предпочитане и т.н.)
След втория час не знам за вас, но аз винаги се схващам на тия скапани седалки.
4. Съобразяваш с още стотина човека които вероятно ще ти мляскат пуканки на главата и ще подмятат на висок глас, в най-неподходящия момент, разваляйки ти удоволствието от филма.
5. Кенеф тайм...Последно няма да забравя как на филма Батман броих около 15 пъти отваряне на вратата от тинейджърчета чието непрестанно наливане с кока кола, логично водеше до постоянно пикаене...

В крайна сметка осъзнах как парите за кино реално бих ги дал, но да си гледам филма с 4-5-ма близки на дивана в хола,
и то тогава когато аз реша, без да се съобразявам с нищо и никой...
Технологийте напредват постоянно в ерата на високоскоростният интернет сме, на прага на 8k съдържанието, сравнително евтини 55 - 65 инчови телевизори, и мощни многоканални аудиосистеми...


Малко кина в България не могат да докарат близка картина до безкрайният контраст, и бруталният HDR от на средностатистически OLED телевизор към днешна дата... Не ви стигат 65 инча? ОК добавете в картинката и домашните лазерни проектори чиято цена пада постоянно. В звуково отношение също не е толкова огромна разликата вече, и в една малка стая баса, ефектите, съраунда, карат стените да потреперват почти като в голямо кино.

Serious Sam написа:
Според мен борбата за ексклузивност при стрийминг платформите ги подкопава бавно, но сигурно, в полза на добрият стар Торент. :lol:


И да и не... До няква степен това потстрекава пиратството, но дори в БГ, въпреки че няма особен контрол, всеки трети вече има поне една стрийминг услуга вкъщи... HBO MAX, Disney+, Netflix, Apple TV etc. въпреки, че съдържанието е на два клика в торент тракерите.

В момента борбата е голяма, стриийминг платформите се роят с всеки изминал ден като всеки иска да вземе част от пая. Това което очаквам обаче е, че пазара ще се пренасити и ще започне да се консолидира, в крайна сметка ще останат може би макс 4-5 платформи ... Това дори започна да се случва вече, онзи ден примерно HBO MAX се обедини с Discovery+...

___________________________________

--Gort!Klaatu barada nikto!--


Профил ICQ

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 07 Авг 2022 11:49


Какво е съдържанието на стрийминг платформите в момента? Сериали, риалитита и B-movie-та (с няколко изключения за филмите). Моята теза е, че ще заменят телевизията като източник на забавление, а не киното - голямо количество съдържание с не дотам толкова високо качество. На всеки качествен сериал се падат по 10 боклука - горе-долу същата работа и с телевизиите до преди няколко години.

Според мен, всичко идва от бизнес модела им, който все още не могат да уточнят и изчистят, така че да са печеливши в дългосрочен план (ма най-вероятно ще вкарат реклами... всички). За да поддържат интереса и да си стигат таргетите за бройка абонати, трябва да бълват постоянно съдържание. Един сезон на сериал или реалити дава 10-20 часа забавление в платформата, докато един А-филм е максимум 2-3 часа за същия бюджет.

Бих си пуснал абонамент за някой як сериал (както и го правя от време на време), но за един или дори два филма - не.

Както споменах, голяма част от филмите в платформите в момента не са големи визуални спектакли (освен ако не броим каталозите от стари продукции), а сериалите с такива бюджети се броят на пръсти. По време на локдауните и аз бях на мнение, че бизнесът на кината ще се свие и че след ковид ще са вял спомен и че само най-големите фенове ще ги посещават. Но няколко фактора от последната около година ми промениха рязко очакванията:
1. 45-дневните "theatrical" прозорци, които почти всички започнаха да използват в ущърб на платформите. (идентично с VHS, CD, DVD, BR от едно време, с разликата, че сега няма нужда от месеци техническо време за производство на физическите носители и дистрибуция). Тоест, студията приоритизират киното.
2. Straight-to-streaming, или така наречените до преди няколко години straight-to-DVD или TV-Movies. Когато филмът е тъп и няма финансова причина да го излъчваш на кино, го пускаш директно там (Дисни направиха така с няколко филма последно)
3. С тенденцията всяко студио или legacy TV канал да си пускат собствена платформа със своето си съдържание, потребителите ще бъдат ограничени финансово (съответно и откъм избор) и не виждам как биха могли да си позволяват повече от 2-3 абонамента месечно. Очаквам в даден момент да се появи услуга, която да прави общ абонамент за всички платформи наведнъж и да струва 100 долара месечно примерно. Общо-взето, като това да се абонираш за кабелна телевизия.

Паралелите между стрийминг бизнеса и ТВ бизнеса от едно време стават твърде много.

Единственото нещо, за което бих могъл да се съглася с теб е, че стриймингът уби почти окончателно една част от кино индустрията - инди и оскаровите нискобюджетни филми. В кината ще останат филми със средни до големи бюджети, докато качествените евтини филми ще се гледат повече в платформите (но и тук е 50/50 малко - например филмите на А24 продължават да къртят бокс офиса).

Гледайки как започна 2022 (със Спайдър-мен от края на предходната), бокс-офисът си е напълно жив и здрав и очаквам до 1-2 години да се възстанови на нивата от 2018-2019.
В България винаги сме били малко по-специфични, защото тукашният бокс-офис винаги е страдал от торентите и не е нещо ново. Дали ще гледаш на дивана филм от замунда или от HBO Max, е все тая за бокс-офиса, щото той си е свикнал.

Реално, по някои точки дори имаме идентични доводи, но вадим различни заключения. Иначе, системи за домашно кино има от десетилетия - винаги с най-високотехнологичните екрани и саунд системи и са си съществували паралелно с кино индустрията. Стрийминг услугите дават удобство, но киното си остава преживяване за цялото семейство или за излизане с приятели и в него много силно присъства социалният фактор. Тази тема ми е супер интересна като цяло и аз си я следя живо, така че ще се радвам да видим на края кой ще излезе прав :D

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
25 Ное 2003 14:16
Мнения: 1985
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 09 Авг 2022 21:17



___________________________________

--Gort!Klaatu barada nikto!--


Профил ICQ

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 12 Авг 2022 15:31


-Stormrаge- написа:

Уникален филм. Рон Хауърд във вихъра си. Играта на Фарел и Мортенсен е супер, както и на поддържащите актьори. Като цяло, един от моите филми на годината и със сигурност го виждам с някоя-друга Оскар номинация.

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
25 Ное 2003 14:16
Мнения: 1985
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 15 Авг 2022 10:06




Добър беше. Брутален финален преход, а въпросният запис е направен буквално няколко дни преди да почине... Много силна роля на Бътлър като цяло.
7.5/10

___________________________________

--Gort!Klaatu barada nikto!--


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
25 Ное 2003 14:16
Мнения: 1985
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 16 Авг 2022 19:56



___________________________________

--Gort!Klaatu barada nikto!--


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
08 Фев 2008 21:42
Мнения: 8546
В момента играе: Російський військовий корабель? Іди нахуй!
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 17 Авг 2022 10:48


Вкъщи най-яко се гледа с компания. На кино е най-яко, когато ходиш сам. Change my mind.

___________________________________
"Моридина, който по принцип е човек интелигентен с богата обща култура,
но в същността си е комплексиран простак..."

- Алминатора


"напарфюмиран печен ебач"
- кримсънчето


Профил

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10916
Местоположение: София
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 17 Авг 2022 16:26


Да ходиш сам на кино? :shock:

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Супер Марио или Смърт
Аватар
Регистриран на:
01 Фев 2002 23:43
Мнения: 4865
Местоположение: Demented Mind
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 18 Авг 2022 07:54


Сам, в делничен ден от 13ч. Най-доброто време за кино.

___________________________________
<3Bandaids don't fix bullet holes<3
Taytay.


Профил

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10916
Местоположение: София
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 18 Авг 2022 09:59


Никога не ми се е случвало. Винаги като съм виждал сам човек в кино, съм си мислел "баси тъпото, никой не се е навил да отиде с човека на кино и се е наложило да отиде сам" :shock:.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Шефа на Кенефа
Аватар
Регистриран на:
30 Ное 2003 14:14
Мнения: 7891
Местоположение: Троянски манастир
В момента играе: на троянска чушка
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 18 Авг 2022 10:44


На млади години понякога ходех сам на кино, почти винаги като се окажа с два часа излишни между разни виждания с хора по центъра, та няма смисъл да се влача до вкъщи и обратно. Беше си доста яко! А и винаги съм се чудел на "социалния" елемент в ходенето на кино, щото седим в една тъмна зала с приятели, буквално все едно не сме в компания, и се виждаме в 15-те минути преди и след филма? Малко нема смисъл. Затва ходя с жена си ся, че и без тва по цял ден се гледаме, та да има един филм почивка. :oops:

Но и аз не съм голям показател, щото много мразя да ходя на кино по принцип, в студентските години често ходихме щото някой организираше, ама сега не можеш да ме накараш освен за изключителни филми. Имам жестока непоносимост към прекарването на един филм време в зала пълна с проста сган, та който му е кеф да слуша чужди телефонни разговори, шумно дъвчене, простащина и подритване на седалките, в градския изживяването е подобно и струва само 1.60, не 16.0. Трябва да пробвам в делничен ден от 13ч наистина, че дори и вечер като ходим гледам да е на филм който го свалят скоро от екран и е по-празно, че в пълна зала и един селянин е достатъчен да ти развали преживяването. :lol:

___________________________________
a.k.a. ЧУПЕН ЧАЙНИК


Профил ICQ

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10916
Местоположение: София
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 19 Авг 2022 00:44


Едно време с компанията ходехме поне 2 пъти седмично на кино. После стана веднъж седмично. После веднъж месечно. След това и по-рядко. Не защото загубихме интерес/любов към ходенето на кино, а защото вдигнаха цените брутално, без да подобрят и с прашинка услугата. През годините чувах как куп хора си вкарват безалкохолни отвън, за да компенсират поне малко цените на билетите :shock: Ние от чиста проба тъпа чест не го правим.

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6950
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 19 Авг 2022 11:10


Гледах Bullet Train. Разведряващо филмче. Гледахме го на извън-молско кино и разликата в цените на билета е осезаема, а залата беше фулмакс.

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
25 Ное 2003 14:16
Мнения: 1985
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 19 Авг 2022 21:37


denik написа:
...

Image

___________________________________

--Gort!Klaatu barada nikto!--


Профил ICQ

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 19 Авг 2022 21:47


https://www.boxofficemojo.com/year/

Image

2022 ще завърши с по-ниски показатели от 2019, но положителният тренд е налице (предвид че сме едва август, а есенните месеци и зимата по принцип са силни - очаквам годината да завърши доста силно). Няма информация за международния или европейския боксофис, но представителната извадка от САЩ мисля че е достатъчна.

Чрез тази статистика може да елиминираш всички възможни условности около банкрута на Cineworld (например лош covid и post-covid мениджмънт/edit: както прочетох, агресивна стратегия на придобиване и увеличаване на монопол, която се проваля по време на ковид и за която са теглили сериозни заеми).
Btw, Cineworld са собственици и на Cinema City, така че да видим какво ще се случи с тях :)

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10916
Местоположение: София
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 19 Авг 2022 23:00


Serious Sam написа:
Гледах Bullet Train. Разведряващо филмче. Гледахме го на извън-молско кино и разликата в цените на билета е осезаема, а залата беше фулмакс.

Кое извън-молско кино?

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6950
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 20 Авг 2022 12:27


Пловдив, Lucky, дом на киното.

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
21 Мар 2002 19:51
Мнения: 10916
Местоположение: София
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 20 Авг 2022 23:11


Ааа, уф, трябва да видя из софето кое подобно е останало живо.
бтв на мен много ми липсват аренките... особено арена запад. Ех, спомени.
Иначе ми е супер странно като влизам в лидъла на алабин... едно време европа палас, а сега лидъл... :o

___________________________________
Гипчо ( ◕ Y ◕ )


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6950
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Movies 2021/2022
Публикувано на: 21 Авг 2022 10:10


А като вървиш по улиците спомняш ли си къде е имало компютърен клуб? :D

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com