Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Турски бор
Публикувано на: 13 Юли 2022 23:22


Pinus brutia , по-известен като турски бор , е вид бор , роден в района на източното Средиземноморие. По-голямата част от ареала му е в Турция.

Турският бор е известен и с няколко други общи имена: калабрийски бор (от натурализирана популация на бор в Калабрия в Южна Италия, откъдето борът е ботанически описан за първи път), източносредиземноморски бор и бор Brutia .

Pinus brutia е средно голямо дърво, достигащо 20–35 метра височина с диаметър на ствола до 1 m , по изключение 2 м. Кората е оранжево-червена, дебела и дълбоко напукана в основата на ствола и тънка и люспеста в горната част на короната. Листата (иглите) са по двойки, тънки, предимно 10–16 сантиметра дълъг, яркозелен до леко жълтеникавозелен.

Шишарките са здрави , тежки и твърди, дължина и 4–5 см широки в основата, когато са затворени, зелени в началото, зреещи лъскаво червено-кафяви, когато са на 24 месеца. Те се отварят бавно през следващите година или две, за да освободят семената, отваряйки се до 5–8 см широк. Семената са 7–8 милиметра дълги, с 15–20 mm крило и се разпръскват предимно от вятъра .

Разновидности
Турският бор е тясно свързан с алепския бор , бора от Канарските острови и морския бор , които споделят много характеристики с него. Някои автори го третират като подвид на алепския бор, но обикновено се разглежда като отделен вид. Това е умерено променлив вид и са посочени следните подвидове и разновидности:

Pinus brutia var. brutia (типична форма; по-голямата част от обхвата)
Pinus brutia var. pityusa (Грузия, съседното руско черноморско крайбрежие и Крим; едва се различава от типа)
Pinus brutia var. pendulifolia (южна крайбрежна Турция; игли 20–29 cm висящ )
Pinus brutia var. eldarica ( афганистански бор ); Азербайджан; Грузия; игли 8–14 см, конуси 5–9 cm).
Елдарският бор се третира като вид ( Pinus eldarica ) от някои автори; той е адаптиран към по-сух климат с летен пик на валежите, докато var. brutia , разн. pityusa и разн. pendulifolia са адаптирани към климат с предимно зимни валежи.

Таксономия
Италианският ботаник Микеле Теноре описва вида през 1811 г.

Разпространение и местообитание

Pinus brutia на брега на Тасос , Гърция
По-голямата част от ареала му е в Турция, но се простира и до най-югоизточната част на България, [2] Източноегейските острови на Егейско море , Крит , Крим , Иран, Грузия , Азербайджан , Северен Ирак, Западна Сирия, Ливан и Кипър . [3] Обикновено се среща на ниска надморска височина, най-вече от морското равнище до 600 m (2000 фута), до 1200 m (3900 фута) на юг от ареала си.

Екология

Pinus brutia е диагностичен вид от растителния клас Pinetea halepensis . [4]

Зидарката на Крюпер , рядък орех , до голяма степен е ограничена до горите от турски бор и зависи силно от него за хранене; ареалите на двата вида до голяма степен съвпадат.

P. brutia е устойчив на израелското насекомо Matsucoccus josephi и е основен гостоприемник за гъсениците на Thaumetopoea .

Видът обхваща 175 000 хектара (430 000 акра) в Кипър, приблизително ~ 90% от цялата горска площ на острова. [5] Образува ектомикоризни асоциации с множество видове гъби, а трупите и клоните му са отлични субстрати за много видове разлагащи се организми.

Употреби

Пчелен мед

Турският бор е гостоприемник на сокосмукваща листна въшка Marchalina hellenica . При нормални обстоятелства това насекомо не нанася значителни щети на бора, но е от голямо значение за излишната захар, която отделя. Тази захар, „ медена роса “, се събира от медоносните пчели , които я превръщат в богато ароматизиран и ценен мед, „ боров мед “ (на турски, çam balı ), с известни лечебни свойства.

Забележителност

„ Самотният бор “, видно забележително дърво в битката на ANZAC от Първата световна война при Галиполи , беше този вид. Шишарките от бойното поле бяха отнесени у дома в Австралия, а растенията, получени от семената, бяха засадени като живи паметници.

Мемориалите „Lone Pine“, базирани на шишарки, върнати от Галиполи, могат да използват този вид или алепски бор . Някои паметници използват изцяло други видове. [6]

Горско стопанство

То е широко засадено за дървен материал, както в родния си район (то е най-важното дърво в горското стопанство в Турция и Кипър), така и другаде в средиземноморския регион на изток до Пакистан. Дървесината се използва за много цели, включително дърводелство, промишленост, общи конструкции, дърва за огрев и целулоза. [7] В Израел понякога се предпочита пред по-широко използвания Pinus halepensis (Алепски бор) поради неговата устойчивост на Matsucoccus josephi . Известен е и с това, че е много подходящ за места за отдих.

Култивиране

Pinus brutia е популярно декоративно дърво , широко засадено в паркове и градини в горещи сухи райони (като Южна Калифорния , Юта , Ню Мексико и Невада , както и в цяла Аризона и централен Тексас в Съединените щати), където значителната му топлина и устойчивостта на суша е високо ценена. Подвидът Eldarica е най-устойчивата на суша форма, използвана в Афганистан, Иран и напоследък в югозападните Съединени щати . В този регион P. brutia subsp. елдарикасе нарича "бор Eldarica", "афганистански бор" или "бор Mondell" (след Mondell Bennett, търговски производител на дървета в Ню Мексико, който популяризира вида от 1969 г.). [8]

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 14 Юли 2022 02:32


И все пак ония картинки нарисувани с paint бяха яки и ми е интересно дали някой ги пази и кой им е авторът :D


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6943
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 14 Юли 2022 08:54


Култовият лаф в края на всеки комикс:

*Турски бор отваря биричка и казва*
"Заради денят да бъде прекрасен"

:evil:

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 14 Юли 2022 11:16


Видях в умрелия чат долу, че някой беше писал и се опитах да потърся нещо в архивите, но уви, всичко е изчезнало от хакванията на форума + фотобъкет и имиджшак, които си затриха базите данни

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 22 Юли 2022 05:58


Имах акаунт в тоя форум от 2005г но му забравих имейла и паролата. Та както и да е помня този турски бор и имам всички 10 картинки на харда все още, не знам дали могат да се качват тука


Профил

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6943
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 22 Юли 2022 09:37


Качваш ги в imgur и пействаш линковете тук. Принципа на работа на форума не се е променил. :D

Ако искаш да ти оправя акаунта - пиши на лично.

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 22 Юли 2022 12:51


LongSchlong, качи архив някъде и пейстни тук линка, моля :D


Профил

Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 23 Юли 2022 01:03


Качих ги тук:

https://imgur.com/a/YoXbwii


Профил

Аватар
Регистриран на:
08 Сеп 2009 20:35
Мнения: 2306
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 23 Юли 2022 02:28


Блягодаря :rockon:


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 23 Юли 2022 10:19


LongSchlong написа:
Качих ги тук:

https://imgur.com/a/YoXbwii

Fucking legend

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
18 Юли 2022 21:14
Мнения: 6
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 23 Юли 2022 11:43


Тези не бяха ли творения на Куция Пръч или бъркам с "Приключенията на Фешо", нещо от сорта?


Профил

The King of Kings
Аватар
Регистриран на:
26 Дек 2002 14:16
Мнения: 3480
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 25 Юли 2022 21:24


Не беше ли техен автор The Guardian? Той беше от Хасково, пък там пълно с турчани.


LongSchlong :rockon:

___________________________________
Цитат:
az se nadqvam planeta turneto da e ludnica taq godina!


Профил ICQ

Горд Пролетарий
Аватар
Регистриран на:
22 Фев 2012 13:46
Мнения: 6943
В момента играе: Serious Sam
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 25 Юли 2022 22:30


Да направим фейсбук страница на Турски бор :lol:

___________________________________
¯\_(ツ)_/ ¯


Профил Skype

Аватар
Регистриран на:
18 Юли 2022 21:14
Мнения: 6
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 26 Юли 2022 01:10


Оригиналната тема: viewtopic.php?f=1&t=49272


Профил

Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 07 Авг 2022 21:40


Serious Sam написа:
Култовият лаф в края на всеки комикс:

*Турски бор отваря биричка и казва*
"Заради денят да бъде прекрасен"

:evil:


Много си зле.

Лафът всъщност е:

"И разбирасе (sic) бира, заради денят да бъде прекрасен!"

Помня го наизуст, дори да не съм преглеждал картинките отново. ;)


===


aezakmi написа:
Тези не бяха ли творения на Куция Пръч или бъркам с "Приключенията на Фешо", нещо от сорта?

AcTivE написа:
Не беше ли техен автор The Guardian? Той беше от Хасково, пък там пълно с турчани.


Моят спомен е друг:
Че Баце Рийд (aka [LP]ReadOnly, aka Любо) беше по някакъв начин замесен с цялата работа -- може би не точно като първоначален автор, но със сигурност като съветник / редактор и т.н.



===


Впрочем имам доста интересно инфо за споделяне покрай целия този Турски Бор, което може да ви е крайно любопитно:

1) Известно време след потръгването му тук във форума и придобиването му на тежест и популярност,
комиксът се сдоби със своя цяла собствена страница в hit.bg.
Адресът беше turskibor.hit.bg. (повече инфо -- тук -- http://web.archive.org/web/*/http://turskibor.hit.bg/*)
Доста години просъществува този сайт, помня че даже в един момент през 2009та го чекнах и тогава още си седеше.

Любопитното в случая е че, доколкото знам, архиваторът на имиджовия материал в този сайт няма нищо общо с форума (освен че го е следял, очевидно...).
Това ми впечатление е от факта че нито тук във форума, нито по някой от сродните му канали за комуникация (IRC, Skype, etc.),
никъде не е споменавано за този архив в hit.bg, нито е било линквано към него.

С други думи - форумът си е имал външен столкър, който толкова много се е накефил на творбите ни тук, че се е позанимал сам да архивира материалите, и то тайно от нас. :D

-

2) Като добавка към първата точка, УБЕДЕН съм че датировките на постовете в линкнатата от aezakmi тема--
aezakmi написа:
Оригиналната тема: viewtopic.php?f=1&t=49272

--НЕ отговарят на първоначалния произход на комикса:

Пише "май 2007".

Не.

Лято 2005.
(евентуално нааай-късно да и било 2006)

Тогава започна всичко.

Не знам защо постовете в темата са от 2007ма, вероятно бъг във форума,
ИЛИ... първоначалната тема е била затрита (... или заКрита..?) и е била направена наново.
И двата варианта са се случвали многократно в историята на форума.


-

3) Имах един съученик в гимназията, с една година по-малък от мен, който някак си се беше докопал до тези комикси, без моя намеса.
Съответно ги беше и разпространил сред хората от своя клас, където те придобиха огромна популярност.

С други думи, Турски Бор е (едно от?) първото форумно меме прочуло се навред и извън форумово... :D
... и то БЕЗ намесата (доколкото знам?) на някой от форумово. :D :D :D

Евала пичове! :D


===


Serious Sam написа:
Качваш ги в imgur и пействаш линковете тук.


впрочем това ми напомня за едно скорошно мое взаимодействие с поредния типичен българин:


Spoiler for :
Image



Тоз бугарчо ме беше аднал като "френд" покрай...
...покрай вече и аз не помня какво.

Но ето че не отне много време (2-3 месеца), за да се докаже и той като просто един пореден
пореден българчо, който уж ти се пише "приятел", но в даден момент се доказва като просто безполезен идиот.

Поредна поука в живота: С българи НИКОГА да си нямате НИЩО.

Поредна поука, че този народ НИКОГА няма да може да се превъзпита.

Просто ще трябва да се доунищожи. :) :) :)


===


...И в този ред на мисли: Турски Бор е идиот, и дори по-зле от това -- зъл такъв.
Зъл идиот.

Винаги е бил.

Дори навремето в тийн годините ми, този комикс винаги ми e бил много дебилен и ТЪП, ей така без обяснение -- на първично ниво.

Сега след като съм стар, вече ми става ясно защо.

...

Разбира се, това не значи че "Турски Бор"-ове не трябва да има -- напротив:

Нека ги има -- нека им се изгради имиджа на "борци против турците", нека ги възвисят, да им дадат самочувствие...
...след което просто да ги пратят на бастисване, уверени и наперени.

За да има една шепа тъпаци по-малко на тази земя.

За да се възстанови естествения ред на нещата, а именно:
Инструмент за всяка задача, задача за всеки инструмент.

За да се направи така че роденият да пълзи да не може да лети.

Всяка жаба да си знае гьола. :arrow:

---

Момци, къде са ви децата?

Когато някой ден ни дойдат турците на прага, аз нямам абсолютно никакво намерение да им работя.

Но за да мога да се откупя от това, ще ми трябва ресурс, чрез който да си осигуря тази привилегия.

Наречете го един вид Имперски Кръвен данък, като в доброто старо време. :)

Аре почвайте жените си вече. :arrow:


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 07 Авг 2022 23:14


Евала, Волтаж

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 08 Авг 2022 07:11


Забравих да спомена пирона в ковчега на българската работа изобразена в линкнатото изображение:

Седем седмици (!!!) след като го постнах във фейсбук под формата на статус,

(начи смятайте колко назад във времето следят модовете във фейсбук...)

ми бе наложена рестрикция на акаунта, така че на практика единственото действие което мога да прилагам директно върху платформата е месинджър.

найс, а? :D

ебати българската работа!!


Профил

Аватар
Регистриран на:
18 Юли 2022 21:14
Мнения: 6
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 08 Авг 2022 20:31


stark_phantomlord написа:
впрочем това ми напомня за едно скорошно мое взаимодействие с поредния типичен българин:

Spoiler for :
Image



Тоз бугарчо ме беше аднал като "френд" покрай...
...покрай вече и аз не помня какво.

Но ето че не отне много време (2-3 месеца), за да се докаже и той като просто един пореден
пореден българчо, който уж ти се пише "приятел", но в даден момент се доказва като просто безполезен идиот.

Поредна поука в живота: С българи НИКОГА да си нямате НИЩО.

Поредна поука, че този народ НИКОГА няма да може да се превъзпита.

Просто ще трябва да се доунищожи. :) :) :)

Във вашия разговор единият явно е наплашен от скриптове, фейк сайтове и проблема да не му изсипят 1000 съобщения от профила. Това е нормално за илитерати, дори е в пъти по-желателно от това да цъка на всичко. От втория човек виждам агресивно налагане на определена тема на разговор и изискването отсрещната страна да направи точно каквото му е казано, без оглед на желания - подточки, пък кой какво правил, какво гледал, не виждал ли...

Помисли си дали на въпросният изобщо му се занимава с теб и с глупостите, които му пращаш. Негов проблем е, че не ти каже в прав текст да не го занимаваш.

Не съм страстен фен на българите, но определено провокираш мисълта колко точно си луд, за да настроиш специално буквичката "б" да е по-малка в пъти от останалата част от текста. Какво толкова са ти направили българите, да не би да са ебали майка ти?

Друг въпрос е каква липса на аудитория изпитваш за да споделиш това свое терзание и трябва ни в клин ни в ръкав да разглеждаш въпроса в тема, относно комикс на 15+ години във форума на PCMania...

Това не е нормална интеракция и ако ти се имаш за нормалния в тази ситуация, тъжно за теб, шибан ненормалник :)

Отклонихме се.

stark_phantomlord написа:
Лято 2005.
(евентуално нааай-късно да и било 2006)

Тогава започна всичко.

Не знам защо постовете в темата са от 2007ма, вероятно бъг във форума,
ИЛИ... първоначалната тема е била затрита (... или заКрита..?) и е била направена наново.
И двата варианта са се случвали многократно в историята на форума.


Според мен грешиш. 2005та е твърде рано. Първия си акаунт направих 2006 и бях активен във форума в периода 2006-2010. 2006/7 се появи тази тема, за която дадох линк и Турски бор ми беше gateway простотията към форума на PCMania.


Профил

Дидко Бандитко
Аватар
Регистриран на:
28 Сеп 2002 08:47
Мнения: 16966
В момента играе: No man's sky
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 09 Авг 2022 09:20


Кой те излъга, че има място за теб тук?

___________________________________
[02:11:17] Алминатора: mejdu drugoto sym si mislel
[02:11:19] Алминатора: che imam leka forma
[02:11:22] Алминатора: na auizym ponqkoga :D


Профил

Аватар
Регистриран на:
18 Юли 2022 21:14
Мнения: 6
Заглавие: Re: Турски бор
Публикувано на: 09 Авг 2022 09:41


denik написа:
Кой те излъга, че има място за теб тук?

Слез от белия кон, дидко, не говоря на теб. Не си институция :)


Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
 
Иди на:  
cron
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com