Форум на PC Mania
https://forum.pcmania.bg/phpbb3/

Голямото четене
https://forum.pcmania.bg/phpbb3/viewtopic.php?f=1&t=56472
Страница 1 от 1

Автор:  I_Hate_Noise [ 02 Мар 2009 04:30 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Цитат:
"Майстора и Маргарита" на Михаил Булгаков

"Малкият принц" на Антоан дьо Сент-Екзюпери


+

Цитат:
"Пътеводител на галактическия стопаджия" на Дъглас Адамс


:D

Ако трябва да избера само един - "Майстора и Маргарита" ми е любим.

HEIL БУЛГАКОВ !!

Автор:  Rensing [ 02 Мар 2009 05:34 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Ами, при положение, че само Графа съм чел(е и Малкият Принц естествено, на около 5-6 години), мисля че е ясно за кое гласувам :D

А като стана дума, ще ме светнете ли отде да свалям книги без пари(очевидно), че съм решил да наваксвам?

Автор:  IceQueen [ 02 Мар 2009 06:12 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Като се замисля от първите 10 съм чела само 1, 3, 6 и 10. И все пак "Граф Монте Кристо" е една невероятна книга и го казвам като човек, който 3 години ме увещаваха да я прочета, а аз бях решила че е скучна и се дърпах, в последствие я изадох за 2 седмици (беше лято и по цял ден бях на плаж :Ь).

От книгите до 100 позиция, за жалост съм чела само 18 заглавия. Все пак се израдвах на имена като "Винету" и особено много на "Синовете на Великата мечка". За втората, който обича индиански книги - "Синовете" са 1 трилогия, която ако не сте чели- обезателно поправете грешката - изключително силна книга с доста необичаен за жанра край( лично мнение).

^.^ Все пак е хубаво да се разбере, че все още има хора четящи книги, че и класики.



Лека Нощ на всички!

Автор:  Sardonic Wrath [ 02 Мар 2009 11:59 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Сещам се за "Антихрист" на Емилиян Станев, макар че я няма в класацията. "Майстора и Маргарита" много познати го харесват, но не съм го чел.


PS: "Малкият принц" не е роман.

Автор:  VALEN7INVS [ 02 Мар 2009 12:01 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Отдавна гласувах.

Автор:  Тъп трол (баннат) [ 02 Мар 2009 12:05 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Леле,да не повярва човек.Повечето книги съм ги чел като дете.А се смятам за невероятно тъп. :lol:

Автор:  Steel [ 02 Мар 2009 12:36 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

One Vision написа:
От изброените доста се колебах между "Властелинът на пръстените", "Време разделно" и "Железният светилник".

Чудовищно добри книги и две от българските произведения, достойни да се наредят до шедъоврите на световната класика.

И все пак, гласът ми най-вероятно ще отиде при "Властелинът на пръстените" - просто досега не съм попадал на по-прекрасно-тъжно-приказна любовна история от разказаната в "Легенда за Арагорн и Арвен". Толкова е недостижима в своята минорна романтичност, че винаги ме трогва безкрайно, когато я препрочитам.

Ала Арвен напуснала Дома, светлината в очите й погаснала и на хората им се струвало, че тя е станала хладна и сива като беззвезден зимен здрач. После се сбогувала с Елдарион, с дъщерите си и всички, които обичала, напуснала Минас Тирит, заминала в Лориен и самотно заживяла там под посърналите дървета, докато настанала зима. Нямало я Галадриел, изчезнал бил и Келеборн и безмълвие тегнело над земите.

И там накрая, когато се ронели листата на малорните, ала още не била дошла пролетта, тя легнала да почива навръх Серин Амрот и там ще е зеленият й гроб, додето светът се промени, додето родените сетне забравят последната думица за нейния живот и вече никога не разцъфнат еланор и нифредил на изток от Морето.

Тук свършва този разказ, както е стигнал до нас от Юга и подир залеза на Вечерницата не е писано нищо друго в тази книга за древни времена.


Наистина, тази част беше доста впечатляваща. Хареса ми и как беше предадено смъртното му ложе във филма.

При тия слова той поел ръката й, целунал я и заспал. Велика хубост се разкрила в лика му и всички, що идвали да се преклонят, гледали изумени - пред тях се сливали в едно изяществото на младостта, храбростта на зрелия мъж и мъдростта и достолепието на старостта. И дълго лежал той там, въплътил блясъка на кралете човешки с непомръкнала слава чак до края на света.

Колебаех се между "Властелина" и "Под игото", но в крайна сметка гласувах за първото.

Автор:  Sick boy [ 02 Мар 2009 12:42 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

От изброените във линка се колебая между "Полет над кукувичето гнездо" на Киси и "По пътя" на Керуак :) иначе има страшно добри книги.
П.С. Забравих и "На изток от рая" на Стайнбек :) ах сега видях,че от тия книги мога само за тази на Стайнбек да гласувам :lol:

Автор:  AlShu [ 05 Мар 2009 10:31 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

"Майстора и Маргарита" смърди. :lol:
"Граф Монте Кристо" смърди също. :lol:

На финала на първи кръг авторът на "Време разделно" Антон Дончев, беше поканен в студиото и каза че неговия фаворит е "Властелинът на пръстените". :lol:

В стотицата имаше книги, които повече заслужаваха да са в 12-тицата от "Майстора и Маргарита", "Граф Монте Кристо" и "Сто години самота".

Апропо "Синовете на великата мечка" се бърка жанрово от доста хора. Всички си мислят, че щом става дума за индианци и е писана от немкиня, значи трябва да е на един рафт с "Винету" от Карл Май, "По границите на далечния запад" от Салгари и "Конникът без глава" от Майн Рийд.
Голяма грешка, авторката е била по местата за които пише и е говорила с истински индианци, запознала се е с бита им и затова книгата звучи толкова реалистично...да не говорим, че е имала амбицията да напише "човешка" история, а не хиперболизиран екшън в стил "Отмъщението на Безухия" (самостоятелна история, която в послествие става част първа от "Винету 3"). За разлика от Карл Май и Салгари, само Майн Рийд е бродил из Дивия запад, но едва ли е имал време (и желание) за етнографски проучвания.
Въпреки това "Синовете на великата мечка" продължава да се смята за младежко-юношески екшън. Може би заради дебилния псевдо-уестърн на DEFA, по мотиви от романа, с бате Гойко Митич в главната роля.

Автор:  Маце Борко [ 05 Мар 2009 10:51 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Цитат:
А като стана дума, ще ме светнете ли отде да свалям книги без пари(очевидно), че съм решил да наваксвам?

http://www.chitanka.info/lib

Иначе аз си гласувам за Властелина, One Vision и Steel дадоха достатъчно ясни обяснения защо - така че няма какво да повтарям.

Автор:  AcTivE [ 05 Мар 2009 11:12 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Гласувах да Графа, но си признавам, че не съм чел всички изброени. За Стопаджията мога да кажа, че съм го чел три пъти - един път на 11 години, после на 14 и на 17. Всеки път сякаш четях различна книга и определено това е произведение, което не може да бъде разбрано от деца (както и Малкия принц, впрочем). Мога да кажа кои книги не си заслужават - Тютюн и На изток от рая. И двете съм ги чел и ме отегчиха до болка. От ТОП 100 много скучни книги са и : Спасителят в ръжта и На западния фронт нищо ново .

Много се радвам на тази класация, понеже ще ми служи за ориентир какво да чета в свободното време.

Автор:  AlShu [ 05 Мар 2009 17:01 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

"На западния фронт нищо ново" скучна? :shock:
AcTivE, ти застреля всичко детско в мен... :cry: Аз я глътнах на едно сядане (тя е и доста тънка)...така ме грабна.

ПП В предаването в края на първи кръг доста...хъм...интелектуалци се изказаха в смисъл "то тук са само книги от "канона"...няма екзотики...гледайте само колко са прости тези, които са гласували...".
Аз не виждам нищо лошо в това, че българинът знае поне какво е включено в канона...Това означава, че горе-долу е слушал в училище...

Автор:  AcTivE [ 05 Мар 2009 21:03 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Учудва ме, че не присъства и "Робинзон Крузо", едно от любимите ми четива като по-малък. Както и "Старецът и морето" на Хемингуей. Не видях нищо и от Жул Верн. Ощетена и много от научната фантастика, а голям реверанс е получила българската такава. За мен Вазов и Димов не струват като литературоведи, лично мнение. Общо взето при класация винаги си има подобните спорове кое трябва да е там и кое не. Както и да е де, гласувайте :)
AlShu на мен не ми хареса, малко тежка ми дойде.

Автор:  AlShu [ 06 Мар 2009 11:00 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Тежка? :shock: Ти се майтапиш...аз съм най-лесно депресиращият се тук. Ето сега гледам Clannad, което е обикновена драма и като се случи нещо малко по-тъжно съм готов да се разцивря :lol: , а пък "Нищо ново" ми се видя стандартна антивоенна книга, но от гледната точка на човек, който наистина е преживял събитията (Ремарк е точно такъв)...просто нещо си бил в кофти настроение...
"На западният фронт нищо ново" и "Черният обелиск" ги глътнах съвсем набързо...хем са тъжни, хем донякъде са и смешни...абе еврейски хумор :lol: :lol: :lol: .

Автор:  Vermic [ 22 Мар 2009 20:49 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Властелина ще спечели :)

Автор:  махун2 [ 22 Мар 2009 23:18 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Кажи де, кои взеха първите 3 места :)

Автор:  Морт [ 22 Мар 2009 23:25 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

С риск да бъда наплют бих казал, че 4 са на върха не поради това, че са невероятно по-добри от другите, а защото са български романи в българска класация.

Автор:  махун2 [ 22 Мар 2009 23:38 ]
Заглавие:  Re: Голямото четене

Морт написа:
С риск да бъда наплют бих казал, че 4 са на върха не поради това, че са невероятно по-добри от другите, а защото са български романи в българска класация.

Прав си, но са българска класика и не отстъпват на другите според мен.
Предвид тежкото ни минало и факта, че сме малка страна, както и комунизма (който е част от миналото ни де), са попречили на шедьовър като Тютюн, примерно, да се превърне и в световна класика.

Страница 1 от 1 Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ Лятно време ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/