Форум на PC Mania
https://forum.pcmania.bg/phpbb3/

Научнопопулярната тема
https://forum.pcmania.bg/phpbb3/viewtopic.php?f=1&t=72477
Страница 1 от 7

Автор:  Маце Борко [ 24 Авг 2016 19:23 ]
Заглавие:  Научнопопулярната тема

Идеята е тук да се споделят, а след това и обсъждат, новини, факти и открития, свързани с

природата и околната среда

Image

археологията и историята

Image

технологичния напредък, пост-индустриалното общество и икономиката на знанието

Image

бъдещето

Image

и космоса

Image


***********************

Започваме с нещо, което в перспектива ще има немалко отражение върху идентичността и самосъзнанието на нацията ни:

Генетично изследване: българите не са славяни, нито тюрко-алтайци

Поредното проучване, което потвърждава една и съща историческа теза, прокарвана от много години в научните среди. Така наречените "прабългари" нямат нищо общо генетично с монголоидните степни племена.

В учебниците ни обаче все още пише друго. Не знам ще доживеем ли времето най-древната ни история да не се пречупва през идеологическата призма на някакъв политически строй. Във всеки случай, сега - повече отвсякога - има такава възможност.



П.П.
А, да. За който не го е осмислил напълно - живеем във времето, в което вече активно се плануват заселнически мисии до Луната и Марс, колите се зареждат с електричество и се управляват сами, ракети се приземяват върху кораби в морето и космически станции кацат върху комети в движение, Android е доминиращата операционна система, а смартфонът се превърна в истинският персонален компютър с постоянен достъп до интернет, който почти всеки вече притежава. Яко, а? :D

П.П.
Динозаврите са били пернати, за който го е пропуснал. Малко е старо като откритие, но все още преобръща света ми.

Автор:  shub niggurat [ 24 Авг 2016 20:27 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Маце Борко написа:
Динозаврите са били пернати, за който го е пропуснал. Малко е старо като откритие, но все още преобръща света ми.


Не всички !

https://www.theguardian.com/science/2015/jun/03/most-dinosaurs-had-scales-not-feathers-fossil-analysis-concludes

Може би не най-подходящо научната статия, но бързам.

Яка тема баце, сега нямам идея с какво да се включа, но ще следя и ще се впускам от време на време :D

Автор:  Serious Sam [ 24 Авг 2016 20:32 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Въпрос на време е темата да се обърне на "САЩ срещу Русия" :lol:

Но за да не съм офтопик: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... llion.html

Луната може да се колонизира за 10 млрд долара.

Автор:  Маце Борко [ 24 Авг 2016 21:17 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Само десет милиарда долара... Смятай ти приоритетите на цивилизацията ни, когато сто пъти по толкова отиват годишно, за да се избиваме. И пет пъти повече да са, световните икономики могат да финансират такова нещо без да им мигне бюджета.

Съвсем просташки да го кажа, но десет милиарда долара са нищо за САЩ и могат да ги пишат като дадени за международен ПиАр най-малкото, ако успеят наистина да изградят станция на Луната.

Автор:  The Arrow [ 24 Авг 2016 21:22 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Лунна база ще е нещо готино, но преди доста време, в един от най-любимите ми документални филми изобщо бяха казали, че ще е излишен харч на ресурси и време и ще представлява разсейване от най-важната космическа цел за човечеството, а именно Марс. Интересното е, че един от водещите на филмчето (д-р Робърт Зубрин) няколко пъти каза, че човешко пътуване до Марс може да се осъществи с днешните възможности, но най-вероятно няма достатъчно силна политическа воля. Също така, според него, друг голям проблем е това, че правителствата правят бюджети и програми, които гледат в рамките на поне 3 десетилетия и това е нещо, което предпоставя огромно увеличаване на разходите и затова според Зубрин времевия прозорец трябва да е десетилетие максимум. Това ще сведе разходите до около 50 милиарда долара, което е напълно постижимо.

Автор:  Serious Sam [ 24 Авг 2016 21:29 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

А за тая новата земеподобна планета някой прочете ли?

Автор:  denik [ 24 Авг 2016 22:34 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

За Марс, за съжаление, трудно можем да очакваме нещо от държавните агенции. Може и прекалено наивно да звуча, но ако не е някой частник като Илон Маск (който между другото също има план), който без прекалено тегава бюрокрация успее да задвижи проекта, няма да видим друго скоро.

Говорейки за Илон Маск, разбрахте ли че Булсатком са построили първият български сателит, който ще изтрелят с ракетата на Маск Сокол 9 по някое време към края на годината? Колко яко е това!!!
https://money.bg/investments/bulsatkom- ... smosa.html

Относно земеподобните планети - само видях заглавията днеска, но ми е пределно ясно, както и останалите открити досега, че всичко е яко хипотетично и на този етап освен да предполагаме и да мечтаем, нищо няма да се случи поне още един век... :(

Автор:  Маце Борко [ 28 Авг 2016 10:56 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Индоевропейци сме. "Прабългари" + южни славяни + гръкотракийци.

"Славяни" така или иначе е с културно съдържание, а етнически славянските племена са бая. Некоректно поднесената идея на заглавието е, че като етнос нямаме нищо общо с източните (Русия, Беларус) и западните славяни (чехи, поляци, словаци), което не е нещо ново. Новото е, че булгарите не са тюрки и очевидно не са били толкова малобройни, когато са се заселили на Балканите.

Автор:  VALEN7INVS [ 29 Авг 2016 21:27 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Маце Борко написа:
Индоевропейци сме. "Прабългари" + южни славяни + гръкотракийци.

"Славяни" така или иначе е с културно съдържание, а етнически славянските племена са бая. Некоректно поднесената идея на заглавието е, че като етнос нямаме нищо общо с източните (Русия, Беларус) и западните славяни (чехи, поляци, словаци), което не е нещо ново. Новото е, че булгарите не са тюрки и очевидно не са били толкова малобройни, когато са се заселили на Балканите.

В общи линии като слушах за резултатите от това проучване миналата седмица, най ми се понрави факта че всъщност напълно потвърждава резултатите от предишното изследване на българския геном, което нашумя няколко години след самото разгадаването на човешкия геном - а именно че най-отявлено е влиянието на самият древен български ген и този на траките, който се явява своего рода субстрат на нашия етнос, и че съответно генетичната ни карта видимо се отличава от тази на руснаците, поляците, украинците и по-странното с тази на сърбите, чехите и т.н. все народи с историческо преобладаващо славянско население, защото в крайна сметка това означава че макар и да не е включен в изследването генен материал от древни славяни защото масово практикували изгаряне, то това все пак е достатъчно красноречив знак че очевидно славяните чисто и просто няма как да са били достатъчно многобройни за да са преобладаващ или дори определящ фактор в етногенезата ни. Все пак за разлика от културната и гео-политическата история на един народ, генетичната неизбежно отразява истинското съотношение между отделните изграждащи елементи в състава му. И най-важното - сега вече знаем. След всички тези години, най-сетне знаем. :D

Остава само въпросът какво е накарало предците ни да заговорят на славянски, и то до толкова че чак българският цар Борис да инвестира в измислянето на азбуки с все глаголиците и всичкото. Единственото що-годе приемливо обяснение което виждам, е че древните славянски наречия, и вероятно в това число и всички съвременни славянски езици чисто и просто са много по-сходни с праиндоевропейския език от всички останали езикови групи на континента, което неизбежно рано или късно би улеснило междукултурните взаимоотношения между българите и траките, чиито езици на свой ред макар и също така индоевропейски реално биха довели до по-слаба и трудна културна кохезия на национално равнище ако се наложат над тези на другите етноси, защото са твърде различни и доста особени при това. А искам да ви кажа че корените на думите в славянския език са почти напълно идентични с тези в праиндоевропейския (до толкова, че думи от първична необходимост като путкa са си просто *puti или *pisda, и то наистина) и просто са били разбираеми за всички. Друга причина честно казано не ми хрумва, но и от друга страна силно ме съмнява изобщо да са разсъждавали в тази насока, а и пак не обяснява какво са правили дотогава другите територии населени предимно със славяни и защо не са седнали да си измислят някаква писменост, че после да чакат на нас да им я измислим. Има нещо много странно с цялото това стечение на обстоятелствата. :arrow:

Автор:  Liberty [ 29 Авг 2016 23:03 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Serious Sam написа:
Въпрос на време е темата да се обърне на "САЩ срещу Русия" :lol:


Хайде не този път :D

Много се радвам на тази тема. Като цяло съм голям фен на космоса. Почнах да следя развитието на Space X и на Илон Мъск още когато изобщо не беше модерно. Напоследък след успешното кацане на първата ракета, стана доста мейнстрийм и сега по всички медии говорят за това.

Няколко ресурса, които може да са интересни за феновете:

Каналът на Space X. Уебкастват на живо всичките си изстрелвания, вероятно ще излъчат и изстрелването на българския сателит. Яко!

TMROдруг канал от ентусиасти, който дава непрекъснат ъпдейт за всичко случващо се свързано с космоса.

Най-добрата и подробна биография на Илон Мъск, която е писана до момента. Горещо я препоръчвам има я на български, в момента я чета и съм до средата.

Няколко основни неща.

Идеята на Space X е да намали до 100 пъти цената на полетите в космоса. Това може да се постигне чрез изобретяването на ракети за многократна употреба. Ако преди това полетите са стрували няколко десетки милиона, то след това биха стрували само няколкостотин хиляди. Space X още не са постигнали това макар и да кацнаха успешно 5-6 ракети. Това е така понеже до момента не са успели да изстреля повторно нито една. Тук може да видите тестово пускане на една от презимените ракети:

https://youtu.be/SZQY902xQcw

Като цяло крайната цел е да се колонизира Марс, като Илон Мъск си е поставил за цел това да се случи в рамките на собствения му живот (звучи доста обнадеждаващо). За момента е предвидено първото изстрелване на капсулата Red Dragon (модифицирана версия на Dragon 2 с която се доставят товари до МКС) към Марс да е през 2018г. Тя ще пренася голямо количество научно оборудване, най-голямото пращано някога. Преди това обаче Space X трябва да постигнат друг крайъгълен камък, а именно успешната премиера на новата им по-голяма ракета Falcon Heavy. Това най-просто казано са три Falcon 9 ракети слепени една за друга, които след изстрелването на товара самостоятелно ще кацнат обратно.

Характерно за Марс е че мисии може да има в прозорец, който се отваря веднъж на всеки 2 години. Така, че ако Space X пропуснат възможността през 2018г. (много експерти го смятат за изхвърляне), следващата им възможност ще е през 2020г.

Попитан не е ли трудно да се засели Марс дори да успеем да стигнем до там, Илон Мъск отговаря, че всъщност това е по-простата част. Дори в момента разполагаме с всичката необходима технология за да построим хабитати на Марс. Червената планета има вода и др. вещества, които биха позволили създаването на самоподдържаща се колония. Проблема е най-вече в транспорта.

В тази връзка, колонизирането на Луната е безперспективно. На нея няма вода, което ще направи мястото зависимо от непрекъснати доставки от Земята. Създаването на хабитат, който да работи като напълно затворена система (всички вещества да се рециклират и използват наново) е изключително сложна задача, която още не е решена и не е ясно дали изобщо е възможно.

Някои яки неща за бъдещето колонизиране на Марс, според плановете на Илон Мъск:

–Марс ще има мрежа от сателити доставящи безплатен wi-fi още преди първия човек да стъпи на червената планета. Защото хората имат нужда от кислород, вода, храна и интернет. Преди това подобна мрежа ще се изгради на Земята.
–Преди хората да започнат да се заселват ще има много мисии с доставки на оборудване.
–Енергията ще се доставя от соларни панели, които представляват ултра тънко фолио. Така на ролки могат да се пренесат колосални количества.

–Билетът до Марс (двупосочен) ще струва 500 000$. За да се постигне такава ниска цена на човек, корабите няма да са малки капсули. Предвижда се всеки кораб да побира около 100 човека. Те ще бъдат сглобявани в орбита (подобно на МКС) след което хората ще се изстрелват до тях с капсули.
–Веднъж кацнали на Марс корабите ще могат да презаредят с гориво чрез синтезиране на метан, кислород и водород с помощта на водата, сярата и др. химични елементи на планетата. След две години корабите ще поемат обратно, връщайки всеки който пожелае да се прибере.

Като цяло създаването на жизнена колония на Марс ще даде нов тласък на човечеството. Хората там ще изградят нова култура и собствена цивилизация много по-свободна от тази на Земята. При това повечето заселници, поне в началото ще бъдат предимно учени, интелигентни и предприемчиви хора. Преди и Марс да стане "мейнстрийм" за някакъв кратък отрязък от човешката история това ще е най-близкото до идеално общество :D

Автор:  VALEN7INVS [ 30 Авг 2016 07:36 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

нелегален написа:
Цар Валентиниан I написа:
Остава само въпросът какво е накарало предците ни да заговорят на славянски, и то до толкова че чак българският цар Борис да инвестира в измислянето на азбуки с все глаголиците и всичкото. Единственото що-годе приемливо обяснение което виждам, е че древните славянски наречия, и вероятно в това число и всички съвременни славянски езици чисто и просто са много по-сходни с праиндоевропейския език от всички останали езикови групи на континента, което неизбежно рано или късно би улеснило междукултурните взаимоотношения между българите и траките, чиито езици на свой ред макар и също така индоевропейски реално биха довели до по-слаба и трудна културна кохезия на национално равнище ако се наложат над тези на другите етноси, защото са твърде различни и доста особени при това. А искам да ви кажа че корените на думите в славянския език са почти напълно идентични с тези в праиндоевропейския (до толкова, че думи от първична необходимост като Цензура са си просто *puti или *pisda, и то наистина) и просто са били разбираеми за всички. Друга причина честно казано не ми хрумва, но и от друга страна силно ме съмнява изобщо да са разсъждавали в тази насока, а и пак не обяснява какво са правили дотогава другите територии населени предимно със славяни и защо не са седнали да си измислят някаква писменост, че после да чакат на нас да им я измислим. Има нещо много странно с цялото това стечение на обстоятелствата. :arrow:


Интересна теория, но има контрапример, който бързо я оборва: Унгария.
Когато Маджарите идват и се заселват в Европа, макар и точно в центъра ѝ, те запазват своя Фино-Угрски език.

Според мен обяснението за постепенното налагане на славянския език е, че славянските култура и обичаи са били водещи в региона. Прабългарите са могли само да яздят, да се бият и да гледат животни. Когато най-после се заселват тук, те вече не могат да правят всичко това наведнъж. Трябва да се яде, а именно славяните работят земята. + че са само няколко десетки хиляди конника, най-много 100-200 000 с жените и децата. Те е трябвало да се нагаждат към многобройните славяни, а не обратното.

Работата е там, че не е въпреки, а именно защото са в центъра на Европа, на самия кръстопът между славяно-, германо- и романоговорящи народи, между които трудно може да става въпрос за някаква културна кохезия (в крайна сметка не случайно за славяните германците са немци, защото просто нищо не им разбират и съответно възприемането на единия или другия език не би довело до нищо градивно), а освен това и се появяват на сцената доста по-късно от нас и на фона на заобикалящите ги противопоставящи се едни на други регионални влияния собственият им език в новата им държава има по-скоро съхраняващ културата им ефект отколкото нещо друго. И пак, не забравяй, че генетиката не се подвежда от политически явления както културата и точно както при нас, при унгарците доминантен се оказва генът на основополагащия етнос, и съответно генетичната им карта е единствената, която се припокрива с нашата в такава степен. Което разбира се е и доказателство че нито българите, нито маджарите има как да са били толкова малобройни, предвид че са най-определящ фактор в съвременния ни генетичен материал и че разликите между гените на древните българи и маджари със съвременните им еквиваленти е най-бегла от всички изобщо разглеждани в контекста на това проучване. :arrow:

Автор:  vanmx [ 30 Авг 2016 09:37 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Според мен колонизирането на Марс е също толкова безперспективно и финансово неоправдано, колкото и заселването на луната. Ако става дума за просто няколко станции с учени и оборудване с което да си правят изследванията - ОК, това е най-реалистичното и логично нещо и е въпрос на време. Тия приказки за цели градове, отделни общества и т.н звучат наистина яко, особено за повечето sci-fi фенове, но е просто безмислено, предвид факта че още не сме "колоноизирали" по-голямата част от собствената си планета. Същите тия ресурси ако се вкарат примерно в пустошта в Сахара е доста по-практично нещо, условията там са във всички случаи по-благоприятни, най-малкото няма нужда да се създава изкуствена атмосфера и е на няколко часа път със самолет, а не като Марс на пичка си майна разстояние.

Просто не си струват колосалните усилия и ресурси за да се направи нещо само защото е възможно и защото звучи яко :D

Автор:  Serious Sam [ 30 Авг 2016 12:38 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Liberty написа:
Като цяло създаването на жизнена колония на Марс ще даде нов тласък на човечеството. Хората там ще изградят нова култура и собствена цивилизация много по-свободна от тази на Земята. При това повечето заселници, поне в началото ще бъдат предимно учени, интелигентни и предприемчиви хора. Преди и Марс да стане "мейнстрийм" за някакъв кратък отрязък от човешката история това ще е най-близкото до идеално общество :D


Трудно бих могъл да съм по-съгласен.

Автор:  Liberty [ 30 Авг 2016 15:49 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

vanmx написа:
Според мен колонизирането на Марс е също толкова безперспективно и финансово неоправдано, колкото и заселването на луната. Ако става дума за просто няколко станции с учени и оборудване с което да си правят изследванията - ОК, това е най-реалистичното и логично нещо и е въпрос на време. Тия приказки за цели градове, отделни общества и т.н звучат наистина яко, особено за повечето sci-fi фенове, но е просто безмислено, предвид факта че още не сме "колоноизирали" по-голямата част от собствената си планета. Същите тия ресурси ако се вкарат примерно в пустошта в Сахара е доста по-практично нещо, условията там са във всички случаи по-благоприятни, най-малкото няма нужда да се създава изкуствена атмосфера и е на няколко часа път със самолет, а не като Марс на пичка си майна разстояние.

Просто не си струват колосалните усилия и ресурси за да се направи нещо само защото е възможно и защото звучи яко :D


Първо, превръщането на човечеството в мултипланетарен вид е много по-важно отколкото заселването на Сахара. На Земята си имаме чудесни условия на живот, съответно за какво му е на някого да живее в Сахара?

Второ, заселването на Сахара би имало смисъл, ако тя беше ничия земя. Тоест ако предприемчиви и свободомислещи хора желаят да създадат нова държава там. Сахара обаче е част от съществуващи държави и е преебана по тази причина.

Трето на Земята и в момента се правят опити за създаване на нови държави далеч от чужда юрисдикция, като платформи в морето, кораби намиращи се отвъд 20-те морски мили и т.н. но за момента това е твърде ограничено.

Антарктида е най-реалистичната "нова" земя за колонизиране, след изтичането на забраната от ООН след няколко години. Отново обаче това може да бъде повод за конфликт между съществуващи вече държави.

Пето заселването на Марс не е нереалистична цел. Не по-нереалистична от много от човешките постижения. Технологията за самото заселване съществува и в момента това което се налага да се усъвършенства е космическото пътуване.
Марс и новите човешки колонии там ще дадат огромни възможности за развитие, това е цяла една нова планета!

Автор:  vanmx [ 30 Авг 2016 18:56 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Ами... на земята си имаме чудесни условия на живот. За какво му е на някой да живее на Марс ? Само заради чуждата юрисдикция ли?

Предполагам че си представяш нещо като откриването на Америка от европейците и тяхното заселване. Само че Америка си е била "чисто нова" неизползвана земя с добри условия за земеделие, животновъдство, полезни изкопаеми и т.н, докато Марс е просто една много далечна шибана пустиня, с гадни условия която в най-добрия случай има някакво количество вода под повърхността си.


Не казвам че е невъзможно да се направи, просто няма смисъл :D

Автор:  Liberty [ 30 Авг 2016 22:21 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Пропускаш факта, че заселването на Америка е било грубо казано преди 300 години. За тогавашните възможности това е било лудо начинание, хората са прекосявали океана с дървени кораби с платна, първите заселници са мрели като мухи, налагало се е да се справят с големи трудности. Практически погледнато не е имало смисъл да оставят зад гърба си удобният живот на европейската цивилизация, за да се заселват сред дивотията. И все пак са го направили, от ентусиазъм, от приключенски дух, от вяра в изграждането на един нов свят, от желание да се разкарат от европейската цивилизация. Все причини, които са валидни и днес.

Автор:  Serious Sam [ 30 Авг 2016 22:30 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Това разбира се, ако пропуснем факта, че голяма част от тези заселници са бивши затворници - държавата ги праща да "колонизират" и изпразва затворите, облекчава бюджета, а те получават свобода, далеч от цивилизацията. И е ставало преди около 500 години. А първите експедиции са някъде 14ХХ и някоя си година.

Автор:  Der Meister [ 30 Авг 2016 22:31 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Serious Sam написа:
Въпрос на време е темата да се обърне на "САЩ срещу Русия" :lol:

:D

Автор:  vanmx [ 30 Авг 2016 23:21 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Liberty написа:
Пропускаш факта, че заселването на Америка е било грубо казано преди 300 години. За тогавашните възможности това е било лудо начинание, хората са прекосявали океана с дървени кораби с платна, първите заселници са мрели като мухи, налагало се е да се справят с големи трудности. Практически погледнато не е имало смисъл да оставят зад гърба си удобният живот на европейската цивилизация, за да се заселват сред дивотията. И все пак са го направили, от ентусиазъм, от приключенски дух, от вяра в изграждането на един нов свят, от желание да се разкарат от европейската цивилизация. Все причини, които са валидни и днес.


Със сигурност заселването на новата земя - Америка е било вълнуващо, не толкокова колкота заради това че е било далече от Европа, ами заради това че е нова неизследвана земя пълна с неоткрити богатсва и даваща неизвестно количество нови приключения възможности за да "започнеш начисто". Докато Марс пак е вълнуваща, но там имаме само някаква пустиня, това че е далече от "старият" свят не вярвам че може да бъде основния мотив за колонизацията.

Това което ти пропускаш е че хората които могат да задвижат едно такова нещо няма да са същите тия обеднели фермери на дървени корабчета с платна, а ще са най-големите милионери, които надали биха го направили само заради тези утопично звучащи хипотези - те си живеят добре и на земята а от колонизацията на Марс само ще се набутат и то здраво :D .

Иначе вярвам че до 10-15 години ще можем да гледаме излъчване на живо от камерите на астронафти ходещи по червените скали. Малка база с по няколко човека би бил голям напредък откъм научна гледна точка. Интересни времена ни очакват.

Автор:  VALEN7INVS [ 31 Авг 2016 08:13 ]
Заглавие:  Re: Научнопопулярната тема

Е то си е точно така, има множество не само думи ми изобщо словоформи и конструкции и езикови особености, които очевидно не приличат на никой славянски език. В крайна сметка няма нито един съвременен славянски език с елиминирана падежна система, а такива езикови еволюции се наблюдават само при постепенното сливане на сродни, но различни езици. Пример за това е английският, където първо върху келтския субстрат е "наложен" староанглийския език, който определено не им се е отдавал кой знае как и им се е наложило да прибягват до буквални преводи на изразите на техните езици, откъдето са се появили и всичките изрази с do (Do you want it or do you not?). После пък викингите също са дали своята лепта с въвеждането на техния глагол съм - beon, вместо английския wezan, което е дало тласък на тоталното премахване на всекви склонения, падежни окончания и т.н. особености на всички индоевропейски езици, щото все пак скандинавците са били само дърти хора, а дъртите хора не си дават толкова зор за научаването на нови езици, и децата им съответно са слушали и са се учили от тях. Последвалият френски период дори не е оказал толкова голямо влияние отвъд там 10 000-те нови думи и поредната доза буквални преводи, щото вероятно просто вече минава всяка граница на кохерентност. В общи линии това е формулата, по която се появяват езици без аналог на нашия континент, какъвто е и нашият.

По-скоро странното е, че по някакъв начин стандартизираният старобългарски език изписван на глаголица и първите кирилици едновременно е бил крайно сходен с езика на древните българи и в същото време е бил по-славянски от съвременния по всеки параграф, т.е. в хода на историята на езика ни се наблюдава едно своеобразно връщане към корените. За сравнение, всички славянски народи, които в последствие са стандаризирали езика си въз основа на старобългарския до ден днешен говорят на нещо, което доста го наподобява като граматика, с руския, белоруския и укранския като най-отявлени примери, като дори до някаква степен се наблюдава и приемственост на българска лексика.

Страница 1 от 7 Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ Лятно време ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/